Ewa Rybak – groomerka
Groomer to amerykańska nazwa psiego fryzjera
Wydawałoby się, że taki psi fryzjer zajmuje się tylko i wyłącznie strzyżeniem, dbaniem o sierść psów. A groomer, oprócz stylizacji zna się także na tym, jak odpowiednio pielęgnować daną rasę; pomaga też bardzo często rozwiązywać problemy behawioralne.
Przede wszystkim młodego zwierzaka należy przyzwyczajać od samego początku do tego, że będzie pielęgnowany. Dlatego zanim groomer zacznie się profesjonalnie zajmować jego sierścią, należy psa w domu do tego przygotować. Na przykład stawiać go na stole, włączać suszarkę, przyzwyczaić do różnych nowych dźwięków. Bardzo fajną formułą w salonach groomerskich jest tzw. wizyta przedpielęgnacyjna. Dotyczy ona maluchów w wieku od 4 do 6 miesięcy. Pies przychodzi na taką wizytę właśnie po to, żeby zapoznać się z tymi wszystkimi „strasznymi” rzeczami i czynnościami, z którymi później będzie się stykał.
Groomer – pierwsze spotkanie
Podczas takiej wizyty piesek zostanie wykąpany. Często dzieje się to w obecności właściciela, ale zazwyczaj groomerzy nie lubią kiedy właściciel jest przy zabiegu, ponieważ psy zupełnie inaczej się wtedy zachowują. Po kąpieli pies zostaje wysuszony, ma włączoną maszynkę, żeby usłyszał jej dźwięk. Pozwalamy mu chodzić po stole i wszystko obwąchać. Jest to na pewno dla niego stres, ponieważ wszystko jest nowe, ale pomału się z tym zapoznaje i potem, podczas kolejnych spotkań z groomerem będzie mu dużo łatwiej.
Groomer i współpraca z opiekunem
W przypadku starszych psów to czy wizyta będzie udana, w dużej mierze zależy od zaangażowania właścicieli. Właściciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli zostawia nam pod opieką psa, który nie jest do takiej wizyty przygotowany, to on się będzie bardzo denerwować. A co za tym idzie, może się różnie zachowywać. Jeżeli właściciel włoży trochę serca i przygotuje psa do takiej wizyty u groomera, będzie go czesał, karmił smakołykami przy tych czynnościach, później będzie to dla psiaka mniejszym stresem.
Jeżeli z kolei wiemy, że nasz pies jest agresywny, chory lub ma jakiekolwiek inne dolegliwości, bardzo ważne jest, by zgłosić to groomerowi. Dzięki temu będzie wiedział jak ma ze zwierzakiem postępować. Na przykład agresywnemu psu założy kaganiec, a przy chorym psiaku będzie bardziej uważać.