Ból gardła u psa lub kota – czym się objawia, co robić?

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie 

Ból gardła

Przyczyną bólu gardła u psa lub kota może być infekcja albo podrażnienie mechaniczne.

Psy i koty mogą cierpieć na ból gardła. Mają tam receptory bólowe, więc siłą rzeczy może to gardło boleć. Przyczyną jest najczęściej, tak jak ludzi, drobna infekcja, przeziębienie. Stąd obrzęk i ból. Natomiast, zwłaszcza psy, bardzo chętnie bawią się patykami czy różnymi zabawkami, które mogą rozkruszyć i próbować połknąć, więc może również dojść do mechanicznego podrażnienia gardła i w konsekwencji powodować ból. Niestety pies nie przyjdzie do nas i nie powie: boli mnie gardło, zrób coś. Możemy tylko zaobserwować, że ze zwierzakiem dzieje się coś niedobrego.

Ból gardła może objawiać się wzmożonym ślinieniem się zwierzaka.

Ból gardła może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj jest to infekcja albo podrażnienie mechaniczne. Jeśli zaobserwujemy nietypowe zachowanie zwierzaka, warto skonsultować się z lekarzem. Nie należy leczyć psa ani kota na własną rękę.

Ból gardła – objawy

Czasami jest to niechęć do jedzenia, albo do jedzenia tylko suchej karmy. Czasami, w przypadku miauczących kotów lub bardzo szczekliwych psów, może się okazać, że mają zmieniony głos. To też jest wskazówka, mówiąca o tym, że być może coś się w gardle dzieje i należałoby skonsultować się z lekarzem weterynarii. Czasami przy silnych obrzękach, silnym bólu gardła pojawia się zwiększone ślinienie. Zwierzę nie jest w stanie przełykać śliny w odpowiednim tempie, w związku z tym szuka ona ujścia i wpływa z mordki. Co należy w takiej sytuacji zrobić? – Udać się do weterynarza. Przyczyn nadmiernego ślinienia się zwierzaka może być mnóstwo. W zależności od tego, co ten stan powoduje, lekarz wdroży odpowiednie postępowanie. Jeżeli przyczyną jest infekcja bakteryjna to antybiotyki, jeżeli mamy do czynienia z infekcją wirusową – preparaty stymulujące odporność. Dodatkowo lekarz zapewne przepisze jakieś leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, żeby zmniejszyć obrzęk gardła. Wszystko zależy od tego, jaka jest diagnoza.

Ból gardła – domowe sposoby leczenia?

Ból gardła jest objawem jakiegoś stanu. Wynika on najczęściej z mechanicznego podrażnienia albo z obrzęku śluzówki, który z kolei najczęściej jest konsekwencją zakażenia. Nie ma jednostki chorobowej o nazwie “ból gardła”. To jest coś, co towarzyszy innej chorobie. Domowe sposoby leczenia bólu gardła, np. miodem, nie są za bardzo skuteczne nawet u ludzi. Ze względu na konsystencję miód daje przyjemne uczucie, niejako wyścieła śluzówkę, łagodzi ból, ale na krótko. Zawarte w miodzie substancje mogą podziałać trochę przeciwzapalnie, ale jest to pomoc doraźna. Zwierzętom na pewno nie dajemy miodu, ze względu na to, że zawiera dużo cukru. Taka duża dawka cukru może wywołać lub pogłębić u psa czy kota jakieś zaburzenia endokrynologiczne. Dlatego nie leczymy zwierzaka na własną rękę.  Tak jak mówię, każdy ból gardła może mieć inną przyczynę. Nie ma jednego wspaniałego remedium na tę dolegliwość.

Tak więc, nawet w sytuacji  trudnej jak w tej chwili – pandemii koronawirusa, kiedy zachęcamy, żeby nie pojawiać się w gabinecie weterynaryjnym z byle błahostką, należy zadzwonić do przychodni. Powiedzieć lekarzowi jaka jest sytuacja, kiedy ból się pojawia, jak długo trwa, i wtedy, w miarę możliwości, weterynarz zaproponuje jakieś domowe metody leczenia. Natomiast nie mogę powiedzieć, że na ból gardła sprawdzi się taki czy inny środek, ponieważ jest to bardzo szeroki temat.

 

 

 

 

Podsumowanie
Ból gardła u psa lub kota - czym się objawia, co robić?
Tytuł
Ból gardła u psa lub kota - czym się objawia, co robić?
Opis

Czy psa albo kota może boleć gardło? A jeśli tak, to w jaki sposób ten ból się objawia i co robić, żeby zwierzakowi ulżyć - na te pytania odpowiada lekarz weterynarii, Franek Paśko.

One thought on “Ból gardła u psa lub kota – czym się objawia, co robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *