Czego można nauczyć się od psa?

Paulina Wilk – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów

 www.grzecznypies.com

Czego można nauczyć się od psa? Na przykład empatii

Czego można nauczyć się od psa? Zakakująco wielu rzeczy.

Czego można nauczyć się od psa? – często zadajemy sobie takie pytanie. Odpowiedź na nie dla niektórych jest zaskakująca. Otóż, opieka nad psem uczy nie tylko odpowiedzialności i systematyczności, lecz także empatii, czułości, okazywania uczuć.

Nie tylko człowiek uczy psa, ale także pies uczy człowieka. Czego? Przede wszystkim cierpliwości, empatii, czułości i odpowiedzialności.

Życie z psem jest dla właściciela jedną wielką niespodzianką. Często, nawet kiedy wydaje nam się, że nauczyliśmy czegoś psa okazuje się, że wcale nie i że musimy jeszcze sporo poćwiczyć. A czego można nauczyć się od psa? W życiu z psem człowiek uczy się przede wszystkim cierpliwości. Krzykiem, szarpaniem zwierzaka czy złością nic nie zdziałamy, gdyż pies wyczuwa takie emocje i najczęściej zamyka się w sobie. Zdarzają się przypadki, kiedy pies traktowany w ten sposób przenosi kumulowaną agresję na inne osoby lub zwierzęta.

Smaczek czy zabawa?

Psy uczą również swoich właścicieli kreatywności. Zdarza się, że opisane w książkach czy artykułach, metody nauki niektórych komend nie działają na naszego pupila. Musimy wtedy wymyślić inny sposób. Dla jednych psów najlepszą nagrodą będą smaczki, a dla innych – rzucanie piłeczki. Właściciel musi to wszystko wymyślić i złożyć w całość w taki sposób, aby pies nauczył się tego, czego się od niego oczekuje. Opieka nad psem uczy także empatii. Kiedy jesteśmy zdenerwowani na naszego zwierzaka i czujemy nadchodzący wybuchu gniewu, patrzymy na psa i dociera do nas, że to nie jest jego wina i że musimy dać mu jeszcze jedną szansę. Najczęściej problemy, pojawiające się podczas nauki powoduje człowiek. Zdarza się, że właściciele popełniają błędy, takie jak: wydawanie niejasnych komend, stosowanie różnego nazewnictwa dla tych samych czynności czy oczekiwanie rzeczy przewyższających w danej chwili możliwości psa. Każda zmiana otoczenia jest dla psa istotną zmianą środowiska i w pewnym sensie musi on od nowa uczyć się każdego elementu. Pomimo, że opanował schemat zachowania, to jest w takiej sytuacji rozproszony i trudniej mu się skupić, co ma ogromny wpływ na jego zachowanie.

Podsumowanie
Czego można nauczyć się od psa?
Tytuł
Czego można nauczyć się od psa?
Opis

Właściciel psa może się od niego nauczyć np. kreatywności. O tym, czego jeszcze można nauczyć się od swojego zwierzaka, mówi Paulina Wilk – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *