Rehabilitacja psów i kotów – czym się różni?

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Rehabilitacja psów i kotów wygląda bardzo podobnie

Rehabilitacja psów i kotów, choć wygląda zazwyczaj bardzo podobnie dla obu gatunków, to różnie jest przez nie tolerowana. Te różnice wynikają z rodzaju zabiegu oraz stopnia akceptacji przez dany gatunek pewnych procedur, związanych z tym zabiegiem. Zazwyczaj psy lepiej współpracują z lekarzem niż koty, aczkolwiek oczywiście zdarzają się wyjątki. Rodzaj zabiegu ma duży wpływ na to, w jaki sposób dany pacjent będzie reagował.

Rehabilitacja psów i kotów niewiele się różni

Rehabilitacja psów i kotów wygląda podobnie z tym, że niektóre zabiegi są lepiej tolerowane przez psy, a niektóre przez koty. Psy chętniej poddają się hydroterapii, a koty, które nie lubią wody, lepiej znoszą magnetoterapię.

Psy się nudzą

Takie różnice w zachowaniu psów i kotów podczas rehabilitacji obserwuję na przykład przy magnetoterapii. Jest to zabieg, w czasie którego teoretycznie zwierzę, podobnie jak człowiek, nic nie odczuwa, ale może być dla pacjenta nużący, gdyż trwa średnio 15-20 minut, czasem nawet dłużej. Psy często się niepokoją, nudzą, troszkę irytują. Poza tym, zwierzęta w trakcie magnetoterapii często znajdują się w solenoidzie, czyli w takiej cewce. Okazuje się, że psy włożone do takiego urządzenia stają się niespokojne, denerwują się tym, że w czymś są, coś jest nad nimi. Koty natomiast w trakcie takiego zabiegu mimo, że włożone do takiego urządzenia, zazwyczaj są bardzo spokojne i cierpliwe. Często zaczynają nawet mruczeć. To są to różnice, które widać gołym okiem.

Koty nie lubią wody

Kolejnym zabiegiem, który uwidacznia różnice w tolerancji na zabiegi rehabilitacyjne psów i kotów jest hydroterapia, czyli zabiegi w wodzie. Psy zazwyczaj w miarę dobrze reagują na takie zabiegi. Z kotami jednak jest troszkę gorzej. One raczej nie przepadają za moczeniem się w wannie rehabilitacyjnej. Ale jak zawsze, czasami zdarzają się wyjątki i koty, które bardzo chętnie współpracują z rehabilitantem i ze spokojem poddają się hydroterapii.

Zobacz też:

Zwyrodnienie stawu łokciowego

Najczęstsze urazy u psów i kotów

Dysplazja stawów u psów i kotów

Podsumowanie
Rehabilitacja psów i kotów - czym się różni?
Tytuł
Rehabilitacja psów i kotów - czym się różni?
Opis

Zabiegi rehabilitacyjne dla psów i kotów są takie same, różnica polega na tym, że każdy z tych gatunków ma inną tolerancję na dany zabieg. Psy na przykład niecierpliwią się bardziej podczas magnetoterapii, ale hyydroterapię znoszą lepiej niż koty, które zazwyczaj nie lubią wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *