Brzydki zapach z pyska

lek.wet. Rafał Kaczor

Przychodnia weterynaryjna przy Bażantarni

Brzydki zapach z pyska może być objawem różnych schorzeń

Nieświeży oddech ukochanego psa to nie tylko dyskomfort dla jego opiekuna, ale także sygnał, że w organizmie zwierzaka dzieje się coś niedobrego.

Brzydki zapach z pyska bardzo często jest spowodowany odkładaniem się kamienia nazębnego. W kamieniu nazębnym namnaża się mnóstwo bakterii i drobnoustrojów. Ma ma strukturę porowatą jak pumeks, jest jak rafa koralowa i bakterie mają tam idealne warunki, żeby ten kamień zasiedlić. Psiak cały czas dostarcza im pożywienia w postaci karmy, którą je, bakterie ją rozkładają i efektem tego rozkładu jest nieprzyjemny zapach.

Brzydki zapach z pyska może mieć różne przyczyny

Brzydki zapach z pyska najczęściej jest spowodowany osadzaniem się kamienia na zębach. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Trzeba myć zęby psu zęby, dawać suchą karmę (nie tylko mokrą), a w razie potrzeby – usuwać kamień.

Nieświeży oddech u szczeniaków

Czasami taki przykry zapach z pyska jest też związany z różnymi chorobami układu pokarmowego, zwłaszcza u zwierzaków, które jedzą nieregularnie. U psa, który ma problemy z regularnością odżywiania się i dokucza mu na przykład refluks, też możemy poczuć brzydki zapach z pyska. Taki zapach pojawia się też czasami u szczeniaków, które zmieniają zęby. Wynika to zazwyczaj z zaburzeń flory bakteryjnej spowodowanych tym, że zęby, które wypadają, obumierają. Poza tym, szczeniak wcina wszystko, dlatego też tak często odrobaczamy szczeniaki. One poznają cały świat paszczą. Jedzą wszystko, szczególnie na spacerach i czasami są to wyjątkowo paskudne rzeczy, co też powoduje brzydki zapach z pyska.

Co robić, żeby psu nie śmierdziało z pyska?

Najważniejsza jest profilaktyka. W tym wypadku – higieny jamy ustnej. Wbrew pozorom psom też trzeba myć zęby. Należy to robić regularnie. Są odpowiednie pasty enzymatyczne, które można kupić w każdym gabinecie weterynaryjnym, są odpowiednie szczoteczki. Psu można czyścić zęby również innymi metodami. Istnieje cała gałąź stomatologii weterynaryjnej, która się tym zajmuje. Bardzo często właściciele od tego odstępują – po prostu im się nie chce. Wiadomo, że u psa, który waży 30 kg te problemy będą bardzo mało nasilone. Jednak psy ważące około 10 kg (np. yorki), mają predyspozycje do osadzania się kamienia nazębnego. Ich jama ustna jest mała, zęby ciasno osadzone. Dodatkowo, bardzo często dostają wyłącznie mokrą karmę, co też przyczynia się do szybszego odkładania się osadu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Jeżeli na profilaktykę jest już za późno, to konieczna jest wizyta u stomatologa weterynaryjnego i sanacja (czyszczenie, usuwanie kamienia). Czasami sanacja nie wystarcza, ponieważ okazuje się, że mamy do czynienia z jakimiś chorobami przyzębia albo zębów. Nie mówię o próchnicy, ale o schorzeniach typu patologiczne kieszonki dziąseł, paradontoza lub ropniakowo-wierzchołkowe korzenie zębów.

 

 

Podsumowanie
Brzydki zapach z pyska
Tytuł
Brzydki zapach z pyska
Opis

Bardzo często, szczególnie starszym psom, okropnie śmierdzi z pyska. Uprzykrza to życie opiekunom, jest nieprzyjemne dla otoczenia. O tym, co jest przyczyną brzydkiego zapachu z psiego pyska, jak sobie z nim radzić i o profilaktyce, mówi lek.wet. Rafał Kaczor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *