Zwyrodnienia kręgosłupa u psów

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Zwyrodnienia kręgosłupa to zmiany w szkielecie osiowym

Zwyrodnienia kręgosłupa dotyczą zwłaszcza psów w wieku średnim i starszym. Predylekcji rasy raczej nie ma, aczkolwiek zwyrodnienia w postaci spondylozy występują częściej u ras dużych, takich jak owczarki niemieckie, labradory, goldeny, czyli wszystkie psy ras dużych oraz ich mieszańce. Schorzenie to często dotyka także rasy, które mają dość duże obciążenie kręgosłupa, czyli jamniki, beagle, spaniele.

Zwyrodnienia kręgosłupa u psa

Zwyrodnienia kręgosłupa są to zmiany zachodzące w szkielecie osiowym zwierzęcia. Mogą one powodować ucisk na nerwy, co sprawia ból. Pies staje się ociężały, nie chce się ruszać, ma problemy ze wstawaniem.

Spondyloza i osteoartroza

Główną formą zwyrodnienia kręgosłupa jest spondyloza. Polega ona na tworzeniu się narośli kostnych na dobrzusznej i dogłowowej części trzonów kręgów. Zmiany te mogą powodować ucisk na nerwy, które wychodzą z rdzenia kręgowego, a także na sam rdzeń kręgowy, co powoduje objawy kliniczne. Drugą formą procesu zwyrodnieniowego jest to tzw. osteoartroza, czyli zwyrodnienia w obrębie stawów kręgowych. Może nie powoduje ona zaburzeń neurologicznych, ale ten rodzaj zwyrodnienia jest bardzo bolesny – zwierzę odczuwa ból przy każdym ruchu kręgosłupa. Jest to główny objaw zwyrodnienia kręgosłupa. Oprócz tego widać u psa niechęć do ruchu, do wchodzenia po schodach, do skakania. Zwierzak staje się ociężały, ma problemy ze wstawaniem.

Jak leczyć?

Kolejnym objawem są niedobory neurologiczne, poczynając od kulawizn, a kończąc nawet na nietrzymaniu moczu i kału. Leczenie polega głównie na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, żeby spowolnić ten proces, bo gdy się już zacznie, to nie możemy go cofnąć. Głównym naszym zadaniem jest więc spowolnienie tych procesów. Trzeba zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, żeby nie dochodziło do zaników mięśniowych. Warto też wspomnieć, że super efekty dają zabiegi fizjoterapeutyczne: masaże, laseroterapia, magnetoterapia. Ponieważ zmiany te dotyczą zwłaszcza psów w starszym wieku, trzeba starać się im zapobiegać. Aby ulżyć zwierzakowi, należy pamiętać, że musi on być raczej szczupły niż otyły, a także o ruchu, o odpowiednim posłaniu oraz o zabezpieczeniu medycznym, czyli lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i naturalnych suplementach diety, które usprawniają funkcjonowanie kręgosłupa i powodują, że mniej boli.

Zmiany zwyrodnieniowe

W procesie zwyrodnienia, zwłaszcza w procesie spondylozy, dochodzi do zwapnień wokół kanałów, które wyprowadzają nerwy od rdzenia kręgowego. W wyniku zmian zapalnych dochodzi do narastania tkanki kostnej, która w pewnym momencie zwęża kanały, przez które wydostają się nerwy i jest ucisk. To powoduje ból, ale też upośledza funkcjonowanie tych nerwów. Stąd też słabsze unerwienie, zarówno kończyn, jak i pęcherza czy zwieracza odbytu.

Zobacz też:

Badanie ortopedyczne – na czym polega?

Ultradźwięki w terapii zwierząt

Sprawność psa – co robić, żeby się nią cieszył?

 

 

Podsumowanie
Zwyrodnienia kręgosłupa u psów
Tytuł
Zwyrodnienia kręgosłupa u psów
Opis

Do najczęstszych form zwyrodnienia kręgosłupa u psów należą spondyloza i osteoartroza. Są to zmiany, które powodują ból i ograniczają ruchomość kręgów. Zwierzę ma problemy ze wstawaniem, niechętnie się rusza, jest ociężałe. Niestety zmian tych nie da się cofnąć, można im jedynie zapobiegać lub spowalniać proces chorobowy.

One thought on “Zwyrodnienia kręgosłupa u psów

  1. jak rozroznic dokladnie spondyloze od osteoartrozy?
    Moj psiak ostatnimi czasu przy bieganiu odczuwal bol nozek, widze ze proboje przeniesc ciezar ciala na przednie lapy, ktore juz tez zaczynaja go przez to pobolewac. dostal zastrzyk blokady, pomogl tylko troche, po czym zrobilismy zdj kregoslupa, na nim widac brak szczelin miedzy kregami w odcinku szyjnym. niestety nie umie stwierdzic czy to ta spondyloza czy osteoartroza. dodam ze nie mieszkam w polsce wiec jest mi trudniej zrozumiec djagnozy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *