Emocje właściciela a zachowanie psa

Patrycja Jagiełło-Wiater – behawiorysta, kynoterapeuta, treser

www.psiuniwersytet.pl

Emocje właściciela przenoszą się na psa

Ciągle słyszę, że wszystko co pies robi – to, że sika, że nie wraca na zawołanie, itp. – to wina emocji. Nie należy jednak zrzucać całej winy na psie emocje. Kiedy obserwuję ludzi, którzy przychodzą z psami na plac albo do parku, widzę jak emocje właściciela wpływają na zachowanie jego pupila. Aby rozgryźć psa potrzebuję 4 godzin. W tym czasie potrafię zinterpretować mowę ciała zwierzaka, która jest uniwersalna dla wszystkich psów z całego świata. Chociaż można to studiować latami, nie jest to skomplikowane, wystarczy wiedzieć na co patrzeć.

Emocje właściciela mają wpływ na zachowanie psa

Emocje właściciela udzielają się psu. Człowiek często przekazuje te emocje – np. strach czy zdenerwowanie, swojemu pupilowi “za pomocą” smyczy. Pies to wyczuwa, co wprowadza go w podobny nastrój, a to wpływa na jego zachowanie.

Psy wyczuwają ludzkie emocje

Podczas sesji z psem, który na co dzień zachowuje się jak „dzika bestia”, sprawiam, że przy mnie idzie spokojnie i jest posłuszny. Zaskoczeni właściciele nie mogą wyjść z podziwu, ponieważ na co dzień zwierzak zachowuje się inaczej. Jest to wynikiem „bagażu emocjonalnego” jaki przekazują mu właściciele. Problem zaczyna się więc w ludzkiej głowie i metaforycznie, przy pomocy smyczy, jest przekazywany psu. Psy przy pomocy węchu odczuwają nasze emocje, naszą ekscytację, strach, adrenalinę, co wprowadza je w podobny nastrój. Po jakimś czasie kojarzą czynności z odpowiednimi emocjami. Kiedy psy wyczuwają nasze zdenerwowanie podczas mijania obcego psa, rozumieją to jako sygnał ostrzegawczy i przygotowują się do obrony, ponieważ czują się przywódcami odpowiedzialnymi za swoje stado (skoro to one decydują, w którą stronę chcą iść).

Pies potrafi myśleć

W przypadku wszelakich agresywnych psów, których właściciele zwracają się do mnie o pomoc, tylko 1 na 20 naprawdę może zostać uznany za agresywnego z natury. Zdarza się też, że pies jest zbyt emocjonalny i może nawet powarkiwać przez swoje rozedrganie. W sytuacji kiedy taki pies natrafi na innego, który nie zignoruje jego emocji może dojść do wybuchu i konfrontacji. Czasami brak naszej ingerencji sprawiłby, że starcie potrwałoby kilka sekund i zakończyło się bez konsekwencji, ponieważ pies, kierując się instynktem, woli uniknąć utraty energii, obrażeń i ran. Psy są jednostkami myślącymi, o czym często zapominamy.

 

 

Podsumowanie
Emocje właściciela a zachowanie psa
Tytuł
Emocje właściciela a zachowanie psa
Opis

Problemy z psem najczęściej zaczynają się w głowie właściciela. Psy bowiem, za pomocą węchu doskonale potrafią odczytywać ludzkie emocje, np. strach, radość, zdenerwowanie, które im się udzielają. Dlatego też, tak często upodabniają się do swoich właścicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *