Agresywny pies znajomych

Daria Godlewska – petsitterka

opiekanadzwierzetami.com

Agresywny pies znajomych – jak się zachować, kiedy w progu domu znajomych wita nas wrogo nastawiony pies. 

Czy ulec namowom znajomych, którzy uspokajają, że “on nam nic nie zrobi”, poprosić o zamknięcie zwierzaka, czy odwrócić się na pięcie i uciec? A jeśli poproszą nas o opiekę nad psem?

Agresywny pies zareaguje na nas pozytywnie, jeśli odpowiednio przygotujemy się na spotkanie z nim.

Przekupić przeciwnika smakołykami 

Gdy osoba, która zna się na zwierzętach, trafia na psa szczekającego już od progu, umie wyczuć czy to jest agresja, czy zwykłe szczekanie, będące reakcją na usłyszane dźwięki. Idąc do takiego psa, którego już zna, jest odpowiednio przygotowana – ma przy sobie smaczki, które nie są szkodliwe i które każdy pies może dostać. Właściciel czworonoga może również zostawić jakieś smaczki przy drzwiach wejściowych. Wchodząc do mieszkania można podać psu smaczek bezpośrednio z ręki, albo rzucić do pokoju czy gdzieś dalej na korytarz. Dzięki smakołykom zwierzę łatwiej przekupić i zyskać jego przychylność. Jeśli pies zna komendę siad!, możemy uchylić najpierw drzwi, kazać mu usiąść, nagrodzić smaczkiem i dopiero wejść do mieszkania. Wtedy jest od razu lepiej, ponieważ pies odbiera przekaz “przyszedłeś, będziemy coś razem robić, będzie fajnie, pójdziemy na spacer“.

Angry Chihuahua growling, 2 years old, in front of white background

Gdy idziemy do znajomych, którzy mają “szczekliwego” lub agresywnego czworonoga warto mieć przy sobie jakieś psie smakołyki, a także zapytać wcześniej właścicieli, jak się zachować. Ważne: nie zbliżamy się do psa, jeśli się boimy. On to wyczuje i wykorzysta.

Wzajemne oswajanie się

Jednak jeżeli pies na każdą osobę wchodzącą do mieszkania zwykle reaguje agresją  szczeka, rzuca się do drzwi próbując je zjeść, to nie polecam tam wchodzić bez wcześniejszego, wzajemnego poznania się, najlepiej w asyście właścicieli zwierzęcia.

Takiego psa trzeba najpierw poznać, dowiedzieć się od właściciela jak należy się zachować i co najlepiej w takiej sytuacji zrobić.

Ktoś, kto nie bardzo zna się na zwierzętach, nie zajmuje się pracą z nimi zawodowo, a na przykład siostra poprosiła go o wyprowadzenie jej psa, który został  wzięty ze schroniska,  powinien najpierw dowiedzieć się jaki ten pies ma charakter i  czy nie  jest to agresywny pies. Jeśli tak jest, to wcześniej trzeba się z psem oswoić. Nie polecam wysyłania do agresywnego psa kogokolwiek, kto nigdy wcześniej z nim nie przebywał.

 Smakołyk za ciszę

Jeśli natomiast wiadomo, że piesek po prostu szczeka, bo na przykład, ma problem z tym, że jego pani poszła do pracy, wystarczy odwrócić jego uwagę jakąś zabawką czy smaczkiem. Można też, jeżeli ktoś ma czas i chęci, nagradzać psa za ciszę, czyli w momencie gdy przestaje szczekać. Trzeba wtedy powiedzieć dobry pies  i dać mu w nagrodę zabawkę bądź smakołyk. Zawsze warto mieć przy sobie coś, czym za zgodą właściciela można psa nagrodzić. Jest to bardzo skuteczne wzmocnienie pozytywne dla psa.

Zobacz też:

Wrodzona agresja u psów – przyczyny, postępowanie, rokowania.

Spacer z psem – dobry i atrakcyjny

Czym nie karmić psów i kotów

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *