Czy kot zawsze spada na cztery łapy? Częste urazy kotów

lek.wet. Jacek Bany – specjalizacja chirurgiczna 

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

 Kot zawsze spada na cztery łapy – prawda czy mit? 

Upadek z wysokości to jedna z najczęstszych przyczyn kocich urazów

Ze wszystkich zwierząt domowych koty są najbardziej narażone na wypadnięcie przez okno. Psy rzadko kiedy siedzą na parapetach, bądź biegają po obrzeżach balkonów, a koty niestety dość często to robią. Czasami wyskakują za ptaszkiem, czasami są zdmuchiwane z parapetów przez wiatr, bo nie mają o co się oprzeć.

Upadki kotów z dużej wysokości są bezpieczniejsze

Upadki z wysokości zdarzają się dosyć często; jest to jeden z częstszych problemów z którymi zgłaszają się do nas właściciele kotów.

Jeśli chodzi o ryzyko upadku z dużej wysokości to koty są naprawdę dobrze dostosowane i generalnie im wyżej tym bezpieczniej.

Upadki z małych wysokości, z pierwszego, drugiego piętra powodują dość silne urazy – są to złamania kręgosłupa czy uszkodzenia kończyn. Natomiast upadki z szóstego, ósmego, dziesiątego piętra zwykle nie kończą się żadnymi obrażeniami poza przestraszeniem i koniecznością złapania kota. W czasie lotu z dużej wysokości koty przyjmują odpowiednią pozycję, potrafią upadek zamortyzować.

Typowy uraz kota: pęknięcie podniebienia

Dość częstym urazem po upadku z dużej wysokości jest pęknięcie podniebienia u kota, dlatego że czaszka jako cięższa część ciała uderza o podłoże i żuchwa powoduje rozsunięcie szwu kostnego na podniebieniu. Czasami podczas lotu koty zawadzają o anteny i różne wystające części bloków – wtedy też na ogół dochodzi do silnych urazów. Zdarzają się uszkodzenia klatki piersiowej, pęknięcia płuca, krwotoki do jamy brzusznej czy pęknięcia pęcherza. Przy tego typu urazach zwierzę zawsze powinno być zbadane – powinno się zbadać jego jamę brzuszną, zrobić prześwietlenie, a przede wszystkim stwierdzić  czy zwierzę nie jest blade, czy nie ma jakiegoś krwotoku. Przez dotyk można stwierdzić czy pęcherz kota jest cały.

koci szkielet

Wiele powiedzeń, które powstały by przekazać jakąś życiową treść nieoczekiwanie dla twórcy funkcjonuje dosłownie. Dotyczy to poglądu o odporności kota na upadki. Kot może i spada na cztery łapy, ale jeżeli spadnie z niedużej wysokości, to nawet łapy mu nie pomogą. Kot jest elastyczny, ale nie jest nieśmiertelny.

Inne częste urazy

Najczęstsze urazy u kotów, to przede wszystkim pogryzienia w walkach z innymi kotami. Często zdarzają się rozdarcia futerka po zaczepieniu o siatki i ogrodzenia podczas ucieczki, bądź po nadzianiu się na różne przedmioty. Zdarzają się też złamania, które są spowodowane np. upadkiem ciężkich przedmiotów na koty.

Rany postrzałowe kotów

Coraz częściej mamy problemy z ranami postrzałowymi u kotów; często pochodzą one od strzałów z wiatrówek.  Bardzo często są to postrzały bezobjawowe dla kota i dopiero przy okazji prześwietlenia okazuje się, że taki kot ma w klatce piersiowej czy w mięśniach śrucinę i to od dłuższego czasu. Zdarzają nam się też przypadki dramatyczne: postrzał własnego kota w czaszkę, którego ten kot nie przeżywa, albo postrzał w jamę brzuszną, który kończy się zapaleniem otrzewnej. Przestrzegam: strzelanie do kotów jest  zakazane i może skończyć się więzieniem.

Zobacz też:

Dyskopatie u psów i kotów

Na co zaszczepić kota?

Sierść kota – jak pielęgnować?

 

One thought on “Czy kot zawsze spada na cztery łapy? Częste urazy kotów

  1. “Natomiast upadki z szóstego, ósmego, dziesiątego piętra zwykle nie kończą się żadnymi obrażeniami poza przestraszeniem i koniecznością złapania kota. ”

    Ktoś tutaj chyba nigdy w życiu nie widział mokrej plamy na chodniku, składającej się z futra i flaków. NIe tylko tekst i składnia są na poziomie 12 letniego dyslektyka z dysgrafią, ale nawet informacje podawane na tym portalu to kompletne pierdoły. Nie wiem po co publikować taki szrot, który niepotrzebnie utrwala najgłupsze zabobony. Wstyd, wracać do szkoły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *