Elektrostymulacja – terapia z użyciem prądu

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Elektrostymulacja na czym to polega?

Elektrostymulacja jest terapią wykorzystującą prąd. Istnieje szereg odmian elektrostymulacji. Wszystko zależy od parametrów prądu użytego w takiej terapii. W weterynarii najczęściej wykorzystuje się elektrostymulację TENS, EMS i jonoforezę.

Elektrostymulacja TENS to przezskórna elektrostymulacja nerwów. Jest terapią stricte przeciwbólową. W skrócie – polega na zaburzaniu przesyłania informacji o bólu do centralnego układu nerwowego. Działa to na zasadzie tzw. bramki bólowej. Informacja z nerwów czuciowych pobudzanych przez prąd, przesyłana jest przez nerwy do centralnego układu nerwowego. Te nerwy przesyłają dużo informacji w szybkim tempie. Natomiast informacje z receptorów bólowych są przesyłane dużo wolniej i w mniejszej ilości. W momencie, kiedy dzięki elektrostymulacji tych bodźców ze skóry jest bardzo dużo, dochodzi do „przeładowania systemu” i zablokowania przesyłania informacji o bólu dalej do mózgu.

Elektrostymulacja to zabiegi z wykorzystaniem prądu.

Elektrostymulacja TENS to terapia przeciwbólowa. Jest skuteczna w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego. W niektórych przypadkach może zastąpić długotrwałe podawanie niesterydowych leków przeciwzapalnych.

W elektrostymulacji TENS zazwyczaj aplikuje się dwa zestawy elektrod. Pierwszy zestaw przymocowuje się nad źródłem bólu, drugi  – powyżej, zazwyczaj przykręgosłupowo. Chodzi o to, żeby jak najszybciej przesłać tę informację z receptorów czuciowych do ośrodkowego układu nerwowego i przez to zablokować informacje, które są ze źródła bólu.

Elektrostymulacja EMS

Kolejnym rodzajem elektrostymulacji jest elektrostymulacja EMS, czyli stymulacja nerwowo-mięśniowa. Polega na pobudzaniu mięśni do skurczu. Jest to rodzaj elektro-gimnastyki. Zabiegi te mają na celu wzmocnienie mięśni. Przy niektórych chorobach mają zapobiec zanikaniu mięśni lub spowolnić ten proces.

Do zabiegów z użyciem prądu należy również jonoforeza. Wykorzystuje ona prąd stały. Zabiegi takie służą wprowadzaniu jonów leku w głąb tkanek. Wykorzystuje się tutaj zasadę mówiącą o tym, że dodatnio naładowane cząstki przechodzą w kierunku ujemnie naładowanej elektrody, a ujemnie naładowane cząstki podążają w kierunku elektrody naładowanej dodatnio. Mamy tutaj do czynienia z terapią miejscową, tak jak przy stosowaniu maści, czy żelów na chory staw z tym, że uzyskuje się o wiele lepszą penetrację leku. Jony leków przedostają się w głąb tkanek od jednej do drugiej elektrody. Stosuje się różne leki. Najczęstszą grupą są niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 

 

Podsumowanie
Elektrostymulacja - terapia z użyciem prądu
Tytuł
Elektrostymulacja - terapia z użyciem prądu
Opis

Coraz częściej w weterynarii stosuje się fizjoterapię. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny, mówi o elektrostymulacji, czyli terapii wykorzystującej prąd. Terapia ta jest skuteczna między innymi w leczeniu bólu czy wzmacnianiu mięśni.

One thought on “Elektrostymulacja – terapia z użyciem prądu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *