Bierne ćwiczenia kończyn

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Bierne ćwiczenia zakresu ruchu kończyn są bardzo cenną formą ćwiczeń terapeutycznych

Bierne ćwiczenia kończyn stosuje się zarówno przy schorzeniach ortopedycznych, jak i neurologicznych. Ćwiczenia te polegają na wykonywaniu ruchów kończyn za pomocą rąk terapeuty, a nie siły mięśni pacjenta. Są to proste procedury, niemniej jednak wymagają pewnej wiedzy, wprawy i praktyki. Z tego powodu warto, aby każdy właściciel psa, jeżeli zamierza wykonywać ćwiczenia samodzielnie w domu, przetrenował je wcześniej ze swoim terapeutą lub lekarzem weterynarii. Nawet tak proste czynności wykonane nieprawidłowo, mogą zaszkodzić naszemu pupilowi.

Bierne ćwiczenia to skuteczna forma rehabilitacji

Bierne ćwiczenia kończyn zapobiegają zesztywnieniu stawów. Są proste, skuteczne i nieinwazyjne.

Zapobieganie sztywnieniu stawów

Bierne ćwiczenia kończyn zapobiegają przede wszystkim zesztywnieniu stawów. W sytuacji, gdy zwierzę z różnych powodów nie może normalnie poruszać kończyną, ma ograniczony zakres ruchu w stawach, dość szybko dochodzi do przykurczu tkanek okołostawowych. Jest to przyczyną zmniejszenia zakresu ruchu, a wtórnie powoduje degradację chrząstki stawowej i zwyrodnienia stawu. Ćwiczenia te przede wszystkim zapobiegają sztywnieniu stawów, utrzymują pełen zakres ruchu. Więzadła, ścięgna oraz mięśnie są rozciągane, w sensie fizjologicznego ruchu. Nie stosujemy jednak stretchingu, czyli zwiększania zakresu ruchu. W ten sposób stymulujemy przyczepy mięśniowe, pobudzamy krążenie krwi i chłonki w kończynie, wpływamy także na odżywianie chrząstki stawowej. Chrząstka ta jest odżywiana tylko przez maź stawową, więc jeżeli nie ma odpowiedniej dystrybucji mazi w stawie, to chrząstka jest osłabiona. Ruchy bierne same w sobie stymulują wydzielanie mazi stawowej.

Pies nie może odczuwać dyskomfortu

Bierne ćwiczenia polegają na prostowaniu i zginaniu stawów w kończynie. Ruch wykonujemy w pełnym możliwym zakresie jaki istnieje w stawie i nie próbujemy go zwiększać. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której pies się niepokoi, denerwuje i ewidentnie daje znaki, że odczuwa dyskomfort lub ból. Oznacza to, że przekroczyliśmy zakres. Wykonujemy ruch taki, jaki jest możliwy i nie próbujemy go zwiększać, ponieważ zwiększanie go jest już rozciąganiem, tak zwanym stretchingiem, który nie jest naszym celem. Przeciwnie, może to skutkować pogorszeniem stanu naszego pupila, gdyż przeprowadzenie rozciągania na nierozgrzanym, nieprzygotowanym stawie może powodować dalsze kontuzje.

 

 

 

Zobacz też:

Jak wykonać bierne ćwiczenia kończyn?

Ultradźwięki w fizjoterapii zwierząt

Kinezyterapia – leczenie ruchem

Podsumowanie
Bierne ćwiczenia kończyn
Tytuł
Bierne ćwiczenia kończyn
Opis

Bierne ćwiczenia to doskonała metoda rehabilitacji zwierząt, które mają problemy z poruszaniem się. W prosty, bezbolesny sposób pozwala zwiększyć zakres ruchu kończyn. O biernych ćwiczeniach opowiada mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *