Hotel dla psów – czy to dobre rozwiązanie?

Daria Godlewska – petsitterka

opiekanadzwierzetami.com

Hotel dla psów czy znajomi – przed wyjazdem, na który nie możemy zabrać naszego zwierzaka, zawsze mamy ten sam dylemat: co z nim zrobić?

Poprosić znajomych albo rodzinę, żeby się nim zaopiekowali? A może wybrać hotel dla psów? Co będzie dla niego lepsze? Niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy pies ma inny charakter oraz inaczej reaguje na stres.

Oswajanie przed rozstaniem

Bez względu na to, czy wybierzemy hotel dla psów, czy zostawimy zwierzaka u znajomych, zawsze warto przed wyjazdem spotkać się i przedstawić czworonoga tymczasowemu opiekunowi. Sprawdzić, jaki pies ma próg stresu i kiedy stres staje się na tyle niebezpieczny, że jakakolwiek dodatkowa zmiana spowoduje u niego poważne problemy behawioralne. Mamy klientów, którzy wiedząc, że szykuje im się wyjazd, dużo wcześniej zaczynają zapoznawać nas ze swoimi psami. I mimo, że my już wiemy, że pies czuje się świetnie w naszym towarzystwie, to klienci, znając lepiej swoich pupili, częściej zapraszają nas do siebie przed wyjazdem. Pozwalają psu dobrze się z nami oswoić.

Hotel dla psów

Każdy psiak inaczej reaguje na rozłąkę z właścicielem. Dla jednych to ogromny stres, inne bardzo tęsknią, jeszcze inne prawie wcale. Dlatego przed wyjazdem należy zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla naszego zwierzaka. Hotel dla psów wcale nie musi być najgorszą opcją.

Trudna decyzja

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który stres jest dla czworonoga lepszy, do każdego zwierzaka trzeba podejść indywidualnie. Pies, który ma lęk separacyjny, czy inny duży problem behawioralny, szczególnie,  jeśli bierze leki przepisane przez lekarza, znacznie gorzej zniesie wywiezienie w nowe miejsce. Pozostawienie go w mieszkaniu pod opieką kogoś z rodziny lub opiekuna będzie w tej sytuacji dla niego dużo lepsze.

Opiekun na wyłączność

Jednak zdarzają nam się również przypadki, że ktoś wyjeżdża na trzy dni i zamawia u nas tylko spacery, bez noclegu. Wówczas po prostu więcej uwagi poświęcamy psu na spacerach, żeby nie odczuwał tak bardzo braku swojego właściciela. Zawsze jest nam przykro, gdy wychodzimy i zwierzę na noc zostaje samo, ale są psy, które to dobrze znoszą. Kiedy właściciele wiedzą, że ich pies będzie miał z tym problem, ustalają z nami indywidualną wersję opieki. Zdarza się nawet, że ze względu na stres, pies ma opiekuna na wyłączność i spędza z nim cały dzień, np. od ósmej rano do ósmej wieczorem.

Różne rodzaje stresu

Według mnie nie każdy stres jest dla zwierzęcia groźny. Bardziej wrażliwy pies może na przykład przestraszyć się, gdy coś koło niego upadnie. Ale to nie jest poważny stres. Podobnie jak w sytuacji, o której opowiedziała mi znajoma, też petsitterka: dwa psy się gryzły i ona, chcąc je rozdzielić, jednego gwałtownie podniosła za szelki. Pies może się zestresował, ale trwało to chwilę i na pewno mniej ucierpiał, niż gdyby został pogryziony. Dziewczyna wybrała więc mniejsze zło. Dlatego, jeśli chcemy naszego czworonoga z kimś zostawić, należy się zastanowić jaka forma opieki będzie dla niego najmniej stresująca.

Zobacz też:

Naturalne potrzeby psa

Pies na wakacjach – z nami lub w hotelu

Kot sam w domu

Podsumowanie
Hotel dla psów - czy to dobre rozwiązanie?
Tytuł
Hotel dla psów - czy to dobre rozwiązanie?
Opis

Petsitterka radzi co zrobić, gdy pod żadnym pozorem nie możemy zabrać psa lub kota ze sobą w podróż. Zazwyczaj musimy wybierać między hotelem dla zwierząt, a uprzejmością rodziny i znajomych. Dla zwierzaka każdy wybór oznacza stres. Który stres jest dla niego mniejszy i jak go jeszcze złagodzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *