Alergia skórna u psa, problemy ze skórą psa – gdzie szukać pomocy

Ewa Rybak – groomerka, hodowla czarnych terierów VA BENE

Alergia skórna u psa, to podobnie jak u ludzi, coraz częstszy problem. Wina leży po stronie cywilizacji, ale i źle dobranych kosmetyków.

Problem ze skórą u psa to nie zawsze jest temat dla dermatologa, czasem wystarczy wizyta u dobrego groomera. Alergie skórne  to niestety dość powszechny problem u zwierząt domowych.

Najczęstsze przyczyny alergii u psów

Najczęściej okazuje się, że zmiany skórne jest to problem związany z alergią pokarmową, która wymaga zdiagnozowania weterynaryjnego. Często zdarzają się też alergie spowodowane złą pielęgnacją.

Psy szorstkowłose powinny być trymowane, nie czesane. Jeżeli nie są, wtedy stary włos ścięty maszynką zalega w skórze, co może powodować podrażnienia doprowadzające wręcz do trwałej alergii. Dlatego tak niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja psa.

alergia na uszach

Alergie czasem trudno zdiagnozować – na zdjęciu nadesłanym przez naszą Czytelniczkę jest widoczne ucho psa, u którego podejrzewano groźną chorobę autoimmunologiczną. Po badaniach próbek pod mikroskopem i innych dermatologicznych testach ustalono, że to objawy alergii kontaktowej. Na co – nie wiadomo do dzisiaj.

Co robić, gdy zauważymy objawy alergii

W sytuacji, gdy skóra jest już podrażniona należy ją odpowiednio pielęgnować. Są specjalne linie kosmetyków dla psów, które odpowiadają potrzebom zwierząt ze skłonnościami do podrażnień skóry. Podrażnień skóry nie należy mylić  z alergiami, to zupełnie inne zjawisko.

Kosmetyki dla wrażliwej skóry

Na rynku są dostępne specjalne linie kosmetyków, które pomagają złagodzić świąd, poprawić stan skóry, utrzymywać psa w odpowiedniej czystości. Przy wszelkiego rodzaju zmianach skórnych pies musi być absolutnie czysty.

Czy alergików można czesać?

Przy psach szorstkowłosych, gdzie niezbędne jest trymowanie czyli usuwanie martwego włosa, strzyżenie psów jest zupełnie niepotrzebne. Jestem absolutnym przeciwnikiem strzyżenia zamiast trymowania dlatego, że ten rodzaj pielęgnacji powoduje  pozostawanie martwego włosa w skórze, co z kolei prowadzi do podrażnień, a nawet do alergii.

Alergie skórne

Alergia to nadreakcja systemu immunologicznego na jakiś czynnik. Mechanizm alergii działa podobnie u wszystkich ssaków. Objawem  może być świąd prowadzący nawet do zmian skórnych i wtórnych nadkażeń, może to być katar, łzawienie, pogorszenie samopoczucia, problemy żołądkowe, w skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem, ciśnieniem i krążeniem.  Psy mogą reagować na alergie nadmiernym pobudzeniem, agresją, stanami lękowymi. Psy i koty rzadziej niż ludzie są uczulone  na pyłki i  rzadziej ulegają alergii kontaktowej, co się jednak zdarza. Ustalono, że najczęstsze przyczyny alergii to nietolerancje pokarmowe a zwłaszcza  drób, jaja , wołowina  a spoza alergii pokarmowych najczęściej winowajcami są: roztocza kurzu domowego, wełna owcza, pierze gęsie i kacze, pyłki drzew, traw i chwastów, zarodniki pleśni, kosmetyki, detergenty. Częste i silne bywają też alergie na pchły,  komary, meszki, pszczoły,  zdarzają się alergie na leki. 

Jeśli pies ma wyraźne problemy ze skórą

Jeżeli zauważymy jakikolwiek problem ze skórą naszego psa pierwsze kroki należy kierować do weterynarza. Lekarze są przygotowani do wczesnego wykrywania różnych problemów zdrowotnych, a im wcześniej wykryte, tym łatwiej będzie z nim walczyć. Jeśli natomiast obserwujemy jedynie  sezonowe wypadanie sierści, które nie grozi żadnymi dodatkowymi konsekwencjami, wtedy dobrze udać się do groomera, który pomoże rozwiązać ten problem – dobierze odpowiednie kosmetyki i sposób pielęgnacji.,

Jak diagnozuje się alergię u psa

Weterynarz zanim postawi odpowiednia diagnozę ma do dyspozycji szereg metod klinicznych. Są to: testy alergiczne śródskórne, punktowe, skaryfikacyjne, pocierania; donosowe i dooskrzelowe testy prowokacyjne, testy alergiczne oparte na receptorze FcE, badanie poziomu przeciwciał IgE i IgG.

Zobacz też:

Pielęgnacja sierści – kąpanie, czesanie, trymowanie 

Uszy – właściwa pielęgnacja, możliwe infekcje 

Cheyletielloza – wędrujący łupież 

 

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *