Alergia kontaktowa u zwierząt

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Alergia kontaktowa może pojawić się jako reakcja na plastik

Alergia pokarmowa u zwierząt najczęściej związana jest z plastikiem, ponieważ psy czy koty dostają jedzenie w plastikowych miskach. Objawy zazwyczaj występują w okolicy brody. Często bywa tak, że alergia kontaktowa związana jest z różnymi piłeczkami i zabawkami, np. pluszowymi, gumowymi itd. My jesteśmy zadowoleni, że pies czy kot się nimi bawi, ale mogą one doprowadzić do zapalenia skóry warg i kącików ust. Jeśli w tych okolicach występują jakiekolwiek zmiany, w pierwszej kolejności należy wykluczyć alergię kontaktową. Zazwyczaj w innych miejscach zmiany wtedy się nie pojawiają.

Alergia kontaktowa często wiąże się z plastikiem

Alergia kontaktowa u psa czy kota może pojawić się na przykład jako reakcja na jedzenie z plastikowej miski.

Powikłania bakteryjne

Trudno jest odróżnić ropne czy wirusowe zapalenie skóry od alergii kontaktowej. Każda choroba alergiczna ma bowiem tendencje do powikłań bakteryjnych. Gdy dojdzie do reakcji alergicznej, na skórze tworzą się warunki, które sprzyjają rozwojowi flory bateryjnej i zaczyna się ona namnażać. Są bakterie, które stale bytują na skórze (np. gronkowiec psi – staphylococcus intermedius), ale są też bakterie tzw. przejściowe, które namnażają się tylko wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzeń skóry. Na zdrowej skórze fizjologicznie nie są w stanie się namnażać. Na przykład, jeżeli podejrzewamy u psa atopowe zapalenie skóry, należy wykluczyć najpierw dodatkowe choroby, które mogą przebiegać ze świądem. Trzeba zawsze sprawdzić, czy występuje duża flora bakteryjna. Jeśli tak (co wychodzi podczas badań cytologicznych czy różnego rodzaju posiewów), to ją likwidujemy. Musimy się upewnić, czy to tylko i wyłącznie nadkażenie i nie ma nic wspólnego z chorobą podstawową, czy jest to objaw choroby. Dopiero po wykluczeniu dodatkowych czynników zaczynamy leczyć chorobę podstawową.

Próg świądowy

Jeśli reakcja alergiczna występuje błyskawicznie, mówi się, że jest to jeden z objawów atopowego zapalenia skóry. Atopia ma to do siebie, że każdy może być potencjalnym atopikiem. Chodzi o to, że dopóki stężenie przeciwciał jest pod progiem świądowym, nie ma żadnych objawów alergii. Jeśli natomiast poziom przeciwciał przekroczy ten próg, to automatycznie występują objawy atopii, czyli objawy świądu. Jeden czynnik alergiczny może nie wywołać objawów świądu, ale gdy dołączy do niego drugi, dochodzi do tzw. zsumowania efektów, próg świądowy zostaje przekroczony i występują objawy alergii. Tak więc, jeśli do gabinetu przychodzi pies, który się drapie, to nie mogę od razu powiedzieć, że ma atopowe zapalenie skóry. Tak by było najprościej, ale przecież nie znam przyczyny tego drapania się. Trzeba zrobić pełną diagnostykę, by wyeliminować inne choroby, mające podobne objawy. Może się okazać, że gdy je wyeliminujemy, to problem zniknie. Ale gdybyśmy zaczęli leczyć psa tylko w kierunku atopii, skutki mogły by być opłakane.

 

Podsumowanie
Alergia kontaktowa u zwierząt
Tytuł
Alergia kontaktowa u zwierząt
Opis

Alergia kontaktowa u psa czy kota może pojawić się jako reakcja na plastikową miskę, albo różnego rodzaju zabawki, na przykład plastikowe czy gumowe piłeczki. Pojawiają się wówczas zmiany na skórze warg i w okolicach kącików ust. Może też dojść do powikłań bakteryjnych, ponieważ na uszkodzonej skórze tworzą się warunki sprzyjające namnażaniu się flory bakteryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *