Dieta BARF – czym się charakteryzuje?

Izabela Sekuła – dietetyk, specjalista diety Raw, autorka książki “W zgodzie z naturą”

www.ksiazkaobarfie.pl

Dieta BARF to dieta naturalna

Osobiście nie lubię słowa BARF, ponieważ jest sztuczne. W Polsce dieta ta jest postrzegana w dziwny sposób, co wynika z tego, że pojawiają się różne pseudo BARF-y, które nie mają z nią nic wspólnego. Dodawane są do nich twarożki, jogurty oraz zboża, które nie są naturalnymi składnikami diety psowatych. Prawdziwa dieta BARF odwzorowuje to, co jadłby pies, gdyby został sam. Dlatego wolę określenie dieta Raw (dieta surowa; od angielskiego słowa raw – surowy).

Dieta BARF to dieta naturalna.

Dieta BARF nadaje się dla każdego psa. Brutus – pies pani Izabeli Sekuły, codziennie z apetytem zjada swoją porcję surowego jedzenia.

Psi świat bez ludzi

Wyobraźmy sobie, że ludzie znikają, a wraz z nimi ludzkie śmieci. W takiej sytuacji psy nie mają już możliwości korzystania z puszek, gotowanego ryżu czy ziemniaków. Muszą więc nauczyć się żyć w tak, jak je do tego stworzyła  natura. Nie będą miały dostępu do produktów, wytwarzanych przez człowieka (zbóż, warzyw, nabiału), same też nie zajmą się ich produkcją. Będą po prostu polować na inne zwierzęta i odżywiać się tym, co uda im się upolować. I chociaż trudno wyobrazić sobie nasze „słodkie pluszaki”, bezlitośnie zabijające inne zwierzęta, to musimy mieć świadomość, że są do tego zdolne.

W naturze nic się nie marnuje

Wiele osób zastanawia się co i w jakich ilościach powinno znaleźć się w misce naszego pupila. Wystarczy jednak wyobrazić sobie zwierzę upolowane przez psa. Takie zwierzę ma jedno serce, mózg i język, dwie nerki, dwoje oczu, płuca, wątrobę, żołądek, trochę zębów, mięśnie na kościach i skórę z włosami lub pierzem. To wszystko jest zjadane przez psa, pod warunkiem, że upolowane zwierzę jest małe, bo duże ma zbyt duże i grube kości.

Jedzenie surowego mięsa nie wywołuje agresji

Dieta BARF nadaje się dla każdego psa, niezależnie od jego wieku, stanu zdrowia czy rasy. Nieprawdziwe są, krążące w internecie teorie, które mówią, że niektóre psy, nie mogą jeść surowego mięsa, gdyż powoduje to u nich wzrost poziomu agresji. Jak pokazuje doświadczenie moje i moich koleżanek, zajmujących się behawioryzmem psów i pracujących z psami problematycznymi, dieta złożona z surowego mięsa ma efekt odwrotny – sprawia, że psy się uspokajają. Ich psychika funkcjonuje znacznie lepiej po zmianie sposobu odżywiania. Dieta BARF pozytywnie wpływa na wszystkie psy, niezależnie od ich przeznaczenia. Psy hodowlane lepiej spełniają się w roli matek i ojców, a psy sportowe mają znacznie lepsze osiągnięcia. Z kolei stan zdrowia psów, cierpiących na różnego rodzaju schorzenia (nawet na poważne choroby nerek, wątroby, trzustki, na niedoczynność tarczycy czy padaczkę), po pewnym czasie prawidłowego prowadzenia diety BARF, poprawia się, co pokazują ich wyniki badań.

Zobacz też:

Jak często karmić psa?

Mleko dla psa i kota – zdrowe czy szkodliwe?

Pies żebrze przy stole – jak go tego oduczyć?

Podsumowanie
Dieta BARF - czym się charakteryzuje?
Tytuł
Dieta BARF - czym się charakteryzuje?
Opis

Dieta BARF to dieta naturalna, surowa, która opiera się na założeniu całkowitego powrotu do natury. Izabela Sekuła - dietetyk, specjalista diety RAW, autorka książki "W zgodzie z naturą", mówi czym się ta dieta charakteryzuje i dla jakich psów jest przeznaczona.

One thought on “Dieta BARF – czym się charakteryzuje?

  1. Bardziej kretyńskiej diety nie dało się wymyślić, ale kobiety pseudo behawiorystki wymyślą wszystko. Założenie, że ludzie znikają i psy zaczynają polować i żreć tylko mięso. No trzymajcie mnie, to tak jakby założyć, że nie ma ewolucji i przenieśmy się do jaskini. Jak widzę, te wszystkie kretyńskie założenia to mnie szlag trafia. Pseudo nauka i zabobon, jeszcze tez obserwacje – “Jak pokazuje doświadczenie moje i moich koleżanek, zajmujących się behawioryzmem psów” – kurwa behawiorystki specjalistki od diety i wszystkiego. Zabijacie te psy żywiąc je tylko mięsem, ale do was to nie dociera. Ja mam rację i koniec. Ewolucja kurwa idiotki. Psy przez wieki wychowywały się przy człowieku i nie zajmowały się żadnym polowaniem. Proszę sprawdzić jelita psów karmionych tylko mięsem, po 3-4 latach są już nie do uratowania. Przestrzegam wszystkich, przed pseudo autorytetami. Myślcie ludzie. Ewolucja nie jest straszna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *