Kotu ropieją oczy, pies łzawi – dlaczego?

lek.wet. Jakub Boguszewski – okulista weterynaryjny, USG

Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Co to oznacza, kiedy kotu ropieją oczy?

Kotu ropieją oczy – to zawsze oznaka jakiegoś problemu.  Silne łzawienie może oznaczać alergię.

Czasem wystarczy kilka zabiegów higienicznych, by pozbyć się problemu

kotu ropieją oczy, oczy kota budowa oka

Oczy kota, budowa oka u kota.

Nigdy nie należy lekceważyć ropy w oczach. Często właścicielom, którzy przychodzą do przychodni z innymi problemami, nie okulistycznymi, zwraca się uwagę, że w oczach zwierzaka pojawia się ropa. Ona nie pojawia się ot tak sobie, tylko może oznaczać właśnie zapalenie spojówek. I to w najlepszym przypadku. Dlatego nie należy lekceważyć ropienia wokół oczu.

Higiena oczu

Higiena okolicy oczu to podstawa. Zawsze należy myć oczy zwłaszcza u zwierząt, które mają tendencję do zwiększonego wypływu z worka spojówkowego. Można to robić przegotowaną wodą, rumiankiem, esencją z herbaty. Natomiast jeśli stan jest zaawansowany, czyli ropy jest dużo, wchodzimy wtedy z leczeniem, najczęściej antybiotykowym.

martwak rogówki

Martwak rogówki to częsta przypadłość kocich oczu. Jednym z pierwszych objawów może być wysięk z oka. Wzmożone łzawienie to w tym wypadku objaw postępu choroby.

Czy psy i koty potrafią płakać?

Nie jest naukowo opisane, czy koty i psy płaczą. Natomiast ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że wydaje mi się, że tak, że potrafią płakać. Czasami w sytuacjach dla nich dramatycznych czy smutnych zdarzyło mi się zaobserwować, że psu ciekną łzy.

Nadmierne łzawienie może pojawiać się z różnych przyczyn. Ważne jest, żeby to dobrze zinterpretować. Np. przy urazie rogówki, przy zwiększonej bolesności oka dochodzi do nadmiernego łzawienia. Jest to jeden z objawów, który trzeba wziąć pod uwagę przy diagnostyce takiego oka. Jeśli właściciel zobaczy, że pies czy kot mruży oko i dodatkowo leją się z niego łzy to coś może być nie tak.

Nadmierne łzawienie może mieć miejsce przy zapaleniu spojówek, przy alergicznym zapaleniu spojówek. Również nadmierne wyciekanie łez (nie łzawienie) w przyśrodkowych kącikach oczu zdarza się u psiaków, czy u kotów, które mają albo niewykształcone przewody nosowo-łzowe, albo przytkane brudem.

Zobacz też:

Najczęstsze choroby oczu u psów i kotów

Jak widzą psy i koty 

Kot u dentysty

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *