Choroby przyzębia u psów

Anna Żebrowska – lekarz weterynarii

Lecznica weterynaryjna Teodor

Główne czynniki wywołujące choroby przyzębia

Główną przyczyną chorób przyzębia jest odkładająca się na zębach płytka bakteryjna. Dlatego profilaktyka polega przede wszystkim na usuwaniu tej płytki z powierzchni zębów.

Na choroby przyzębia cierpi ponad połowa zwierząt domowych, głównie psów. Najpierw na zębach osadza się żółty nalot. Jest to płytka nazębna, którą tworzą bakterie i resztki pożywienia. Następnie, bogata w związki mineralne, ślina powoduje wapnienie płytki nazębnej oraz jej przekształcanie się w kamień nazębny. Ma on żółto-brązowy kolor i jest szorstki w dotyku. Na nim odkładają się kolejne warstwy płytki nazębnej i z czasem również ulegają mineralizacji. Kamienia przybywa i stopniowo zaczyna wdzierać się pod dziąsła. W tych miejscach namnażają się bakterie, co prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, a w konsekwencji do zapalenia przyzębia.

Choroby przyzębia mogą prowadzić do innych schorzeń.

Profilaktyka chorób przyzębia u psów polega głownie na regularnym czyszczeniu zębów. Można to robić zwykłym gazikiem, specjalną szczoteczką albo nakładanym na palec czyścikiem.

Profilaktyka

Celem w profilaktyce chorób przyzębia jest usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów. W tym celu najlepiej codziennie czyścić psu zęby. Do czyszczenia używamy oczywiście szczoteczki i pasty do zębów. Zauważyłam, że pierwsze szczotkowania są trudne zarówno dla psa, jak i dla człowieka. Psu trudno zaakceptować szczoteczkę do zębów, a właściciel ma problemy z dokładnym wyczyszczeniem zębów tą szczoteczką. Dlatego można zacząć od zwykłego gazika, który okręcamy sobie wokół palca i pokrywamy żelem albo pastą stomatologiczną dla zwierząt. Tak przygotowanym gazikiem czyścimy najpierw zęby sieczne, potem przedtrzonowe i na końcu trzonowe.

Szczoteczki i czyściki

Jeżeli nasz pupil zaakceptuje gazik, możemy spróbować zastosować szczoteczkę. Na rynku dostępnych jest wiele różnych szczoteczek: z pojedynczymi główkami, z dwiema główkami, a także takich, które czyszczą jednocześnie powierzchnię policzkową i tę od strony języka. Istnieją też szczoteczki nakładane na palec. Są one bardzo wygodne zwłaszcza podczas pierwszych prób czyszczenia psich zębów. Dla psów, które nie tolerują szczoteczek, można kupić specjalne czyściki, które też nakłada się na palec. Niektóre z nich są dodatkowo powlekane różnymi substancjami, np. jonami srebra.

Objawy problemów z przyzębiem

Główne sygnały alarmowe, które mogą świadczyć o chorobach przyzębia to nieprzyjemny zapach zgnilizny z jamy ustnej, nadmierne ślinienie się, rozchwiane zęby, bolesność przy gryzieniu, spuchnięte, krwawiące dziąsła, niechęć do jedzenia. Stany zapalne przyzębia powodują niszczenie tkanek, które trzymają ząb. Ząb zaczyna się coraz bardziej ruszać, aż w końcu wypada. Poza tym, bakterie gromadzące się na płytce nazębnej i kamieniu przedostają się z jamy ustnej do serca, płuc, nerek, wątroby. Krążą po całym organizmie, powodując różne choroby i pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia zwierzaka.

 

 

Podsumowanie
Choroby przyzębia u psów
Tytuł
Choroby przyzębia u psów
Opis

Na choroby przyzębia cierpi ponad połowa naszych pupili. O tym, jakie są przyczyny, objawy i sposoby zapobieagania tym schorzeniom mówi weterynarz - Anna Żebrowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *