Fizjoterapia przy chorobach stawów

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Fizjoterapia przy chorobach stawów daje bardzo dobre efekty

W przypadku chorób stawów do dyspozycji mamy szereg różnych zabiegów fizjoterapeutycznych, które dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta, adekwatnie do tego z jaką jednostką chorobową mamy konkretnie do czynienia. Wśród najczęściej wykorzystywanych zabiegów przy chorobach stawów można wymienić laser i magnetoterapię. Są to wygodne w zastosowaniu i uniwersalne zabiegi, dające bardzo dobre rezultaty. Fizjoterapia przy chorobach stawów to także jonoforeza, czasem wykorzystuje się też elektrostymulację TENS. Na pewno warto rozważyć kinezyterapię. W tym przypadku należy dobrać odpowiednie ćwiczenia fizyczne – zarówno bierne jak i aktywne – adekwatnie do możliwości pacjenta.

Fizjoterapia przy chorobach stawów jest bardzo skuteczna.

Fizjoterapia przy chorobach stawów obejmuje wiele różnych zabiegów. Jednym z nich jest magnetoterapia. Zabieg można przeprowadzić w gabinecie lub w domu u pacjenta, jeśli rehabilitant dysponuje przenośnym sprzętem.

Dysplazja stawów biodrowych

Dobrym przykładem jest dysplazja stawów biodrowych – dość powszechna jednostka chorobowa. Jest to o tyle specyficzna choroba, że zarówno pacjent jak i właściciel psa, borykają się z tą chorobą przez całe życie sami. Często dysplazja diagnozowana jest w szczenięctwie, ale, tak jak wspomniałem, ma się z nią do czynienia przez całe życie. Nierzadko właściciel obserwuje, że jego pies z tego powodu bardzo cierpi. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowane są zmiany chorobowe, ale dość często jest to problematyczna choroba. Dysplazja stawów biodrowych polega – w dużym skrócie – na niedopasowaniu stawu w stawie biodrowym. To z kolei prowadzi do mikrourazów, stanów zapalnych oraz, przede wszystkim, do zwyrodnienia i degeneracji stawu. W konsekwencji choroba utrudnia poruszanie się i wywołuje dość silną bolesność.

Kinezyterapia i hydroterapia

W zależności od stanu pacjenta, fizjoterapia przy chorobach stawów może obejmować różne zabiegi, począwszy od magnetoterapii, poprzez laseroterapię, aż po elektrostymulację TENS i elektrostymulację EMS, która pomaga wzmocnić mięśnie. Bardzo pomocna tutaj również jest kinezyterapia, powiedziałbym nawet, że kluczowa. Najważniejsze jest bowiem to, żeby utrzymać psa w dobrej kondycji fizycznej. Zwierzę musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, odpowiednie jego natężenie i rodzaj. Zaleca się więc wszelkie ćwiczenia fizyczne, które nie będą przeforsowywać i zbytnio obciążać stawów biodrowych. Bardzo polecana jest także hydroterapia, zarówno pływanie swobodne, jak i chodzenie po bieżni podwodnej. Ćwiczenia w wodzie powodują, że stawy nie są mocno obciążone, więc pacjentowi łatwiej jest się poruszać i mniej odczuwa ból. Poprzez opór wody mięśnie muszą mocniej pracować, a ruch w stawie jest większy niż na lądzie. Hydroterapia umożliwia wzmacnianie mięśni bez nadmiernego obciążania chorych stawów.

Regularne spacery

Właściciel psa musi również pamiętać o systematycznych spacerach. Zasada jest taka, że powinno się wychodzić często na niezbyt długie spacery. Oczywiście jest to kwestia indywidualna. Niektóre psy są przyzwyczajone do dłuższych spacerów i dobrze je znoszą. Należy jednak unikać przeciążeń stawów, przeforsowywania, czyli raczej lepiej unikać wskakiwania i przeskakiwania przez różne przeszkody, szczególnie te większe. Niezdrowe są też nagłe zwroty – pies biegnie i nagle zawraca do drugiego psa lub do aportu, oraz nagłe przyspieszanie i hamowanie. Chodzi więc o te wszystkie momenty, kiedy działają duże przeciążenia. Takich sytuacji trzeba unikać lub minimalizować ich częstotliwość.

Zobacz też:

Masaż terapeutyczny psa i kota

Kinezyterapia – leczenie ruchem

Rehabilitacja psów i kotów – czym się różni?

 

 

Summary
Fizjoterapia przy chorobach stawów
Title
Fizjoterapia przy chorobach stawów
Description

Fizjoterapia przy chorobach stawów daje bardzo dobre rezultaty. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą magnetoterapia, hydroterapia, kinezyterapia i terapia laserem. Ważna jest również odpowiednia dawka ruchu dla psa, dostosowana do jego możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *