Dawca krwi – pies i kot. Jak wygląda zabieg?

Bożena Marczak-Bryzek, Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi

Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi

Dawca krwi – pies może oddawać krew co miesiąc

Ilość krwi jaką pobieramy od zwierząt to około 10% objętości krwi w organizmie. Nie jest to dużo i nie stanowi żadnego problemu dla psa, ważącego powyżej 25 kg, ani dla kota, którego waga przekracza 4,5 kg. Większość zwierząt odtwarza powstały ubytek krwi w ciągu 3-4 tygodni. Z tego względu dawca krwi-pies bez przeszkód może oddawać krew co 28 dni (4 tygodnie). Podobnie jest u kotów, jednak większość ich właścicieli zgadza się na pobieranie krwi co 2 miesiące. Banki krwi z krajów anglojęzycznych na swoich stronach internetowych również zalecają dla kotów dwumiesięczną przerwę. Zdarzają się różne sytuacje, ale najwcześniej możemy pobrać ponownie krew dopiero po upływie 4 tygodni.

Dawca krwi-kot może oddawać krew co dwa miesiące.

Dawca krwi-pies może oddawać krew mniej więcej raz w miesiącu. Po pobraniu, krew jest mieszana z antykoagulantem i środkiem odżywczym.

Po zabiegu – nagroda

Z technicznego punktu widzenia pobranie krwi wygląda następująco: właściciel przyprowadza psa do lecznicy, gdzie zwierzę jest poddawany badaniu. Do zadań weterynarza należy osłuchanie go, sprawdzenie błon śluzowych, pobranie próbki krwi do badania morfologicznego. Dopiero po otrzymaniu wyników możemy określić, czy parametry badanego psa są prawidłowe. Przed pobraniem krwi kładziemy psa bokiem na stole, golimy niewielki fragment skóry, aby stworzyć jak najbardziej czystą powierzchnię. Procedura ta przypomina trochę przygotowanie do zabiegu operacyjnego. Po nałożeniu dwóch warstw środków odkażających, pobieramy krew poprzez wkłucie w żyłę jarzmową – duże naczynie krwionośne. Mniejsze naczynia, zlokalizowane na łapach, nie dają możliwości pobrania 450 ml krwi. Banki krwi są z reguły wyposażone w urządzenia służące do mieszania krwi ze środkiem odżywczym i antykoagulantem. Po zakończonym pobraniu krwi pies musi pozostać przez pewien czas na stole, aby nie zakręciło mu się w głowie po zejściu. Następnie otrzymuje nagrodę w postaci pokarmu, środka odrobaczającego, preparatów przeciwko kleszczom, a za pierwszym razem również czerwoną chustę z napisem.

Dawca krwi-kot

U kotów sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ trzeba im najpierw podać środek uspokajający. Krew pobieramy do dużej strzykawki, po czym jest transportowana bezpośrednio do worka – znacznie mniejszego i zawierającego mniej antykoagulantu, niż ten przeznaczony na krew psią. Po zabiegu należy odczekać, aż kot odzyska świadomość. Kiedy sam położy się na mostku, przenosimy go do spokojnego pomieszczenia, aby nie drażniły go dźwięki dochodzące z zewnątrz. Z reguły właściciele zabierają swoje zwierzaki z lecznicy do domu po upływie około godziny. Ważne jest, by obserwować kota przez następne kilka godzin – powinien być pod stałą opieką, żeby nie zrobił sobie krzywdy.

Podsumowanie
Dawca krwi - pies i kot. Jak wygląda zabieg?
Tytuł
Dawca krwi - pies i kot. Jak wygląda zabieg?
Opis

Jak często pies czy kot mogą oddawać krew? Jak wygląda zabieg? Czy to jest obciążające dla zdrowia zwierzaka? Na te pytania odpowiada Bożena Marczak-Bryzek ze Specjalistycznego Weterynaryjnego Banku Krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *