Akupunktura w weterynarii

dr Igor Sołowiow (Ihor Soloviov) – lekarz medycyny, neurolog, specjalista akupunktury i terapii manualnej, irydolog; założyciel szkoły akupunktury weterynaryjnej

Wotan Centrum Akupunktury

Akupunktura i energia kosmiczna

Akupunktura – z łaciny – acus (igła) i punctura – (ukłucie) – to technika leczenia, pochodząca z Dalekiego Wschodu, która polega na przywracaniu równowagi energetycznej w organizmie. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, pojawienie się jakiegoś problemu w ciele jest objawem nadmiaru lub braku energii, której ilość można regulować przez nakłuwanie pewnych punktów specjalnymi igłami. Takie podejście wywodzi się z koncepcji, będącej podstawą medycyny chińskiej, i mówiącej, że cały Wszechświat odzwierciedla się w żywym organizmie w postaci mikrokosmosu. Przez określone punkty na skórze, pole elektromagnetyczne organizmu jest ściśle połączone z elektromagnetycznym polem Ziemi.

Akupunktura to nakłuwanie tzw. punktów akupunkturowych

Akupunktura jest coraz częściej stosowana w weterynarii, m.in. jako metoda leczenia bólu czy problemów z poruszaniem się; ryc. Atlas Akupunktury Weterynaryjnej, tom I

Pokonać inercję

Krążenie energii odbywa się według pewnych reguł, więc przez wybiórcze oddziaływanie na poszczególne fragmenty energetycznej matrycy organizmu, czyli kanały energetyczne (merydiany), jesteśmy w stanie bezpośrednio oddziaływać na fizyczne lub psychiczne fenomeny organizmu. Istotą każdego zabiegu akupunktury jest przede wszystkim pobudzenie obwodowego układu nerwowego. Wymaga to od 5 do 12 minut maksymalnie. W świecie w którym żyjemy, każda czynność ma swoją inercję. Pokonanie jej i uzyskanie zjawiska „samokrążenia” energii, wymaga przeprowadzenia od 3 do 5 zabiegów. Optymalnym wariantem jest 5—7 zabiegów, w odstępach od 3 do 5 dni, nie więcej. Może też być dzień po dniu – to już zależy to od możliwości opiekuna oraz dyspozycyjności akupunkturzysty. Pewne schematy muszą jednak zostać zachowane, ponieważ w nich kryją się szczegóły sztuki przeprowadzania akupunktury.

Wskazania i przeciwwskazania

Przez kilka lat akupunktura zaliczała się do biostymulacji – nakłuwamy i w tym miejscu tworzy się pewna substancja. Owszem, tworzy się, i nawet ma pewne odurzające działanie na organizm. Jednak pytać należy nie o wskazania i przeciwwskazania, ale o to, kiedy jaki punkt jest wskazany do nakłuwania? Przy różnych schorzeniach i dolegliwościach korzystamy bowiem z innych punktów. Są też punkty zastrzeżone, czyli takie, których nie można nakłuwać w konkretnych sytuacjach. To jest już jednak wiedza specjalistyczna. Zwierzęta zazwyczaj dobrze znoszą zabiegi akupunktury, które wykonuje się bez znieczulenia. Coraz częściej akupunktura wykorzystywana jest w weterynarii jako metoda leczenia bólu, różnych schorzeń aparatu ruchu, zaburzeń pracy narządów wewnętrznych, chorób skóry, czy stymulowania układu odpornościowego.

Zobacz też:

dr Ihor Solovov – neurolog, specjalista akupunktury i terapii manualnej

Masaż terapeutyczny psa i kota

Kinezyterapia – leczenie ruchem

Podsumowanie
Akupunktura w weterynarii
Tytuł
Akupunktura w weterynarii
Opis

Akupunktura to technika leczenia, pochodząca z Dalekiego Wschodu, która polega na przywracaniu równowagi energetycznej w organizmie. O tym, czy można ją stosować w weterynarii i o zabiegach akupunktury u zwierząt, mówi dr Igor Sołowiow – lekarz medycyny, neurolog, specjalista akupunktury i terapii manualnej, irydolog; założyciel szkoły akupunktury weterynaryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *