Znajda – co robić, gdy znajdziemy psa?

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Pies, który do niedawna był bezpański, “nasza znajda”, może być chory

Kiedy przybłąka się do nas znajda, jak to się potocznie mówi, warto takiego psa od razu przyprowadzić do lekarza weterynarii, ponieważ nie wiemy, co się ze zwierzęciem działo wcześniej, ani też od jak dawna jest bezpański. Weterynarz podczas badania klinicznego stwierdzi w jakim pies jest stanie, czy jest niedożywiony, odwodniony, na coś chory. Taki pies może mieć różnego rodzaju zmiany chorobowe, których nowy właściciel jako laik nie zauważy, i nie można mieć do niego o to pretensji.

Znadja może być chora.

Jeśli trafi do nas znajda i będziemy chcieli się nią zaopiekować, warto jak najszybciej takiego psiaka zaprowadzić do weterynarza. Lekarz sprawdzi w jakim stanie fizycznym i psychicznym jest zwierzak i poradzi, jak dalej z nim postępować.

Jak żywić znajdę? 

Jeżeli porzucony pies, który do nas trafia i którym chcemy się zaopiekować jest dobrze odżywiony, to zakładając, że nie ma żadnych niepożądanych reakcji na proponowany pokarm, karmimy go normalnie. Wybieramy karmę delikatną dla przewodu pokarmowego, a to dlatego, że nie wiemy, co to jest za pies i jak jego układ pokarmowy zareaguje. Jeśli zwierzę jest mocno wycieńczone, niedożywione to, tak jak mówiłem, zalecane się udanie do lekarza weterynarii. Lekarz zaproponuje odpowiednie postępowanie, np. płynoterapię i odżywianie pozajelitowe. Natomiast w mojej opinii nie powinno się podawać pełnej porcji jedzenia tylko po to, żeby zwierzę się najadło. Pamiętajmy, że zwierzę które dłuższy czas nie jadło, a nie wiemy czy to są 2 dni czy 2 tygodnie, ma bardzo obkurczony żołądek.

Oczywiście, gdy jest głodne to zje całą nałożoną porcję, ale niestety może się to skończyć nieprzyjemnie. Wystąpią wymioty i pojawią się kolejne problemy, wynikające z podrażnienia błony śluzowej żołądka i przełyku. I potem już zwykły łyk wody może powodować odruch wymiotny. Jakaś forma odżywiania jak najbardziej jest wskazana, ale to już w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Dobre są karmy dla rekonwalescentów – mimo małej objętości mają  właściwości odżywcze i wysoką kaloryczność.

 

 

Podsumowanie
Znajda - co robić, gdy znajdziemy psa?
Tytuł
Znajda - co robić, gdy znajdziemy psa?
Opis

Znajdy i podrzutki - bezpańskie zwierzaki, które w taki czy inny sposób do nas trafią, zazwyczaj są najukochańsze na świecie i najwierniejsze. Pamiętajmy jednak, żeby takiego psa czy kota jak najszybciej zaprowadzić do weterynarza, by mógł ocenić stan jego zdrowia. Franek Paśko – lekarz weterynarii, mówi o tym, co zrobić gdy w naszym domu pojawi się znajda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *