lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog
Lecznica weterynaryjna Teodor
Badanie ortopedyczne psa składa się z trzech etapów
Badanie ortopedyczne psa, a szczególnie szczeniaka, polega przede wszystkim na zebraniu szczegółowych informacji podczas rozmowy z właścicielem i odpowiedzeniu na podstawowe pytania. Do tych najważniejszych należą: jak pies się rusza? Czy chętnie wchodzi po schodach? Czy chętnie robi zawroty? Czy nie okręca się częściej na jedną stronę niż na drugą? Czy nie ma problemów ze skrętami w lewą albo w prawą stronę? Kolejną ważną kwestią jest żywienie. O to też pytamy właściciela, ponieważ jedzenie, którym zwierzę jest karmione ma ogromny wpływ na budowę i rozwój szkieletu młodego psa.
Badanie kliniczne
Później następuje obserwacja psiaka w ruchu. Patrzymy jak on się porusza, jak chodzi, jak kłusuje. Czy chętnie wstaje czy raczej nie. Po badaniu wizualnym przechodzimy do badania klinicznego. Obmacujemy stawy, sprawdzając czy są prawidłowo rozwinięte i czy gdzieś nie ma bolesności. Wykonujemy także próby zginania i prostowania danego stawu, używając dla każdego z nich odpowiedniej techniki. Takie szczegółowe badanie pozwala nam dokładnie sprawdzić, czy nie ma jakichś objawów bólowych.
Badanie obrazowe
Jeżeli są jakiekolwiek objawy bólowe w obrębie danego stawu, przechodzimy do następnego etapu, czyli wykonujemy badanie obrazowe. Wynik badania bardzo dużo nam powie na temat rodzaju i stopnia schorzenia. Otrzymamy informację o wysyceniu kości, o budowie chrząstek wzrostowych, budowie stawu, czy o strukturze kości rosnącej. I dopiero po takiej kompleksowej diagnostyce, możemy wdrożyć odpowiednie leczenie, jeśli jest taka potrzeba. A jeżeli nie, to powiedzieć, że pies jest zdrowy i ewentualnie zaprosić właściciela z czworonogiem na kontrolę za jakiś czas.
Zobacz też:
Enostoza – choroba kości u młodych psów