Najważniejsze etapy socjalizacji kota

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

www.zoopsycholog.com

Najważniejsze etapy socjalizacji kota to zabawa i nauka polowania

Najważniejsze etapy socjalizacji kota są takie same dla wszystkich ras. Nie ma znaczenia czy to jest pers, syjam, maine coon czy kot norweski. Wszystkie one mają kocią duszę, rozwijają się w ten sam sposób i powinny przejść każdy etap socjalizacji.

Pierwsze tygodnie życia są kluczowe

Bardzo ważne jest, by w pierwszych tygodniach życia kociak był z matką i rodzeństwem. Jest to istotne dla jego socjalizacji. Matka nie tylko karmi swoje małe i zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, ale także je wychowuje i uczy polować. Zabawy społeczne, np. właśnie z rodzeństwem, uczą kota do jakiego momentu może się posunąć w gryzieniu swojego braciszka lub siostrzyczki. Czuwa nad tym również matka. Potem, gdy kociaka weźmiemy do domu, będzie już wiedział kiedy się zatrzymać. Jeżeli natomiast takie zachowanie nie zostanie wdrożone na samym początku, najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z małym drapieżnikiem, który podczas każdej zabawy będzie się starał gryźć i drapać bez umiaru. Zabraknie sygnału do zatrzymania się. Koty nie rodzą się z taką wiedzą.

Najważniejsze etapy socjalizacji kota

Najważniejsze etapy socjalizacji kota to zabawa, nauka oraz poznawanie człowieka i środowiska, w którym, po zabraniu go od matki, będzie przebywał.

Kocie zęby i pazury to narzędzia do zabijania

Zabawa ma również pokazać, że zęby i pazury nie służą zabijania, że można ich użyć do pewnego stopnia i drugi osobnik pokaże, w którym momencie staną się dla niego groźne. W procesie socjalizacji kota, rola jego matki także jest bardzo ważna. Dlatego, jeśli kociak jest za wcześnie oddzielony od matki lub zostanie osierocony, może mieć później jakieś deficyty. I nie ma znaczenia, czy to jest kot rasowy, dachowiec, kot z hodowli czy nie. Wszystkie koty powinny przejść najważniejsze etapy socjalizacji. Jeśli chodzi o hodowlę – jest to w jakiś sposób usankcjonowane. Kota z hodowli (dobrej, zarejestrowanej, nie dzikiej) nie wolno wziąć za wcześnie. W przypadku kotów niehodowlanych często zdarza się, że właściciel chce jak najszybciej rozdać kociaki. Wówczas do ludzi trafia kotek sześciotygodniowy, taki, który sam je i nie musi już ssać matki. Ale to jest za wcześnie, ponieważ nie chodzi wyłącznie o samodzielne jedzenie.

Kot powinien wychowywać się w w kociej społeczności przynajmniej do 3-4 miesiąca życia

Jest to równie ważne jak to, żeby się w tym czasie stykał z człowiekiem i poznawał środowisko, w którym później się znajdzie.  Dzięki temu będzie wiedział, że kiedy włącza się suszarkę do włosów czy odkurzacz, jest to zupełnie normalne i nic mu nie grozi.

Zobacz też:

Socjalizacja kociąt z hodowli

Socjalizacja kota z człowiekiem

Koty i człowiek – o czym trzeba pamiętać

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *