Borelioza u psów – objawy, leczenie

Anna Żebrowska – lekarz weterynarii

lecznica weterynaryjna Teodor

Borelioza jest równie niebezpieczna dla zwierząt, jak i dla ludzi

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Zarażenie następuje podczas żerowania kleszcza, który wraz ze śliną wprowadza do krwi bakterie krętki borelia. Należy pamiętać, że jest to choroba zakaźna, którą możemy się zakazić od kleszcza ale nie jest chorobą zaraźliwą, a więc w momencie kiedy choruje nasz pies, my jesteśmy całkowicie bezpieczni. W ostatnich czasach borelioza budzi bardzo wiele emocji, ponieważ coraz częściej się z nią spotykamy. Ta choroba stanowi bardzo duże wyzwanie zarówno, jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie. Boreliozie u psów można zapobiec przez stosowanie odpowiednich preparatów.

Objawy boreliozy

Jeżeli chodzi o weterynarię to borelioza nie stanowi aż tak dużego wyzwania – objawy występują u 5 do 10% psów, które zostaną zakażone, te objawy zazwyczaj są grypopodobne: osłabienie, gorączka, kulawizny które są dosyć charakterystyczne i mogą pojawiać się okresowo, by wkrótce zanikać. Kulawizny związane są zazwyczaj z bolesnością stawu przy którym występują i dość znacznym obrzękiem.

Borelioza to groźna choroba

Borelioza to choroba wywoływana przez krętki – jeden z  najstarszych gatunków bakterii istniejących na Ziemi. Łatwość poruszania się i morfologia pozwala krętkom na wnikanie w środowisko nieprzyjazne dla innych bakterii:lepkie środowiska, takie jak tkanki łączne czy tkanki kolagenowe stawów.

Diagnoza boreliozy

Podobnie  jak u ludzi, tak u zwierząt zdiagnozowanie boreliozy jest bardzo trudne i stanowi spore wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Nie wszystkie badania dodatkowe są w stanie w 100% potwierdzić zakażenie. Najczęściej proces diagnozowania rozpoczynamy od badania krwi i od szukania przeciwciał  boreliozy. Niestety, samo wykazanie obecności przeciwciał nie pozwala nam na postawienie stuprocentowej diagnozy i stwierdzenie, że pies choruje właśnie na boreliozę. Dzieje się tak dlatego, że przeciwciała boreliozy mogą występować u psów, które były szczepione lecz mogą też występować u psów, które nigdy na boreliozę nie zachorują mimo że miały kontakt z tą bakterią.

Ostateczne rozpoznanie można postawić na podstawie badań PCR. Są to badania, w których  szukamy materiału genetycznego, czyli konkretnej bakterii w próbce pobranej od zwierzęcia. Pobierana może być krew, a może też być to biopsja z mazi stawowej.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków jak również leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Chodzi o poprawę samopoczucia psa, bo borelioza często jest związana z silnymi bólami stawów.

Podsumowanie
Borelioza u psów
Tytuł
Borelioza u psów
Opis

Borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Dlatego nie należy jej lekceważyć. O obajawach i leczeniu boreliozy, mówi Anna Żebrowska - lekarz weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *