Atopowe zapalenie skóry

lek. wet  Jacek Bany – chirurg

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Atopowe zapalenie skóry to forma alergii

Atopowe zapalenie skóry jest formą alergii kontaktowej, którą wywołuje bezpośredni kontakt z alergenem – przez układ oddechowy, pokarmowy i przez skórę. Wszędzie tam, gdzie jest bezpośredni styk ciała i czynnika uczulającego, może dojść reakcji alergicznej. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną, która dotyka określone grupy ras psów. Szczególnie narażone na nią są np. golden retrievery, labradory, shar-pej czy niektóre odmiany pudli. U kotów również może występować atopia.

Świąd – pierwszy sygnał

Atopowe zapalenie skóry ujawnia się najczęściej w dość młodym wieku, czyli u kotów – między 6 a 12 miesiącem, a u psów  – między 6 miesiącem a 3 rokiem życia. Choroba ta przebiega zazwyczaj z bardzo silnym świądem. Pierwszymi objawami, jakie obserwujemy u zwierzaka jest drapanie się, próby wylizywania różnych okolic ciała.  Potem dochodzi wtórnie do zaczerwienienia skóry i nadkażenia. Jest to choroba, z którą należy zwrócić się do lekarza i leczyć, ponieważ zwierzę choruje do końca życia. Pierwsza zasada leczenia alergii mówi o wyeliminowaniu alergenu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Najprościej byłoby wyeliminować alergen i nie leczyć choroby, ale czynników uczulających jest na ogół wiele i często są to alergeny środowiskowe, których nie można usunąć.

Pchły przyczyną alergii

Alergie, które występują u psów, to przede wszystkim alergiczne, pchle zapalenie skóry, które dosyć często dotyka też koty. Powodem jest przede wszystkim kontakt zwierzęcia z pchlimi odchodami oraz śliną tych owadów. Dzięki rozmaitym preparatom wyeliminowanie ich z psiego czy kociego środowiska na ogół jest dzisiaj proste. Trzeba jednak pamiętać, że zwiększa się odporność pcheł – szczególnie tych bytujących na kotach –  na tego typu środki, oraz wiedzieć, że jeśli zwierzę jest atopikiem, to wystarczy jedno ukąszenie, by wywołać całą lawinę objawów. Podobnie jest z alergenami pokarmowymi, choć alergia pokarmowa na ogół łączy się z atopią tylko pośrednio.

Pies się drapie i liże -objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry objawia się silnym świądem. Pies się drapie i wylizuje zaatakowane alergią miejsca.

Najsilniejsze alergeny

Jeśli chodzi o alergeny, to podobnie jak u ludzi, najwięcej kłopotów sprawiają: kurz, roztocza domowe oraz pyłki traw. Jedną z charakterystycznych cech alergii o typie atopii jest sezonowość uaktywniania się schorzenia. Na przykład na wiosnę, kiedy zaczyna się pylenie niektórych krzewów i drzew. Łatwiej jest wówczas zorientować się, co rzeczywiście jest alergenem. Oczywiście można zrobić badania w tym kierunku. Dobrze jest sprawdzić, jaki typ odczynowości skóry ma zwierzak, czyli zrobić cytologię, odcisk, bądź w specjalny sposób pobrać zeskrobinę. Można też zrobić badania skaryfikacyjne, tak samo jak u ludzi, oraz ocenić to bezpośrednio w krwi. I choć takie badania nie są bardzo swoiste, istnieje wiele sposobów diagnozowania tej choroby.

Alergie pokarmowe

Alergeny pokarmowe powodują trochę inny rodzaj alergii niż atopia, ale często współistniejący, więc z reguły zaleca się też specjalną dietę. Oczywiście stosuje się także mnóstwo różnych rodzajów leczenia, od usuwania alergenu mechanicznego, po specjalne kąpiele, które powodują przywrócenie skórze odpowiedniego filmu ochronnego. Przy alergii bardzo często dochodzi bowiem do nieprawidłowej odczynowości skóry i cała powłoka, szczególnie powłoka tłuszczowa, jest wtedy zaburzona. Aby ją przywrócić stosuje się specjalne środki, którymi można usunąć to, co bytuje na skórze  i zregenerować film tłuszczowy, co znacznie skraca leczenie.

Po pomoc – do dermatologa

Istnieje oczywiście wiele różnych terapii dostosowanych do konkretnego rodzaju schorzenia alergicznego, ale o wyborze jednej z nich musi zdecydować lekarz. Jest wielu weterynarzy wyspecjalizowanych w dermatologii, którzy bardzo skrupulatnie robią badania oraz potrafią dokładnie ocenić rodzaj alergenu i skutecznie zwalczać chorobę. Jest też wiele leków, niekoniecznie sterydowych, dzięki którym można ujarzmić atopowe zapalenie skóry i  doprowadzić do jego zaniku.

Zobacz też:

Chejletielloza – wędrujący łupież

Nużyca u psa i kota – rozpoznanie, leczenie

Alergia skórna u psa, problemy ze skórą psa – gdzie szukać pomocy

Podsumowanie
Atopowe zapalenie skóry
Tytuł
Atopowe zapalenie skóry
Opis

Atopowe zapalenie skóry to forma alergii. Choroba ta ma podłoże genetyczne. Szczególnie narażone na nią są takie rasy psów jak: labradory, golden retrivery czy pudle. Chorować mogą również koty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *