Dyskopatie u psów i kotów

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Dyskopatie są chorobami kręgosłupa, czyli szkieletu osiowego psów i kotów

Dyskopatie dotyczą przede wszystkim krążków międzykręgowych. Są to włókniste krążki, które rozdzielają poszczególne kręgi kręgosłupa. Do dyskopatii dochodzi wtedy, kiedy krążki te ulegają zwyrodnieniu, zwapnieniu. Wysuwają się wówczas spomiędzy dwóch kręgów, co może skutkować uciskiem na rdzeń kręgowy. Dyskopatie dotyczą głównie psów, u kotów występują rzadko, aczkolwiek też się zdarzają.

Dyskopatie to choroby kręgosłupa

Dyskopatie ostre występują najczęściej u ras, które mają długi kręgosłup, np. u jamników. Objawiają się bólem, problemami z chodzeniem, a nawet paraliżem.

Dyskopatia ostra

Są dwa rodzaje schorzeń krążka międzykręgowego. Pierwszy – ostry, występuje zwłaszcza u ras z długim kręgosłupem, czyli u jamników, ale też u spanieli czy psów rasy beagle. Krążek ulega wysunięciu, naciska na rdzeń kręgowy i wtedy bardzo szybko występują gwałtowne objawy w postaci silnego bólu, niedoborów neurologicznych, zaburzeń chodu, paraliżu i porażeń. Są to zazwyczaj dość gwałtowne zmiany, które często postępują w przeciągu kilku godzin.

Dyskopatia przewlekła

Drugi rodzaj dyskopatii to dyskopatia przewlekła. Pojawia się u starszych psów dużych ras, na przykład u owczarków niemieckich.  Dyskopatie tego typu powodują powolne zniekształcanie i ucisk na rdzeń kręgowy. Zmiany postępują bardzo powoli. Są to zmiany zwyrodnieniowe, z mineralizacją tych krążków oraz z zaburzeniami ich funkcjonowania. Leczenie takich procesów zależy od stopnia ucisku na rdzeń, czasu trwania choroby oraz szybkości jej postępowania. Diagnostyka opiera się głównie na wykonaniu dobrych zdjęć rentgenowskich, a także rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny, polegający na odbarczeniu rdzenia, który jest uciskany przez dysk, który wypadł. Chorobę można też leczyć zachowawczo, ale efekty są bardzo różne. Rokowania w takich przypadkach też są bardzo różne, od dobrych do złych. Czasami ucisk na rdzeń i uszkodzenie tego rdzenia są na tyle duże, że nie możemy przywrócić zwierzakowi sprawności funkcjonowania sprzed choroby. Najczęstszym miejscem występowania dyskopatii jest odcinek lędźwiowy i krzyżowy kręgosłupa, ale też odcinek szyjny.

Zobacz też:

Badanie ortopedyczne psa – na czym polega?

Zwyrodnienie stawu łokciowego

Zespół końskiego ogona

 

Podsumowanie
Dyskopatie u psów i kotów
Tytuł
Dyskopatie u psów i kotów
Opis

Dyskopatie to choroby kręgosłupa. Kiedy krążki międzykręgowe ulegają zwyrodnieniu, wysuwają się spomiędzy dwóch kręgów, co może powodować ucisk na rdzeń kręgowy. Dyskopatie częściej zdarzają się u psów niż u kotów.

One thought on “Dyskopatie u psów i kotów

  1. Pingback: Tomografia komputerowa zwierząt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *