Dietoterapia – czy i kiedy jest skuteczna?

Marek Busza – dietetyk zwierzęcy

www.petslover.pl

Petslover FB

Dietoterapia

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że dieta sama w sobie nie jest lekarstwem. Jeżeli zwierzę cierpi na jakiś stan zapalny, to niestety samą dietą nie jesteśmy w stanie go wyleczyć.

Często się o tym zapomina i traktuje się karmę jako remedium na wszystko. Jednak dietoterapia tak nie działa. Dieta może być wsparciem w leczeniu, sposobem na zapobieganie wielu chorobom, natomiast najskuteczniejsza jest wtedy, kiedy stosuje się ją razem z odpowiednimi lekami.

Przykładem dolegliwości, o której możemy powiedzieć, że da się ją wyleczyć dietą jest nadwaga lub otyłość. Mówimy o sytuacji, która wynika z błędów żywieniowych, które popełnił opiekun psa lub kota. Jeżeli bowiem wynika to z problemów zdrowotnych, to najprawdopodobniej należy zastosować również odpowiednie leczenie. Natomiast, jeżeli przyczyną problemu z nadmiarem kilogramów jest niezdrowe odżywianie lub niedopasowanie dziennych porcji pokarmu, to jak najbardziej można przeprowadzić odpowiednią kurację odchudzającą. Trzeba wybrać dobrej jakości, dobrze przez psa czy kota tolerowaną karmę i dołożyć do tego odpowiednią dawkę ruchu. Wtedy można nadwagę lub otyłość wyleczyć. W przypadku otyłości na pewno możemy mówić o leczeniu, ponieważ otyłość traktowana jest jako stan chorobowy.

Dietoterapia nie jest cudownym remedium na wszystko.

Dietoterapia może być skuteczna w leczeniu nadwagi lub otyłości u psów i kotów. Jednak jedynie wtedy, kiedy nadmiar kilogramów jest efektem złego odżywiania naszego pupila, a nie wynika z jakiejś choroby.

Dietoterapia jako profilaktyka

Sama dieta może też wesprzeć leczenie dolegliwości różnych narządów, np. wątroby, nerek, trzustki czy chorób takich jak cukrzyca. Musi to być jednak powiązane z podawaniem odpowiednich leków, wskazanych przez lekarza weterynarii.

Inną kwestią jest nietolerancja pokarmowa i alergia psów lub kotów. Jeżeli zwierzę cierpi na alergię pokarmową możemy zastosować tzw. dietę eliminacyjną. Polega ona na tym, że wybieramy karmę opartą o jeden rodzaj białka i w ten sposób jesteśmy w stanie, może nie wyeliminować problem alergii, ale tak dopasować dietę, by unikać białek, które wywołują reakcję alergiczną.

Jeżeli już dojdzie to tego, że nasz pies czy kot ma nadwagę lub jest otyły, to musimy przygotować się na restrykcyjny okres, który może trwać nawet kilka miesięcy. W odchudzaniu nie chodzi o to, żeby jak najszybciej doprowadzić do utraty kilogramów, ponieważ zbyt gwałtowny spadek masy ciała nie jest dla zwierzęcia zdrowy. Średnio przyjmuje się, że bezpieczna utrata wagi to 1,5-3% masy ciała tygodniowo. Wiadomo, że im zwierzę ma większą nadwagę, tym proces odchudzania trwa dłużej.

Dietoterapia przy nadwadze

Aby ocenić, czy mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością, poza określeniem masy ciała naszego psa czy kota, ważna jest też ocena kondycji, tzw. BCS (Body Condition Score). Nie zawsze bowiem zalecana masa ciała ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mamy na przykład wzorzec rasy, który mówi, że pies powinien ważyć od 6 do 9 kg, ale w zależności od genów, jeden pies ważący 7 kg już będzie miał nadwagę, a dla innego przedstawiciela tej samej rasy taka masa ciała będzie idealna. Oceny dokonuje się wizualnie, oglądając sylwetkę zwierzaka z góry i z boku oraz poprzez dotyk. Możemy w ten sposób ocenić wydatność żeber, kręgów lędźwiowych czy innych elementów kostnych, a także to, w jakim stopniu zwierzę jest otłuszczone. O nadwadze mówimy wtedy, kiedy pies lub kot ma przyrost masy ciała do 15%, a o otyłości – kiedy jest to 30% lub więcej.

 

 

 

Podsumowanie
Dietoterapia - czy i kiedy jest skuteczna?
Tytuł
Dietoterapia - czy i kiedy jest skuteczna?
Opis

Wiadomo, że to co je oraz ile je pies czy kot wpływa na jego zdrowie. Jednak przekonanie, że dietą można wyleczyć wszystkie dolegliwości nie jest do końca słuszne. Marek Busza - dietetyk zwierzęcy, mówi o tym kiedy dietoterapia może być skuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *