Gdzie można zabrać psa?

adwokat Klaudia Cioch, tel: 604 904 664, claudiacioch@gmail.com

adwokat Barbara Kurowska, tel: 501 613 502, bkurowska.poczta@gmail.com

Gdzie można zabrać psa? Czy można z pójść z nim do lasu, na plażę, do knajpy?

Wybierając się z psem na wakacje nie zapominajmy o ograniczeniach prawnych, jakie mogą się wiązać z posiadaniem pupila. Wychodząc z psem należy mieć na uwadze, że ponosimy pełną odpowiedzialność za zwierzę znajdujące się w miejscach publicznych. Zatem, gdzie można zabrać psa? Jak powszechnie wiadomo, nie ma zakazu spacerowania z psem po ulicy, ale my jako właściciele musimy pamiętać, że pies nie może zakłócać spokoju, zaczepiać przechodniów, wyć lub w inny sposób utrudniać innym korzystanie z przestrzeni publicznej. Zachowanie psa zakłócające spokój wiąże się z odpowiedzialnością jego właściciela za nieupilnowanie zwierzęcia i może zostać uznane za wykroczenie. W artykule 51 Kodeksu wykroczeń czytamy, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Gdzie można zabrać psa zgodnie z prawem

Gdzie można zabrać psa? Niestety nie wszędzie nasz czworonóg jest mile widziany. Zanim więc wybierzemy się z nim na plażę czy do kawiarni, warto sprawdzić, czy zwierzak będzie mógł wejść tam z nami.

Odpowiedzialność za czworonoga

Nie jest to przepis skierowany bezpośrednio do właścicieli psów, ale także znajdzie zastosowanie w przypadku niewłaściwego zachowania psa, a tym samym – jego właściciela. Ponadto, w kodeksie wykroczeń znajdziemy także szczegółowe regulacje, dotyczące niezachowania ostrożności posiadacza psa. Art. 77 stanowi, iż niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia może być sankcjonowane nawet grzywną do 250 zł. Ten przepis odnosi się nie tylko do właścicieli czworonogów ale także do ich opiekunów, osób zajmujących się zwierzęciem w danej chwili. Oznacza to, że jeśli weźmiemy pod opiekę psa naszych znajomych na czas ich wyjazdu lub po prostu wyjdziemy na spacer z psem należącym do innej osoby, możemy także zostać ukaranymi grzywną.

Na plażę z psem

Gdzie można zabrać psa zgodnie z prawem? Podczas wakacji bardzo często zabieramy nasze zwierzęta nad wodę. Z punktu widzenia prawa, nie zawsze jest to dozwolone. O możliwości zabrania ze sobą psa np. na plażę, dowiemy się z tzw. aktów prawa miejscowego, gdyż nie ma w ogólnopolskich przepisach postanowień szczegółowo regulujących te kwestie. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odsyła nas do wewnętrznych uchwał gminnych, do których dotarcie może stanowić niemały problem dla przeciętnego posiadacza psa. Jednakże, każde oznakowane kąpielisko powinno udostępniać swój regulamin, w którym znajdzie się informacja o możliwości wprowadzania psów. Zalecamy jednak sprawdzić przed udaniem się na plażę z psem, np. na stronach gminy, czy istnieje zakaz zabierania ze sobą psów. Część nadbałtyckich miejscowości takie ograniczenia wprowadziła, na niektórych plażach są wydzielone miejsca dla miłośników czworonogów, inne miejsca są dostępne dla psów tylko w wyznaczonych godzinach. Niedostosowanie się do takich zakazów może być karane grzywną.

W lesie i w restauracji

Kiedy chcemy wejść do restauracji z psem, musimy liczyć się z odmową wpuszczenia zwierzęcia na jej teren. Zawsze bowiem decyduje o tym właściciel lokalu. Istnieją jednak bary i restauracje przyjazne zwierzętom, zatem i w tym przypadku radzimy wcześniej upewnić się gdzie są takie miejsca. Wydawać by się mogło, że las jest idealnym i prawnie dozwolonym miejscem, w którym nasze psy mogą się wybiegać. Nie należy jednak zapominać o pewnych ograniczeniach. Art. 10 a ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt stanowi, że „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”. Dlatego też, jeżeli nie panujemy nad zwierzęciem, nie potrafimy go skutecznie przywołać i złapać na smycz, nie powinniśmy puszczać psa także w lesie. Do tej sytuacji zastosowanie znajdzie cytowany już wcześniej art. 77 Kodeksu wykroczeń, sankcjonujący niezachowanie zwykłych, bądź nakazanych środków przy trzymaniu psa, karą grzywny albo nagany.

 

 

Summary
Gdzie można zabrać psa?
Article Name
Gdzie można zabrać psa?
Description
Wakacje to czas spędzany zwykle z rodziną. A pies czy kot są jak najbardziej częścią rodziny. Niestety jednak, musimy się liczyć z tym, że nie zawsze zostaniemy wpuszczeni z ukochanym czworonogiem na plażę, do lasu czy do restauracji. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy tam dokąd się wybieramy możemy zabrać ze sobą psa, by uniknąć przykrych konsekwencji.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Psa i Kota
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *