Dom dla psa seniora – jak go urządzić?

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Dom dla psa seniora musi być odpowiednio przygotowany

W pierwszej kolejności należy zadbać o powierzchnie płaskie, które nie powinny być śliskie. Obecnie w większości mieszkań są „gołe” podłogi, to znaczy pozbawione dywanów i wykładzin, co znacząco utrudnia zwierzakom poruszanie się. Dom dla psa seniora nie może być “lodowiskiem”. Jeżeli nie chcemy mieć wykładziny lub dywanu, możemy pomyśleć np. o piankowych dywanikach łazienkowych. Łatwo jest je rozłożyć i można z nich ułożyć ścieżkę, po której pies senior mógłby się poruszać. Zazwyczaj nie nasiąkają one wodą, więc łatwo jest je utrzymać w czystości. Ich zaletą jest także to, że można je szybko zwinąć i przywrócić mieszkanie do stanu pierwotnego.

Dom dla psa seniora należy odpowiednio wyposażyć.

Dom dla psa seniora warto odpowiednio przygotować. Jednym z elementów wyposażenia powinny być miski na stelażu lub podwyższeniu, żeby pies nie musiał się za bardzo schylać podczas jedzenia.

Kiedy psu rozjeżdżają się łapy

Jest to o tyle ważne, że śliska podłoga nie tylko utrudnia psu wstawanie i utrzymanie pozycji stojącej, ale sama w sobie może powodować pewne kontuzje i mikrourazy w obrębie stawów, czy aparatu ruchu. Jeżeli pies się spina w momencie, gdy rozjeżdżają mu się łapy, generuje to ból i dyskomfort oraz może doprowadzić do powstania kolejnych urazów. Jest to najważniejsza rzecz, którą powinniśmy wziąć pod uwagę szykując mieszkanie dla naszego pupila.

Miski na podwyższeniu

Kolejnym elementem jest ograniczenie wskakiwania na meble, np. łóżko, sofę, fotele czy krzesła. Pies jest nieświadomy tego, że nie jest to dla niego wskazane, więc dopóki daje radę, to będzie to robił. Z tego powodu powinniśmy uniemożliwić mu wskakiwanie na meble, zasłaniając je, likwidując, albo ograniczając dostęp do niektórych pomieszczeń. Jeżeli w domu są schody, to zaleca się, nie tyle całkowity zakaz chodzenia po nich, ale przynajmniej ograniczenie swobodnego dostępu. Warto pomyśleć o barierce, takiej jak dla małych dzieci, aby w ciągu dnia pies nie wędrował sam w tą i z powrotem po schodach. Powinien poruszać się po nich pod kontrolą właściciela, powoli i najlepiej na smyczy. Dobrze jest pomyśleć o tym, aby miski z których pies korzysta były na podwyższeniu, na wysokości, która ułatwi psu pobieranie pokarmu. Nie będzie musiał się on nadmiernie pochylać ani wspinać.

Dobry materac

Ostatnią sprawą jest posłanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych materacy i posłań dla psów, mniej lub bardziej specjalistycznych. Przyjmuje się, że dobrze, aby starszy pies, szczególnie jeżeli cierpi na choroby aparatu ruchu, spał na miękkim posłaniu. Można kupić specjalny materac ortopedyczny, który dostosowuje się do kształtu ciała zwierzęcia. W miejscach, w których są jakieś wypukłości kostne i jest większy nacisk na podłoże, materac bardziej się ugina. Natomiast we wcięciach fizjologicznych materac jest bardziej wybrzuszony i w ten sposób idealnie stabilizuje całe ciało.

 

Podsumowanie
Dom dla psa seniora  - jak go urządzić?
Tytuł
Dom dla psa seniora - jak go urządzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *