Białko w diecie BARF – fakty i mity

Izabela Sekuła – dietetyk, specjalista diety Raw, autorka książki “W zgodzie z naturą”

www.ksiazkaobarfie.pl

Białko w diecie

W przypadku chorób nerek ważne jest, aby białko było najwyższej jakości. Białka roślinne są małowartościowe, gdyż nie mają kompletu aminokwasów egzogennych, które warunkują prawidłowe zagospodarowanie białka.

Kilka lat temu naukowo obalono tezę mówiącą, że białko w diecie chorego psa powinno się ograniczać. Prawda jest taka, że ilość spożywanego białka należy minimalizować dopiero w finalnej fazie choroby, w stanie terminalnym, kiedy niewiele można już zrobić. Natomiast w przypadku chorób nerek ważne jest, aby białko było najwyższej jakości. W związku z tym, stosowanie u psów diety, nie tyle wysokobiałkowej, co wysokowartościowej, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji zwierzęcia. Dobrze zbilansowana dieta może sprawić, że choroba nie będzie postępować aż tak szybko.

Białko w diecie Raw jest pełnowartościowe

W diecie naturalnej, w której przeważa surowe mięso, białko jest pełnowartościowe. Warto wiedzieć, że pies, który żywi się tylko suchą karmą, może mieć permanentny niedobór wody w organizmie, mimo że dużo pije.

Sucha karma a niedobór wody

Dieta złożona z surowego mięsa sprzyja zakwaszaniu moczu, dzięki czemu nie występują problemy ze struwitami, zakażeniami układu moczowego czy innymi zaburzeniami pracy nerek. Paradoksalnie, dzięki takiej diecie pies otrzymuje więcej płynów niż podczas żywienia się suchą karmą. Kiedy po zjedzeniu karmy pies pije wodę, nie nawadnia odpowiednio swojego organizmu, gdyż wypija za dużo na raz i wysyła w ten sposób swojemu organizmowi sygnał, że ma nadmiar wody i musi się jej pozbyć. Woda jest wtedy częściowo wchłaniana w jamie ustnej i służy do tego, by nawodnić suchą karmę, a następnie zostaje wydalona. Utrzymujące się permanentnie podprogowe niedobory wody, wynikające z tego zjawiska mogą dodatkowo niszczyć nerki naszego psa. Mokra dieta zapewnia psu odpowiednią ilość wody i prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.

Zatrzymać chorobę nerek

Można to zaobserwować u psów, którym na wczesnym etapie rozwoju choroby nerek wprowadza się dietę Raw (BARF). Oczywiście musi ona być trochę inaczej skonstruowana niż tradycyjna dieta barfowa. Nie należy podawać kości, trzeba unikać produktów wysokofosforowych oraz pilnować uzupełniania poziomu wapnia, stosując odpowiednie suplementy, najczęściej węglan wapnia. Stan zdrowia psów żywionych w ten sposób znacznie się poprawia. Na naszej grupie jest bardzo wiele psów, które nie tyle pokonały chorobę, gdyż nie jest to możliwe, a problemy z nerkami są nieodwracalne, ale udało się u nich tę chorobę zatrzymać i wydłużyć okres, w którym nie postępuje.

Mięso kontra sucha karma

Kolejny mit, związany z chorobami nerek mówi, że mięso ma dużą zawartość białka. Jest to niestety pogląd propagowany przez środowiska, które powinny mieć większą świadomość tego problemu. Mięso nie jest wysokobiałkowe. Mięso z największą zawartością białka to pierś z perliczki – 26%.  Dla porównania, suche karmy zawierają go około 30%. Natomiast prawidłowo skomponowana dieta Raw (BARF) zawiera 15-20% białka i jest to białko wysokowartościowe, które pies może w pełni wykorzystać. Wyniki badań pokazują, że z dietą Raw (BARF) nie wiąże się żadne zagrożenie związane z nadmiarem białka. Jeżeli dodatkowo zadbamy o odpowiednią ilość tłuszczu w diecie, to ewentualny nadmiar białka zostanie zneutralizowany. U psów cierpiących na choroby nerek zamienia się część białka na tłuszcze, gdyż wskazane jest, aby jadły one tłusto.

Podsumowanie
Białko w diecie BARF - fakty i mity
Tytuł
Białko w diecie BARF - fakty i mity
Opis

Czy w mięsie jest dużo białka? Czy psu, który ma chore nerki należy ograniczać produkty wysokobiałkowe? Na te oraz inne pytania, związane z psią dietą odpowiada Izabela Sekuła – dietetyk, specjalista diety Raw, autorka książki “W zgodzie z naturą”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *