Fizjoterapia przy chorobach stawów

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Fizjoterapia przy chorobach stawów daje bardzo dobre efekty

W przypadku chorób stawów do dyspozycji mamy szereg różnych zabiegów fizjoterapeutycznych, które dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta, adekwatnie do tego z jaką jednostką chorobową mamy konkretnie do czynienia. Wśród najczęściej wykorzystywanych zabiegów przy chorobach stawów można wymienić laser i magnetoterapię. Są to wygodne w zastosowaniu i uniwersalne zabiegi, dające bardzo dobre rezultaty. Fizjoterapia przy chorobach stawów to także jonoforeza, czasem wykorzystuje się też elektrostymulację TENS. Na pewno warto rozważyć kinezyterapię. W tym przypadku należy dobrać odpowiednie ćwiczenia fizyczne – zarówno bierne jak i aktywne – adekwatnie do możliwości pacjenta.

Fizjoterapia przy chorobach stawów jest bardzo skuteczna.

Fizjoterapia przy chorobach stawów obejmuje wiele różnych zabiegów. Jednym z nich jest magnetoterapia. Zabieg można przeprowadzić w gabinecie lub w domu u pacjenta, jeśli rehabilitant dysponuje przenośnym sprzętem.

Dysplazja stawów biodrowych

Dobrym przykładem jest dysplazja stawów biodrowych – dość powszechna jednostka chorobowa. Jest to o tyle specyficzna choroba, że zarówno pacjent jak i właściciel psa, borykają się z tą chorobą przez całe życie sami. Często dysplazja diagnozowana jest w szczenięctwie, ale, tak jak wspomniałem, ma się z nią do czynienia przez całe życie. Nierzadko właściciel obserwuje, że jego pies z tego powodu bardzo cierpi. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowane są zmiany chorobowe, ale dość często jest to problematyczna choroba. Dysplazja stawów biodrowych polega – w dużym skrócie – na niedopasowaniu stawu w stawie biodrowym. To z kolei prowadzi do mikrourazów, stanów zapalnych oraz, przede wszystkim, do zwyrodnienia i degeneracji stawu. W konsekwencji choroba utrudnia poruszanie się i wywołuje dość silną bolesność.

Kinezyterapia i hydroterapia

W zależności od stanu pacjenta, fizjoterapia przy chorobach stawów może obejmować różne zabiegi, począwszy od magnetoterapii, poprzez laseroterapię, aż po elektrostymulację TENS i elektrostymulację EMS, która pomaga wzmocnić mięśnie. Bardzo pomocna tutaj również jest kinezyterapia, powiedziałbym nawet, że kluczowa. Najważniejsze jest bowiem to, żeby utrzymać psa w dobrej kondycji fizycznej. Zwierzę musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, odpowiednie jego natężenie i rodzaj. Zaleca się więc wszelkie ćwiczenia fizyczne, które nie będą przeforsowywać i zbytnio obciążać stawów biodrowych. Bardzo polecana jest także hydroterapia, zarówno pływanie swobodne, jak i chodzenie po bieżni podwodnej. Ćwiczenia w wodzie powodują, że stawy nie są mocno obciążone, więc pacjentowi łatwiej jest się poruszać i mniej odczuwa ból. Poprzez opór wody mięśnie muszą mocniej pracować, a ruch w stawie jest większy niż na lądzie. Hydroterapia umożliwia wzmacnianie mięśni bez nadmiernego obciążania chorych stawów.

Regularne spacery

Właściciel psa musi również pamiętać o systematycznych spacerach. Zasada jest taka, że powinno się wychodzić często na niezbyt długie spacery. Oczywiście jest to kwestia indywidualna. Niektóre psy są przyzwyczajone do dłuższych spacerów i dobrze je znoszą. Należy jednak unikać przeciążeń stawów, przeforsowywania, czyli raczej lepiej unikać wskakiwania i przeskakiwania przez różne przeszkody, szczególnie te większe. Niezdrowe są też nagłe zwroty – pies biegnie i nagle zawraca do drugiego psa lub do aportu, oraz nagłe przyspieszanie i hamowanie. Chodzi więc o te wszystkie momenty, kiedy działają duże przeciążenia. Takich sytuacji trzeba unikać lub minimalizować ich częstotliwość.

 

 

Podsumowanie
Fizjoterapia przy chorobach stawów
Tytuł
Fizjoterapia przy chorobach stawów
Opis

Fizjoterapia przy chorobach stawów daje bardzo dobre rezultaty. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą magnetoterapia, hydroterapia, kinezyterapia i terapia laserem. Ważna jest również odpowiednia dawka ruchu dla psa, dostosowana do jego możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *