Diagnozowanie jaskry u psów

lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista

Przychodnia dla zwierząt Vetika

Diagnozowanie jaskry opiera się na objawach klinicznych

Główne objawy jaskry to m.in. podwyższenie ciśnienia śródocznego, zamglona rogówka, zaczerwienienie oraz obrzęk naczyń nadtwardówkowych, powiększenie gałki ocznej.

Diagnozowanie jaskry odbywa się przede wszystkim na podstawie obserwacji zwierzęcia i pojawiających się u niego objawów choroby. Do gabinetu trafia pacjent i właściciel mówi, że psiak ostatnio dużo śpi, jest osowiały, że  niechętnie je, i że oko mu się zrobiło czerwone, albo – że zrobiło się niebieskie. Podczas badania okazuje się, że piesek ma poszerzone i takie “nastrzykane” naczynia krwionośne nadtwardówki, że ma sztywną, rozszerzoną źrenicę i obrzęk rogówki. W takiej sytuacji powinniśmy już podejrzewać, że możemy mieć do czynienia z jaskrą.

Diagnozowanie jaskry odbywa się w gabinecie weterynaryjnym

Diagnozowanie jaskry u psów jest przede wszystkim objawowe. Jeżeli zauważymy, że nasz zwierzak mniej je, jest jakiś osowiały i ma mocno zaczerwienione oko, trzeba skonsultować się z weterynarzem. Niektóre rasy psów są bardziej narażone na tę chorobę niż inne. Należą do nich na przykład flat coated retriver i golden retriver.

Pomiar ciśnienia

Aby potwierdzić lub wykluczyć to przypuszczenie należy zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, którego wysokość wiąże się krążącą w gałce ocznej cieczą wodnistą. Dostarcza ona tkankom oka składników odżywczych i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Do pomiaru ciśnienia w oku służy urządzenie, które nazywa się tonometr aplanacyjny. Po wpuszczeniu do oka kropli i znieczuleniu powierzchni gałki ocznej, końcówką tonometru kilkakrotnie dotykamy do rogówki i czekamy na wynik pomiaru, który po chwili pojawia się w okienku. Prawidłowe ciśnienie mieści się w przedziale 10-25 mm Hg (słupka rtęci). Wyższe ciśnienie, nawet już o wartości 26 mm Hg wskazuje na to, że mamy do czynienia z jaskrą. Natomiast obrzęk rogówki (taka mgiełka na oku) pojawia się, gdy ciśnienie jest bardzo wysokie i wynosi powyżej 50 mm Hg.

Predyspozycje do jaskry

Można jednoznacznie wskazać predyspozycje do tej choroby u niektórych ras psów. Są to przede wszystkim cocker spaniele, springer spaniele, beagle, wszystkie retrivery, np. flat coated retriver czy golden retriver, labradory. Wśród psów tych ras jaskra występuje znacznie częściej niż u innych.

Podsumowanie
Diagnozowanie jaskry u psów
Tytuł
Diagnozowanie jaskry u psów
Opis

Jaskra to choroba prowadząca do całkowitej ślepoty. Jak rozpoznać, że pies cierpi na jaskrę? O diagnozowaniu tej choroby i jej objawach, mówi lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *