Syndrom urologiczny kotów

lek. wet. Jacek Bany – chirurg 

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie 

Syndrom Urologiczny Kotów  to choroba, której przyczyną jest stres

SUK, czyli Syndrom Urologiczny Kotów to zespół chorobowy, który z powodu stresów doprowadza do zaburzeń wydalania moczu u kocurów. Najczęściej dotyczy kocurów kastrowanych i otyłych.

Jak powstaje Syndrom Urologiczny Kotów? 

Koty, które podlegają silnemu stresowi często nie chcą zaglądać do kuwety. Dochodzi wtedy najpierw do powstawania czopów śluzowych, które zamykają ujście dróg moczowych, a w późniejszym okresie do powstawania piasku. Ten piasek, najczęściej o charakterze struwitowym zatyka drogi moczowe i wymaga to czasami interwencji lekarza.

układ moczowy kota

(ryc: Royal Canin) Najczęstsze objawy SUK to :  zaburzenia w oddawaniu moczu z krwiomoczem włącznie, ból, wylizywanie okolic narządów płciowych, bolesność podczas oddawania moczu, zmiana w zachowaniu kota, brak apetytu, apatia. Najczęstsze przyczyny: zapalenie pęcherza, kamienie moczowe, nowotwory,  infekcje bakteryjne, niewydolność nerek. 

Jak leczyć SUK?

Podstawą leczenia tej choroby jest przede wszystkim leczenie stresu. Czasami wymagane jest doraźne odtykanie chorego kota i wprowadzenie specjalnej diety o niskiej zawartości fosforu.  W tej chwili na rynku dostępne są specjalne karmy,  które nie tylko działają na zwierzę uspokajająco, ale powodują rozpuszczanie kamieni w układzie moczowym. Syndrom Urologiczny Kotów to schorzenie, które ma podłoże głównie psychogenne. Kiedyś leczono je poprzez wyszycie cewki moczowej, ale obecnie odchodzi się od tej metody. Uważa się, że jest drastyczna i z reguły nie doprowadza do wyleczenia. Czasami jednak doraźnie trzeba to zrobić, gdyż prącie u kota jest tak uszkodzone, że nie można już w inny sposób mu pomóc. Wiąże się to jednak z powikłaniami w przyszłości, m.in. z wylizywaniem tej cewki, zarastaniem jej. Jest mnóstwo powodów, dla których zwierzę jest po prostu okaleczone i do końca życia ma jakieś problemy. Trzeba doprowadzić do tego, aby kot miał swobodę przy korzystaniu z kuwety, których potrzebuje na ogół kilka. Pamiętajmy o tym, że jeśli mamy kilka kotów, to liczba kuwet powinna być większa przynajmniej o jedną  od liczby kotów. Tzn. jeśli mamy trzy koty to powinniśmy mieć cztery kuwety.

Zobacz też: 

Ogarnąć kuwetę

Koci świat – jak go zbudować.

Kastracja psów i kotów 

 

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *