Rozstanie z właścicielem

Daria Godlewska – petsitterka

opiekanadzwierzetami.com

Rozstanie z właścicielem to często trudny moment zarówno dla psa, jak i dla właściciela.

Zachowanie dziennej rutyny może pomóc psu przetrwać rozłąkę

Rozstanie z właścicielem będzie dla zwierzaka łatwiejsze, jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy. Najważniejsze potrzeby, czyli spacery, zabawę, odpoczynek, jedzenie oraz gryzaki, może zaspokoić każda osoba zajmująca się zwierzęciem, nie musi koniecznie być jego właścicielem.

Gryzaki na podorędziu

Pies na przykład relaksuje się żując coś, gryząc lub liżąc. Dlatego przed przejęciem nad nim opieki warto sprawdzić, czy zwierzę nie ma na coś alergii. Każdy opiekun powinien mieć w pogotowiu gryzaki do żucia, na przykład suszone żwacze. Są to takie naturalne “śmierdziuszki”, które psy uwielbiają. Takie gryzaki bardzo intensywnie pachną i często zaspokajają potrzebę zjadania ludzkich lub psich odchodów. I pomagają znieść rozstanie z właścicielem.

Smaczki należy mądrze wybierać

Na rynku dostępna jest cała gama różnorodnych psich smaczków, łącznie z takimi, które są robione ręcznie i nie zawierają żadnych konserwantów. Opiekun zwierzęcia, czy to petsitter czy właściciel, zawsze powinien mieć na uwadze fakt, że każdy pies inaczej reaguje na konkretne smakołyki. Jeden może jeść tylko mięso gotowane, a drugi zje każdy przysmak ze sklepu zoologicznego i nie będzie mieć żadnej rewolucji żołądkowej.

Rozstanie z właścicielem bywa trudne

Rozstanie z właścicielem będzie łatwiejsze, jeśli w tym czasie zostaną zaspokojone najważniejsze potrzeby psa: spacer, zabawa, odpoczynek, jedzenie.

Psy potrzebują rutyny

Ważna jest także rutyna. Jednak z doświadczenia wiem, że nawet jeśli ta rutyna trochę się zmieni – bo miejsce jest inne i osoba obca – to pies się do tego przyzwyczai. Jeżeli na przykład na dworze pada i przesuniemy spacer o godzinę, ponieważ wiemy, że Lola nie lubi deszczu, nie będzie to dla niej jakiś duży stres.

Warto jednak zachować rozkład dnia, do jakiego jest przyzwyczajony oraz rytuały, które lubi pies powierzony naszej opiece

Jeśli pies lubi spać na kanapie i właścicielowi to nie przeszkadza (często ludzie wolą, żeby pies się tego nie uczył), to niech śpi na kanapie, nie zakazujmy mu tego. Fajnie jest posiedzieć z pieskiem na kanapie i poczytać sobie książkę. Nawet jeśli mieszkamy u klienta, lepiej zachowywać się naturalnie, a nie być spiętym i robić wyłącznie to, co ustaliliśmy z właścicielem.

Powrót pana do domu to też element psiej rutyny

Dla psa bowiem rutyną jest również to, że jego pan czy pani przychodzi z pracy, robi sobie obiad albo herbatę, siada w fotelu z książką. Albo rano, przed wyjściem z domu pije kawę i czyta gazetę, a wtedy pies (lub kot) leży koło niego. Tak więc naturalnym elementem psiego dnia, może być chwila, kiedy ktoś usiądzie na kanapie i poczyta sobie książkę czy się zdrzemnie.

Trzeba poznać przyszłego podopiecznego

Zawsze warto przeprowadzić indywidualne spotkanie, na którym  szczegółowo omówimy każdy punkt opieki nad psem, który ma nam zostać powierzony i powiedzieć szczerze, czy jesteśmy w stanie wszystko wykonać. Jeśli nie jesteśmy – to oczywiście lepiej takiego zadania w ogóle się nie podejmować.

Często znajomi, czy członkowie naszej rodziny naprawdę doskonale opiekują się psami. Sama korzystam z takiej pomocy i uważam, że to świetni opiekunowie zastępczy. Nie są tacy „przeuczeni” czy „przekursowieni”, jak niektórzy specjaliści – po prostu kochają zwierzęta.

Najważniejsze: nie przekarmiać

Najważniejsze, co chciałabym tym osobom przekazać to, żeby nie dokarmiały psów ani kotów, którymi się tymczasowo opiekują. Niestety ludzie mają takie skłonności. Często mówią: “no ale on tak na mnie patrzył” albo: “nie mogłam mu odmówić”.  A później właściciel wraca z wakacji i już od progu ma pretensje: “rany, co ty zrobiłeś/zrobiłaś z moim zwierzakiem!”

Zobacz też:

Czym nie karmić psów i kotów

Spacer z psem – dobry i atrakcyjny

Naturalne potrzeby psa

 

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *