Agresja u psów ze schroniska

dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów

jagnakudla.pl

Agresja u psów ze schroniska często wynika z lęku lub nadpobudliwości

Mówi się, że zwierzęta wzięte ze schroniska częściej bywają agresywne. Nie jest to jednak prawda. Często są to psy po przejściach, odłowione, słabo socjalizowane, co nie znaczy, że mają większe predyspozycje do wykazywania zachowań agresywnych. Znacznie częściej agresją wykazują się zwierzęta nadpobudliwe, które miały zbyt krótki kontakt z matką. Nie znaczy to jednak, że agresja u psów ze schroniska musi się pojawić.

Agresja u psów ze schroniska wynika z lęku

Agresja u psów ze schroniska wynika najczęściej ze strachu, nadpobudliwości, braku socjalizacji. Trzeba pamiętać, że zwierzę potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego domu i właścicieli, oswoić się z nową sytuacją.

Zmiana miejsca zamieszkania to stres dla psa

Psy ze schroniska, od pierwszego spotkania z właścicielem, powinny być pod opieką specjalisty. Właściciel powinien być świadomy, czy ma iść w kierunku zapobiegania dalszemu rozwojowi zaburzeń lękowych czy zmniejszenia pobudzenia zwierzęcia, związanego np. ze zmianą miejsca zamieszkania. Niezależnie od tego czy pies przebywał w schronisku czy w ekskluzywnej willi, to był to jego dom, gdzie miał swoje rytuały. W momencie, kiedy zmienia miejsce zamieszkania, nawet na dużo lepsze niż to w którym żył dotychczas, dochodzi do rozwoju przejściowej nadpobudliwości związanej z utratą rytuałów. Nieznośne zachowanie psa po adopcji nie wynika więc z tego, że ktoś kłamał na temat jego zachowania. Należy wziąć pod uwagę fakt, że do momentu „zakotwiczenia się” w nowym miejscu (co zazwyczaj trwa ok. 3 tygodni) zwierzę może zachowywać się zupełnie inaczej. Warto wówczas zapewnić psu jak najbardziej przewidywalne otoczenie, aby aklimatyzacja nastąpiła jak najszybciej.

Kto nie powinien decydować się na psa?

Uważam, że nie istnieją określone typy ludzi, którzy nie powinni posiadać psów. Jednak osoby upośledzone, z zaburzeniami zachowania lub chorobami psychicznymi, powodującymi zmniejszenie przewidywalności wobec psa, wymagają specjalnych zwierząt, które są do tego odpowiednio przygotowane. Są szkolone, podobnie jak psy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych ruchowo lub chorych na padaczkę. Dla nieszkolonego zwierzęcia, napad epilepsji u człowieka jest absolutnym szokiem, nie rozumie on co się dzieje z właścicielem. Natomiast szkolne psy doskonale wiedzą jak powinny zareagować. Wydaje mi się, że istnieją przeciwwskazania dotyczące posiadania psa dla osób zdrowych psychicznie, ale o porywczym charakterze. Takie zachowanie zaburza u psa poczucie przewidywalności otoczenia. Zwierzę nie wie, co się wydarzy i w jaki sposób właściciel odreaguje na nim swoje emocje, co często się zdarza. Sposób karania psa, zarówno fizyczne jak i słownie, będzie zaburzał jego więź z

 

Podsumowanie
Agresja u psów ze schroniska
Tytuł
Agresja u psów ze schroniska
Opis

Przyczyną agresji u psów ze schroniska może być np. lęk lub nadpobudliwość. Nie znaczy to jednak, że każdy taki pies będzie agresywny. Dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów, mówi o podłożu agresywnych zachowań u psów ze schroniska i o tym, na co zwracać szczególną uwagę w pierwszych tygodniach po adopcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *