Antykoncepcja dla kotek

lek. wet. Marta Ambroziak Dogru –  Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Antykoncepcja dla kotek może być permanentna, krótko lub długoterminowa.

Jeśli nie planujemy rozmnażać kotki to najbardziej rekomendowanym przez lekarzy środkiem antykoncepcyjnym jest sterylizacja kotki. 

Najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji jest po prostu sterylizacja kotek, kastracja kocurów czyli pozbawienie ich zdolności rozrodczych raz na zawsze. U kocurów usuwamy jądra, u kotek usuwamy same jajniki, bądź jajniki i macicę. W zależności od rodzaju interwencji chirurgicznej przeprowadzamy cięcia po bokach albo po linii środkowej brzucha. Z metod mniej radykalnych stosujemy antykoncepcję krótko –  bądź długo działającą.

Happy Cat (having sex)

Taki obrazek nie jest rzadkością gdy dni są długie – koty jako zwierzęta dnia długiego właśnie wiosna i latem są najbardziej aktywne seksualnie. U kotki owulacja jest ściśle związana z kopulacją, a podczas jednej rui samica może być zapłodniona przez kilku różnych samców

Pigułki antykoncepcyjne

Antykoncepcję w tabletkach czyli krótko działającą zaczynamy podawać kotce, która nie ma rui.  Podajemy je raz w tygodniu mniej więcej o tej samej porze. Ten lek możemy także zastosować do przerwania rui jeśli   kotka jest w rui permanentnej, i ta ruja trwa już  trzeci tydzień to  jest to wykańczające dla samej kotki , jak również dla jej właścicieli. W takiej sytuacji podajemy ten lek codziennie w dawce pół tabletki dziennie do momentu ustąpienia rui, a potem, gdy objawy rui ustąpią podajemy tę tabletkę raz w tygodniu mniej więcej o tej samej porze.

Antykoncepcja hormonalna 

Ryzyko podawania zwierzętom leków hormonalnych – zarówno tych długo- jak i krótko działających jest duże.

Zawsze istnieje ryzyko   ropomacicza, czy innego rodzaju stanów zapalnych endometrium macicy czyli błony śluzowej. Możliwe są też nowotwory gruczołu mlekowego. Są to rzeczy, które zdarzają się niezwykle często, ale trzeba zaznaczyć, że są też kotki,  u których nie zadzieje się to nigdy.

W hodowlach antykoncepcja hormonalna jest  dość często stosowana, z racji cyklu krycia konkretnej kotki.

Antykoncepcja długoterminowa 

Drugi rodzaj zabezpieczenia kotki przed niechcianą ciążą to leki długo działające. Są to leki iniekcyjne czyli podawane w zastrzyku. W zależności od tego, który to jest lek podajemy je co kilka miesięcy, co 3-4 lub 5.

Czipowanie kotek 

Jedną z najnowszych, niedawno odkrytych metod antykoncepcji dla kotek jest ich czipowanie.

Istnieje na rynku produkt, zarejestrowany w zasadzie dla psów samców i dla samców fretek, blokujący ich aktywność płciową, jest on z powodzeniem stosowany jest również u kotek.

Jest to czip, który wszczepiamy pod skórę i on rzeczywiście blokuje kotce cały cykl rujowy na okres od roku do dwóch lat. Wygodne jest to o tyle, że tego czipa można operacyjnie usunąć.

Jeżeli został założony w okolicy pępka, to wtedy trzeba ogolić miejsce cięcia, usunąć czip, a potem kotkę zaszyć. Czasem czip zostanie założony na szyi, czy między łopatkami i jest to trudniejsze miejsce do operacji.

W przypadku kotów hodowlanych dodatkowa trudność stanowi fakt, że usunięcie tego typu czipa wiąże się z wygoleniem kotu pół grzbietu. Wypada on wtedy z cyklu wystawowego.

Odcięcie od światła

Inne, nieinwazyjne metody antykoncepcyjne, czyli nieoperacyjnych i niehormonalnych to m.in. podawanie zwierzęciu melatoniny. Melatonina ma wpływ na rytm biologiczny ssaków.  Bywają też hodowcy, którzy pozbawiają koty światła w sposób sztuczny zamykając je w ciemnym pomieszczeniu – wtedy kotki nie wchodzą w okres rui. 

Zobacz też: 

Ile trwa ruja u kotki 

Ciąża kotki

Choroby oczu kotów 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *