Choroby odzwierzęce groźne dla człowieka

lek. wet  Jacek Bany – chirurg

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Choroby odzwierzęce mogą być dla człowieka niebezpieczne

Choroby odzwierzęce mogą przechodzić na człowieka w różny sposób. Jest takich chorób wiele, warto też pamiętać, że czym innym można się zarazić od psa, a czym innym od kota. Jedną z chorób, którymi można się zarazić od kota jest chlamydioza, czyli kocie zapalenie spojówek. Dlatego, jeżeli nasz kot ma zapalenie spojówek przebiegające z silnym obrzękiem, należy ostrożnie do niego podchodzić, dokładnie myć ręce po każdym ze zwierzęciem i starać się nie narażać na zranienia.

Grzybice

Również choroba kociego pazura może spowodować sporo problemów u człowieka, np. gorączkę, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych. Koty dosyć często roznoszą także grzybicę, choć u zwierzaka nie widać żadnych objawów tej choroby. Po jakimś czasie jednak, u właściciela pojawiają się drobne plamki na szyi, wewnętrznej stronie rąk, czy w talii. Zazwyczaj mamy wtedy do czynienia z mikrosporidiozą. Rodzajów grzybic jest więcej i możemy się nimi zarazić także od koni, krów, świnek morskich i innych gryzoni. Rzadziej – do gadów.

Choroby odzwierzęce mogą być niebezpieczne dla ludzi, ale ludzkie choroby są też zagrozeniem dla zwierząt.

Choroby odzwierzęce mogą być niebezpieczne dla ludzi, ale ludzkie choroby stanowią też zagrożeniem dla zwierząt. Koty na przykład są podatne na niektóre wirusy, wywołujące grypę u ludzi.

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest chorobą, która  nie jest uważana za groźną dla ludzi w takiej formie, jaką możemy ją przechwycić z kociej kuwety. Osoby dorosłe, w dobrej kondycji, na ogół przechodzą ją w sposób praktycznie niezauważalny. Albo mają jakieś pseudo grypowe objawy i jeden-dwa dni gorszego samopoczucia. Toksoplazmoza jest niebezpieczna przede wszystkim dla kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszych trymestrach. Może doprowadzić do poronienia, a w późniejszym okresie (5-7 miesiącu) do poważnych zmian w rozwoju płodu. Natomiast, jeśli kobiety ciężarne przestrzegają zasad higieny, nie czyszczą kuwet, to praktycznie ryzyko jest zerowe, a choroba nie jest niebezpieczna. Groźne dla człowieka są przede wszystkim formy toksoplazmozy, którymi możemy się zarazić jedząc surowe mięso. Podjadanie, szczególnie wieprzowiny, ale też innych mięs, na surowo, żeby spróbować smaku, sprawdzić czy jest dobrze doprawione, może spowodować bardzo poważne schorzenia. Narażone na toksoplazmozę są także osoby, które mają do czynienia z surowym mięsem, np. pracujący przy produkcji wędlin, uboju zwierząt czy chociażby lekarze weterynarii.

Pasożyty z piaskownicy

Chorobami zakaźnymi takimi jak toksoplazmoza czy rozmaitymi pasożytami, nie zarażamy się najczęściej bezpośrednio od zwierząt, lecz przechodzą one na nas ze środowiska, w którym zwierzęta przebywają. Na przykład z piaskownicy. Jaja wydalane przez zwierzaki wraz z kałem potrzebują od 2 do 4 tygodni (w zależności do temperatury zewnętrznej), żeby stały się zaraźliwe dla człowieka. Wcześniej nie stanowią żadnego zagrożenia. Nawet jeśli zostaną połknięte, to przelecą po prostu przez przewód pokarmowy. Dlatego podatne na zarażenie się jakimś pasożytem są często dzieci bawiące się w brudnych piaskownicach. Nie myją rąk, wkładają je do buzi i w ten sposób mogą się zarazić.

Ludzka grypa groźna dla kota

Istnieją też choroby, które ludzie mogą przenieść na zwierzęta. Na przykład kilka rodzajów grzybic. A koty są wrażliwe na niektóre formy grypy. Wirus, który wywołuje grypę u człowieka, ma bardzo podobne serotypy i koty są na tę chorobę podatne.

Zobacz też:

Higiena psa i kota

Przycinanie pazurów psu i kotu – po co, czym?

Koty i człowiek – o czym trzeba pamiętać

Podsumowanie
Choroby odzwierzęce groźne dla człowieka
Tytuł
Choroby odzwierzęce groźne dla człowieka
Opis

Niektóre choroby przenoszone przez zwierzęta, np. psy i koty, mogą być dla człowieka niebezpieczne. Na przykład tokspolazmoza dla kobiet w ciąży. Warto jednak również pamiętać o tym, że choroby ludzkie, np. grypa, mogą być zagrożeniem dla zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *