Home > Paulina Przybysz

Paulina Przybysz

Paulina Wilk  – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów,

Absolwentka zootechniki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W roku 2012 ukończyła kurs tresera psów w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt przygotowujący do wykonywania zawodu. Cały czas poszerza swoją wiedzę w zakresie szkolenia i zachowania psów m.in. uczestnicząc w szkoleniach i seminariach. Obecnie przygotowuje się do egzaminu na sędziego kynologicznego w Polskim Klubie Psa Rasowego.

Prowadzi blog dotyczący szkolenia psów i wszystkiego co z psami związane : www.grzecznypies.com

Prywatnie miłośniczka Włoch i wszystkiego co z nimi związane

Czym zajmuje się treser?

Na początku wyjaśnijmy pojęcie tresury: tresura to zespół działań, który ma na celu nauczenie albo przyzwyczajenie zwierzęcia do wykonywania danej czynności w określonej sytuacji.

Psa uczy treser, który ma kontakt z psem podczas zajęć i uczy go właściwie tylko na zajęciach, czyli maksymalnie godzinę, półtorej. Natomiast właściciel po zajęciach zabiera go do domu, poświęca mu czas i energię, dzięki czemu pies jest konsekwentny w tym, czego się nauczył na zajęciach. Właściciel automatycznie staje się drugim treserem.

Oczywiście, kiedyś były takie praktyki, że oddawało się psa na miesiąc, czy dwa do tresera. Ten uczył psa wszystkiego, czego oczekiwał właściciel, po czym oddawał mu takiego grzecznego pieska z instrukcją obsługi. Na chwilę obecną treser w 90% przypadków pracuje z człowiekiem, uczy bardziej człowieka, niż psa.

Treser może także pracować w schronisku i tam szkolić psy, przygotowywać je do życia z człowiekiem. Spędzają one niekiedy tam bardzo dużo czasu, dlatego trzeba je troszkę przyzwyczaić do nowego życia. Treser może także pomagać wolontariuszom, pokazywać im jak postępować ze zwierzakami.

Kolejną rzeczą, jaką zajmuje się treser są testy psychologiczne szczeniąt. Każdy urodzony w hodowli szczeniak jest inny, aby okreśłić charakter szczeniąt przeprowadza się testy Campbella lub Volharda – wynik testów ma bardzo duże znaczenie dla przyszłych właścicieli. Potencjalny właściciel zobaczy szczeniaki i zachwyci się tym z łatką, testy natomiast mogą pokazać, że akurat ten bez łatki bardziej do tego człowieka pasuje, bo człowiek  ma taki a nie inny charakter pracy, bo sam człowiek ma taki a nie inny charakter. Wtedy hodowca może zasugerować, że z tym psem bez łatki będzie takiemu człowiekowi przyjemniej, łatwiej żyć

Share