Sylwestrowa zabawa nie dla czworonoga!

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Sylwestrowa zabawa w swoim apogeum to huk petard, sztuczne ognie, błyskające światła. Dla ludzi to atrakcja, dla zwierząt – udręka

Jak co roku, opiekunowie psów i kotów zadają sobie pytanie: Czy mój pupil przeżyje noc sylwestrową? Przeżyć – na pewno przeżyje, ale stresu może być co nie miara. Naprawdę ! Zaledwie garstka zwierzaków nie będzie sobie nic robiła z huków i błysków, które o północy przeszywać będą niebo. Dla znakomitej większości naszych czworonożnych przyjaciół, sylwestrowa zabawa to potężny stres.

Sylwestrowa zabawa - przerażony pies

Sylwestrowa zabawa to dla zwierzęcia duży stres. Jak go rozpoznać? 1. Kot lub pies stają się nadpobudliwe, nie mogą się uspokoić, miotają się po pomieszczeniu 2. Zwierzę się intensywnie drapie, gryzie sierść i przedmioty, choć zazwyczaj tego nie robi. 3. Psy szczekają, wyją, piszczą, koty popiskują 4. W skrajnych wypadkach zestresowane zwierzę może mieć biegunkę i wydzielać nieprzyjemny zapach.

Czego nie robić?

Znanych i stosowanych sposobów na zminimalizowanie stresu u zwierzęcia jest co najmniej kilka, ale część z nich, mimo iż głośno powtarzana przez niektórych opiekunów, jest po prostu nierozważna. Żadne zamykanie psa w łazience, żadne nastawianie telewizora lub radioodbiorników „na maxa” nie pomoże naszemu zwierzakowi – chyba, że na co dzień takie właśnie praktyki stosujemy w naszym domu. Obie te metody są dla naszego czworonożnego członka rodziny sytuacją nienormalną. Serwując takie atrakcje w noc, kiedy strzały i błyski i tak już zestresowały nasze zwierzęta, będziemy tylko potęgować strach i przerażenie. To, co faktycznie jest w stanie zmniejszyć stres, to przejście nad wszystkim do porządku dziennego.

Co robić?

Oczywiście, bardzo wskazane jest zasłonięcie okien, aby niespodziewane błyski nie stresowały nadmiernie zwierząt. Nastawienie muzyki w radio, aby grała całą noc także będzie pomocne, przy czym zwykły poziom głośności w zupełności wystarczy. Jest szansa, że odgłosy fajerwerków wkomponują się przynajmniej częściowo w brzmienie muzyki i zginą wśród innych dźwięków.

Mimo to, nasze zwierzęta mogą być przerażone – i tutaj rola opiekuna jest najistotniejsza. Gdy przybiegnie do nas przerażony pies lub kot, nie bierzmy go na ręce i nie tulmy z sił całych, próbując uspokoić. Takie zachowanie utwierdzi nasze zwierzę w przekonaniu, że dzieje się coś niedobrego: skoro mój opiekun tak bardzo chce mnie bronić, to na pewno jest się czego bać. W takim momencie warto okazać naszemu czworonogowi pozytywne emocje, jednak nie większe niż w zwykłe niedzielne popołudnie. Pogłaszczmy, potargajmy i podrapmy za uchem, ale nie róbmy nic nadzwyczajnego. Na pewno, dzięki takim prostym trickom, przynajmniej część naszych zwierząt przeżyje sylwestrową noc w miarę spokojnie.

Farmakologia na pomoc

Niektóre zwierzęta, mimo takiej profilaktyki, będą potrzebowały dodatkowego działania. Arsenał środków farmakologicznych wykorzystywanych przez lekarzy weterynarii jest obszerny, jednak nie wszystkie są w tym wypadku uzasadnione.  Najlepiej sprawdzą się leki, których działanie oparte jest na niwelowaniu uczucia strachu. Mogą być to związki o działaniu przeciwlękowym,  z grupy benzodiazepin, ale trzeba mieć świadomość, że stosowanie ich należy zacząć już kilkanaście dni przez sylwestrową nocą po to, aby lek zdążył osiągnąć odpowiednie wysycenie w organizmie i faktycznie miał szansę zadziałać. Minusem jest również obciążający wpływ tych leków na organizm zwierzaka.

Na rynku weterynaryjnym jest też dostępnych przynajmniej kilka produktów, opartych na naturalnych składnikach, a swoje uspokajające działanie zawdzięczają  zawartemu w składzie tryptofanowi. Ten aminokwas jest niezbędny do syntezy serotoniny, która wpływa na uczucie relaksu i bezpieczeństwa. To, jaki preparat wskazany jest do zastosowania w tę szczególną noc u naszego zwierzaka, zależy od wielu czynników, a lekarz weterynarii, który zna swoich pacjentów, będzie w stanie odpowiednio dobrać leki do potrzeb Waszych czworonogów.

 

 

Summary
Sylwestrowa zabawa nie dla czworonoga!
Article Name
Sylwestrowa zabawa nie dla czworonoga!
Description
W sylwestrową noc pamiętajmy o naszych zwierzakach. Podczas, gdy my się hucznie bawimy, one przeżywają ogromny stres. Fajerwerki, wybuchy, głośna muzyka to często dla nich udręka. Weterynarz Franek Paśko mówi o tym, co robić, by w Sylwestra zminimalizować stres u psa czy kota.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Psa i Kota
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *