Badanie USG zwierząt – na czym polega?

  lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

  Lecznica weterynaryjna Teodor

Badanie USG jest bardzo dobrą metodą diagnostyczną

Jeżeli badanie USG jest planowane, można zalecić właścicielowi przygotowanie psa czy kota, do tego badania.  Czasami jednak zwierzę trafia z ostrymi objawami i nie ma czasu go przygotowywać. Trzeba działać natychmiast. Jednak, jeśli mamy ten czas, to nie karmimy go minimum 8 godzin przed badaniem. Dobrze by też było podać mu Espumisan. W rzadkich przypadkach stosuje się lewatywę, w celu opróżnienia prostnicy z kału, by masy kałowe nie utrudniały nam tego badania. Podczas samego badania USG należałoby zwierzaka wygolić w miejscu jamy brzusznej: od wyrostka mieczykowatego mostka, po łuku żebrowym, aż do kości łonowej. Czy często się tak robi? Niestety, z bólem stwierdzam, że nie. Raczej robi się przedziałki w sierści i tam przykłada się sondę. Nie wszyscy właściciele bowiem życzą sobie, żeby tę sierść zgolić.

Badanie USG zwierząt jest bardzo skuteczne

Badanie USG to bardzo bezpieczna metoda diagnostyczna, nieinwazyjna i niebolesna. Dobrze, by zwierzę, które przychodzi na takie badanie było na czczo. Można mu też podać środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan.

Bezpieczniejsze niż rentgen

Badanie USG można zrobić każdej części ciała psa i kota. Za jego pomocą można przebadać cały organizm. Jest to świetna metoda diagnostyczna. Jeśli osoba, które wykonuje takie badanie potrafi je dobrze zrobić i ma niezły sprzęt, to może bardzo dużo tym sprzętem zdziałać. Metoda ta jest bezpieczna w porównaniu np. z badaniem rentgenowskim. Umożliwia zbadanie stawów, mięśni, gałki ocznej, tarczycy, szyi, klatki piersiowej, serca – jeśli tylko aparatem do badań USG operuje fachowiec, to może wyczarować wszystko.

Ultradźwięki mogą powodować podniesienie temperatury tkanki

Nie ma stuprocentowo bezpiecznych metod diagnostycznych. O ile badanie USG jest uznawane za bezpieczne, to trzeba powiedzieć, że długotrwałe badanie ultrasonograficzne, czyli stosowanie fal ultradźwiękowych, może powodować, poprzez wibracje, miejscowe rozgrzanie, podniesienie temperatury tkanki. Pod wpływem ultradźwięków może dochodzić do drgań tkanek, a przez  – do wydzielania ciepła. Ale czy to jest tak bardzo szkodliwe? Nie sądzę. Myślę, że powszechnie stosowane telefony komórkowe są bardziej szkodliwe, niż badanie ultrasonograficzne.

Zobacz też:

Tomografia komputerowa zwierząt

Jak pobrać psu mocz – skuteczne sposoby

Badanie ortopedyczne szczeniąt

Summary
Badanie USG zwierząt - na czym polega?
Article Name
Badanie USG zwierząt - na czym polega?
Description
Badanie USG umożliwia diagnozowanie różnych chorób w całym organizmie zwierzęcia, nie tylko w mięśniach czy stawach, ale także np. w gałce ocznej, tarczycy, sercu. To bardzo skuteczna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Psa i Kota
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *