Paulina Wilk – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów
www.grzecznypies.com
Czego można nauczyć się od psa? Na przykład empatii

Czego można nauczyć się od psa? – często zadajemy sobie takie pytanie. Odpowiedź na nie dla niektórych jest zaskakująca. Otóż, opieka nad psem uczy nie tylko odpowiedzialności i systematyczności, lecz także empatii, czułości, okazywania uczuć.
Nie tylko człowiek uczy psa, ale także pies uczy człowieka. Czego? Przede wszystkim cierpliwości, empatii, czułości i odpowiedzialności.
Życie z psem jest dla właściciela jedną wielką niespodzianką. Często, nawet kiedy wydaje nam się, że nauczyliśmy czegoś psa okazuje się, że wcale nie i że musimy jeszcze sporo poćwiczyć. A czego można nauczyć się od psa? W życiu z psem człowiek uczy się przede wszystkim cierpliwości. Krzykiem, szarpaniem zwierzaka czy złością nic nie zdziałamy, gdyż pies wyczuwa takie emocje i najczęściej zamyka się w sobie. Zdarzają się przypadki, kiedy pies traktowany w ten sposób przenosi kumulowaną agresję na inne osoby lub zwierzęta.
Smaczek czy zabawa?
Psy uczą również swoich właścicieli kreatywności. Zdarza się, że opisane w książkach czy artykułach, metody nauki niektórych komend nie działają na naszego pupila. Musimy wtedy wymyślić inny sposób. Dla jednych psów najlepszą nagrodą będą smaczki, a dla innych – rzucanie piłeczki. Właściciel musi to wszystko wymyślić i złożyć w całość w taki sposób, aby pies nauczył się tego, czego się od niego oczekuje. Opieka nad psem uczy także empatii. Kiedy jesteśmy zdenerwowani na naszego zwierzaka i czujemy nadchodzący wybuchu gniewu, patrzymy na psa i dociera do nas, że to nie jest jego wina i że musimy dać mu jeszcze jedną szansę. Najczęściej problemy, pojawiające się podczas nauki powoduje człowiek. Zdarza się, że właściciele popełniają błędy, takie jak: wydawanie niejasnych komend, stosowanie różnego nazewnictwa dla tych samych czynności czy oczekiwanie rzeczy przewyższających w danej chwili możliwości psa. Każda zmiana otoczenia jest dla psa istotną zmianą środowiska i w pewnym sensie musi on od nowa uczyć się każdego elementu. Pomimo, że opanował schemat zachowania, to jest w takiej sytuacji rozproszony i trudniej mu się skupić, co ma ogromny wpływ na jego zachowanie.