Dieta naturalna dla psa

Izabela Sekuła – dietetyk, specjalista diety Raw, autorka książki „W zgodzie z naturą”

www.ksiazkaobarfie.pl

Dieta naturalna to dieta nieprzetworzona

Dieta naturalna (BARF) może być stosowana już od wczesnego dzieciństwa psa. W hodowlach BARF-owych mięso do diety szczeniąt wprowadza ich matka, przynosząc im to, co sama dostała w misce. Rzuca jedzenie szczeniętom lub zwraca to, co zjadła – tak, jak odbywa się to w naturalnym środowisku. Bardzo często już 2-3 tygodniowe pieski próbują mięsa i doskonale sobie z nim radzą. W wieku 5 tygodni szczeniaki bez problemów rozszarpują tuszę kurczaka bądź królika, nie trzeba ich przy tym uczyć jeść ani przystawiać do miski z jakąś papką, smarować pyszczków i myć, gdy ubrudzą się jedzeniem podawanym przez hodowców.

Dieta naturalna Barf nadaje się dla każdego psa

Dieta naturalna (Raw, BARF) to same mięsne pyszności: kurze łapki i wątróbki, królicze serca, wołowina, dziczyzna. Wszystkie składniki są nieprzetworzone i najwyższej jakości.

Posiłek i praca to dwie różne rzeczy

Szczenięta BARF-owe są czyste, wspaniale rozumieją relacje panujące w stadzie, pomiędzy rodzeństwem. Nie występują u nich ataki agresji ani problemy natury behawioralnej. Podobnie psy pasterskie, pracujące w rzeczywistych warunkach, mogą korzystać z diety naturalnej i nie jest prawdą, że jeżeli nakarmimy je tuszą owcy, to będą później samowolnie na owce polowały. Taka sama zależność występuje u psów myśliwskich, które będąc na diecie naturalnej nie będą miały skłonności do polowania na zwierzęta, po to by je zjeść. Psy mają doskonałą zdolność odróżniania posiłku od pracy.

Tylko świeże produkty dobrej jakości

Wyższość diety naturalnej nad wszelkimi dietami komercyjnymi jest znacząca i wynika z tego, że składa się z nieprzetworzonych produktów. Wszystkie składniki są świeże, a jedyny środek konserwacji to mrożenie. Żaden właściciel nie chodzi codziennie do sklepu po świeże mięso szczególnie, że jest ono mrożone już przed opuszczeniem ubojni i dzielone dopiero w sklepie. Mrożenie jest jedyną metodą pozwalającą na przechowywanie mięsa. Właśnie dlatego, ze względu na duże miesięczne zużycie mięsa, BARF-iarze muszą mieć w domu duże zamrażarki. Kupno jednorazowo dużej ilości mięsa w hurtowni lub ubojni jest bardziej korzystne finansowo, jednak trzeba znaleźć miejsce na przechowywanie go. W ubojniach, które są źródłem świeżego i dobrego mięso, trzeba kupować je w ilościach hurtowych, ponieważ mniejsze zamówienia zostają odrzucone. Takie mięso ma znacznie lepszą jakość i jest jednocześnie stosunkowo tanie.

Szkodliwe izomery trans

Zarówno w dietach komercyjnych, jak i gotowanych samodzielnie w domu, wszystkie składniki są poddane działaniu wysokiej temperatury. Musimy sobie uświadomić jak duże są straty wartości odżywczych, spowodowane długotrwałą obróbką termiczną. Już w temperaturze 60 stopni część witamin podlega dezaktywacji, a białka ulegają denaturacji. Natomiast tłuszcze w wysokiej temperaturze, szczególnie w środowisku wodnym, ulegają utlenieniu, a konfiguracja zmienia się z naturalnego cis na szkodliwe izomery trans. Podczas obróbki termicznej białka i węglowodanów zachodzi reakcja Maillarda, podczas której wytwarzane są rakotwórcze związki chemiczne. Towarzyszy jej atrakcyjny zapach pieczonego mięsa czy chleba, który przyciąga nas do danego pokarmu, jednak nie jest to zdrowe. Należy więc pamiętać, że wysoko przetworzony pokarm jest znacznie mniej wartościowy i może zawierać wiele szkodliwych substancji.

Zobacz też:

Dieta BARF – czym się charakteryzuje?

Pies żebrze przy stole – jak go tego oduczyć?

Sprawność psa – co robić, żeby się nią długo cieszył?

 

Podsumowanie
Dieta naturalna dla psa
Tytuł
Dieta naturalna dla psa
Opis

Dieta naturalna to dieta nieprzetworzona, oparta na surowych składnikach bardzo dobrej jakości. Izabela Sekuła – dietetyk, specjalista diety Raw, autorka książki „W zgodzie z naturą, mówi o tym, dla jakich psów taka dieta się nadaje i jakie są jej zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *