Babeszjoza – niebezpieczna choroba odkleszczowa

lek. wet. Anna Żebrowska

Lecznica weterynaryjna Teodor

Babeszjoza to najczęstsza u psów choroba odkleszczowa.

Kleszcz może zarażać  jeżeli żeruje na skórze zwierzęcia dłużej niż 12 godzin.

Babesia - pasożyt wywyłujący babeszjozę

Babeszjoza nosi też czasami nazwę piroplazmoza. Terenami szczególnie zagrożonymi są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza te porośnięte wysoką trawą.

 

Babeszjoza (piroplazmoza) jest chorobą pasożytniczą przenoszoną przez kleszcze. Zarażenie psa następuje w momencie żerowania kleszcza na skórze zwierzęcia – kleszcz wypijając krew wprowadza wraz ze śliną pierwotniaki z rodziny protista. W Polsce najczęściej występuje odmiana babesia canis – jest to pierwotniak przenoszony przez kleszcza łąkowego. W momencie kiedy pierwotniak dostaje się do organizmu zwierzęcia, przechodzi do jego krwi, tam się rozmnaża niszcząc krwinkę czerwoną. Prowadzi to do niedokrwistości, a także do innych ogólnoustrojowych zaburzeń.

Rozwój i objawy choroby 

Te choroby pojawiają się najczęściej między 5 a 30 dniem od ukąszenia kleszcza  – typowymi objawami są: wysoka gorączkawyraźny spadek nastroju u psa. Bardzo charakterystycznym objawem jest brunatne zabarwienie moczu – taki mocz ma kolor podobny do koloru herbaty. Mogą się również pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunki. Mogą także pojawić się objawy neurologiczne – drgawki, a także  objawy ze strony układu oddechowego jak np. kaszel.

Ponieważ te objawy są dosyć nieswoiste, należy pamiętać że jeżeli znaleźliśmy na skórze psa  kleszcze to każde nietypowe zachowanie psa: posmutnienie, apatia – powinny nas zaalarmować i skłonić, byśmy zgłosili się do lekarza weterynarii. Weterynarz stawia rozpoznanie babeszii na podstawie badania krwi.

Bardzo charakterystyczne zmiany, które sugerują nam babeszjozę to silna niedokrwistość i małopłytkowość. Aczkolwiek ostateczne rozpoznanie stawia się po rozpoznaniu w krwince czerwonej pierwotniaka przy pomocy badania mikroskopowego.

Konsekwencje nieleczonej babeszjozy

Babeszjoza jest bardzo groźną chorobą, nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia. Konsekwencją tej choroby jest ogólna niewydolność narządowa organizmu.; prowadzi ona do niewydolności nerek i wątroby. Stąd bardzo istotny jest czas zdiagnozowania tej choroby – wykryta stosunkowo wcześnie pozwala na wyleczenie psa.

Leczenie babeszjozy

Leczenie polega na podaniu preparatu, który zabija pierwotniaki wywołujące tą chorobę. Bardzo istotne jest również leczenie wspomagające, więc oprócz preparatu, który zabija babeszię lekarz podaje kroplówki i leki wspomagające funkcjonowanie najważniejszych narządów takich jak wątroba czy nerki.

BABESZJOZA – KOMPENDIUM

  • okres inkubacji –  1-3 tygodni
  • gorączka nawet do 41°C
  • apatia
  • zanik apetytu
  • wzrost tętna i ciężki oddech
  • bladość lub przekrwienie błon śluzowych
  • zaburzenia żołądkowe
  • możliwa żółtaczka i powiększenie wątroby i śledzion
  • czasem drgawki
  • w badaniu krwi widać niedokrwistość: niski poziom erytrocytów, spadek trombocytów
  • badanie morfologiczne ujawnia wzrost wartości mocznika i kreatyniny
Podsumowanie
Tytuł
Babeszjoza - niebezpieczna choroba odkleszczowa
Opis

W Polsce najczęściej występująca odmiana pierwotniaka przenoszącego babeszjozę to babesia canis - pierwotniak przenoszony przez kleszcza łąkowego. W momencie kiedy pierwotniak dostaje się do organizmu zwierzęcia, przechodzi do jego krwi, gdzie się rozmnaża, niszcząc krwinkę czerwoną.

One thought on “Babeszjoza – niebezpieczna choroba odkleszczowa

  1. Przeczytałam artykuł o piroplazmozie. Interesuje mnie czy można psa zaszczepić albo w inny sposób zabezpieczyć przed zachorowaniem, aby zapobiec zachorowaniu.
    Będę wdzięczna za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *