Badanie ortopedyczne psa – na czym polega?

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Badanie ortopedyczne psa składa się z trzech etapów

Badanie ortopedyczne psa, a szczególnie szczeniaka, polega przede wszystkim na zebraniu szczegółowych informacji podczas rozmowy z właścicielem i odpowiedzeniu na podstawowe pytania. Do tych najważniejszych należą: jak pies się rusza? Czy chętnie wchodzi po schodach? Czy chętnie robi zawroty? Czy nie okręca się częściej na jedną stronę niż na drugą? Czy nie ma problemów ze skrętami w lewą albo w prawą stronę? Kolejną ważną kwestią jest żywienie. O to też pytamy właściciela, ponieważ jedzenie, którym zwierzę jest karmione ma ogromny wpływ na budowę i rozwój szkieletu młodego psa.

Badanie ortopedyczne psa warto zrobić wcześnie, żeby jak najszybciej wychwycić ewentualne schorzenia.

Badanie ortopedyczne psa warto zrobić wcześnie, żeby jak najszybciej wychwycić ewentualną chorobę. Jeśli lekarza ortopedę coś zaniepokoi, dodatkowo zleci zrobienie badania obrazowe, które dokładniej pokaże rodzaj schorzenia i stopień zmian.

Badanie kliniczne

Później następuje obserwacja psiaka w ruchu. Patrzymy jak on się porusza, jak chodzi, jak kłusuje. Czy chętnie wstaje czy raczej nie. Po badaniu wizualnym przechodzimy do badania klinicznego. Obmacujemy stawy, sprawdzając czy są prawidłowo rozwinięte i czy gdzieś nie ma bolesności. Wykonujemy także próby zginania i prostowania danego stawu, używając dla każdego z nich odpowiedniej techniki. Takie szczegółowe badanie pozwala nam dokładnie sprawdzić, czy nie ma jakichś objawów bólowych.

Badanie obrazowe

Jeżeli są jakiekolwiek objawy bólowe w obrębie danego stawu, przechodzimy do następnego etapu, czyli wykonujemy badanie obrazowe. Wynik badania bardzo dużo nam powie na temat rodzaju i stopnia schorzenia. Otrzymamy informację o wysyceniu kości, o budowie chrząstek wzrostowych, budowie stawu, czy o strukturze kości rosnącej. I dopiero po takiej kompleksowej diagnostyce, możemy wdrożyć odpowiednie leczenie, jeśli jest taka potrzeba. A jeżeli nie, to powiedzieć, że pies jest zdrowy i ewentualnie zaprosić właściciela z czworonogiem na kontrolę za jakiś czas.

 

Zobacz też:

Rehabilitacja psów i kotów

Enostoza – choroba kości u młodych psów

Zwyrodnienie stawu łokciowego

Podsumowanie
Badanie ortopedyczne psa
Tytuł
Badanie ortopedyczne psa
Opis

Na konsultację do ortopedy warto przyjść już ze szczeniakiem. Dokładne badania pozwolą wcześnie uchwycić ewentualną chorobę, szybko wdrożyć leczenie i dzięki temu zminimalizować jej konsekwencje w późniejszym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *