Enostoza – choroba kości u młodych psów

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Enostoza dotyka najczęściej psy w wieku od 2 do 8 miesięcy

Enostoza (panosteitis), czyli młodzieńcze zapalenie kości, jest chorobą kości zdarzającą się przeważnie u młodych psów dużych ras. Oczywiście mogą też na nią zachorować psy starsze, ale to się rzadko zdarza. Głównym objawem enostozy jest ból, któremu towarzyszy naprzemienna kulawizna. Psa bolą głownie kości długie: ramienna oraz udowa. Czasami też  – kości podramienia i podudzia.

Enostoza to choroba kości na którą zapadją głównie młode psy.

Enostoza to choroba kości, na którą zapadają przeważnie młode psy. Zdarza się jednak, że chorują także starsze. Główną metodą diagnozowania jest badanie u weterynarza oraz zrobienie zdjęcia rentgenowskiego.

Rentgen najlepszą metodą diagnozowania

Niestety trudno ten ból zdiagnozować, ponieważ jest to ból wędrujący. Pies raz kuleje na jedną łapę, raz na drugą i trudno stwierdzić, która łapa rzeczywiście go boli. Przy tej chorobie bardzo często zdarzają się także ataki stanów gorączkowych lub podgorączkowych, ponieważ jest to stan zapalny. Przyczyny enostozy nie są do końca poznane. Jej podłożem mogą być m.in. czynniki genetyczne lub słabe ukrwienie kości. Diagnostyka polega przede wszystkim na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu podczas badania klinicznego. Należy również zrobić zdjęcie rentgenowskie, na którym najlepiej widać zmiany charakterystyczne dla tej choroby.

Nieleczona enostoza to późniejsze powikłania

Leczenie enostozy polega głównie na podawaniu leków przeciwzapalnych. Warto pamiętać, że choroba ta, zaniedbana i nieleczona, powoduje powoduje przewlekłe bóle kości, a czasami nawet prowadzi do powstawania stałych zmian w strukturze kości. Pocieszające jest to, że psy zazwyczaj z tego wychodzą i nie ma później konsekwencji w wieku starczym. Jest to choroba wieku młodzieńczego, którą trzeba leczyć, ponieważ towarzyszy jej ból i stan zapalny. Działamy więc przeciwzapalnie po to, żeby zapalenie się nie rozwijało. W późniejszym okresie życia psa natomiast, enostoza nie daje żadnych objawów klinicznych.

 

 

 

Podsumowanie
Enostoza - choroba kości u młodych psów
Tytuł
Enostoza - choroba kości u młodych psów
Opis

Ensotoza to choroba kości, dotykająca przeważnie młode psy dużych ras. Objawia się bólem kości, co powoduje, że pies zaczyna kuleć, najczęściej raz na jedną, raz na drugą łapę. Chorobę należy leczyć, gdyż zaniedbana może powodować powikłania w późniejszym okresie życia zwierzaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *