Syndrom urologiczny kotów (SUK)

lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska – konsultant ds. nefrologii, urologii, endokrynologii

SpecVet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna

Syndrom urologiczny kotów najczęściej dotyka młode kocury

Syndrom urologiczny kotów, tzw. SUK, to zespół schorzeń dolnych dróg moczowych u kotów. Najczęściej dotyczy młodych, kastrowanych kocurów. Czynników predysponujących do tej choroby jest kilka. Na ogół zwierzaki zapadające na SUK są żywione suchą karmą, mają nadwagę, i same z siebie mało piją. Doprowadza to do tego, że mają bardzo skoncentrowany mocz. W takim moczu często wytwarzają się kamienie struwitowe, które mogą dawać objawy ze strony dolnych dróg moczowych. Zdarza się również, że przy takim bardzo skoncentrowanym moczu, w sytuacjach stresujących dla kota, może się rozwinąć idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego.

Syndrom urologiczny kotów mozna leczyć.

Syndrom urologiczny kotów najczęściej dotyka młode, kastrowane kocury. Chorobę można leczyć, ale podstawą jest zmiana nawyków, odpowiednia dieta i ruch.

Odpowiednia karma i więcej ruchu

SUK jest dosyć łatwy do leczenia natomiast ważna jest zmiana nawyków takiego zwierzęcia. Zwierzaki te powinny pić więcej wody, muszą też mieć regularnie robione badanie moczu. Kota należy odchudzić, usunąć potencjalne czynniki, które sprzyjają rozwijaniu się choroby. W przeciwnym razie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że syndrom urologiczny stanie się schorzeniem nawracającym. To znaczy: po stanie ostrym wprowadzamy leczenie, jest wyraźna poprawa, ale później o tym zapominamy i mamy znowu nawrót. Takie zwierzę niepotrzebnie się męczy, a można ten problem łatwo i na stałe rozwiązać, przez dobór odpowiedniej karmy czy zmianę sposobu żywienia, np. zwiększenie w codziennych posiłkach ilości karmy mokrej. Albo też przez dodatkowe pojenie kota – w domu można rozstawić specjalne kocie fontanny, dzięki czemu zwierzak będzie więcej pił. Warto też uatrakcyjnić mu środowisko domowe, żeby nie był skupiony wyłącznie na jedzeniu, żeby nie zajadał się chrupkami, tylko więcej się bawił i ruszał.

Najczęstsze objawy syndromu urologicznego to problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz, wylizywanie okolic narządów płciowych, apatia, brak apetytu.

 

 

Podsumowanie
Syndrom urologiczny kotów (SUK)
Tytuł
Syndrom urologiczny kotów (SUK)
Opis

Na syndrom urologiczny kotów, czyli zespół schorzeń dolnych dróg moczowych, zapadają najczęściej wykastrowane kocury. Lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska – konsultant ds. nefrologii, urologii oraz endokrynologii, mówi jak zapobiegać chorobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *