Jak często karmić psa?

lek. wet. Franek Paśko

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Jak często karmić psa – z tym problemem często borykają się właściciele czworonogów

Pytanie jak często karmić psa jest bardzo ogólne. Na pewno trzeba go karmić regularnie. Warto o tym pamiętać, ponieważ zwierzę wchodzi w swój rytm funkcjonowania. Oczywiście nie stanie mu się gigantyczna krzywda, jeżeli dzień, dwa, trzy, nie będzie nic jadło, ale lepiej unikać takich sytuacji. Jest to niepotrzebny stres dla zwierzaka. Zatem  jak często karmić psa i czy to zależy od rasy? Z reguły dorosłe psy, po osiągnięciu dojrzałości płciowej, spokojnie można karmić raz, dwa razy dziennie. Zakładam oczywiście, że nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, są bowiem różnego rodzaju schorzenia, które wymagają zwiększonej częstotliwości podawania posiłków. Ale mówimy o zwierzęciu zdrowym – wtedy raz, dwa razy dziennie możemy karmić dorosłego psa. Pamiętajmy, że pies to nie człowiek i naprawdę 1-2 posiłki dziennie mu wystarczą. Nie musi jeść 5 razy w ciągu dnia. To nie leży w jego naturze i nie wyjdzie mu na dobre – doprowadzi tylko do nadwagi i otyłości.

Psa trzeba karmić regularnie.

Jak często karmić psa? To zależy, czy to jest zdrowy dorosły pies, czy szczeniak. Dojrzałe psy mogą jeść 1-2 razy dziennie, natomiast szczeniaki, po zabraniu ich od matki, powinny dostawać nawet do 7 małych posiłków dziennie. Należy pamiętać, że psy aktywne – pracujące czy biegające, potrzebują bardziej kalorycznej karmy, niż “domowe kanapowce”.

Czym karmić psa?

To zależy od wielu czynników. Na przykład od tego, jakiego mamy psa: czy jest to pies z wagą prawidłową, czy ma nadwagę? Albo odwrotnie – może jest wyniszczony, po przejściach, i musimy mu odbudować masę ciała, doprowadzić do prawidłowej wagi ciała. Wtedy musimy zastosować odpowiednio kaloryczną karmę. Bardzo duże znaczenie ma też typ pracy psa, np. jeśli jest to pies pracujący, biorący udział w polowaniach, w wyścigach zaprzęgów czy innych tego typu aktywnościach. Pies, który codziennie intensywnie biega potrzebuje bardziej kalorycznej karmy, niż pies wychodzący na 3 krótkie spacery dziennie. Psy zaprzęgowe na przykład powinny mieć dietę wysokotłuszczową, ponieważ przy długotrwałym wysiłku tłuszcz, jako źródło energii jest zdecydowanie korzystniejszy. Wprawdzie psy biegające w zaprzęgach to w Polsce mała grupa, ale warto o tym pamiętać. Natomiast “pies kanapowy” powinien jeść zdecydowanie mniej kaloryczne posiłki, adekwatnie do tego, co organizm będzie spalał. Dotyczy to psów dojrzałych.

Ile razy dziennie jedzą szczeniaki?

Jeśli chodzi o psy rosnące czy szczenięta – tutaj zależność jest zdecydowanie inna. Ważne jest czym i jak często karmimy szczeniaki tuż po odsadzeniu od matki. Powinniśmy takie maluchy karmić przede wszystkim karmą odpowiednią do wieku. Najczęściej są to różnego rodzaju musy czy preparaty typu instant, do wprowadzenia nowej jakości pokarmu do organizmu i tutaj częstotliwość jest wysoka: 5-7 razy na dobę, w zależności od wieku psiaka. Wraz z dojrzewaniem, z wiekiem, ilość podawanego pokarmu będzie się zwiększać, bo organizm rośnie, a częstotliwość – zmniejszać. Właśnie w tym tempie, do osiągnięcia dojrzałości, czyli mniej więcej roczny, półtora roczny pies będzie już dostawał 1-2 posiłki dziennie i teoretycznie powinno mu to wystarczyć.  Częstotliwość karmienia nie zależy od rasy, chyba, że rasa wiąże się z trybem funkcjonowania psa. Dotyczy to takich psów jak husky czy malamuty – biegających w zaprzęgach, psów wyścigowych czy pracujących w lesie. W tych przypadkach rasa warunkuje tryb funkcjonowania zwierzęcia, a to ma wpływ na częstotliwość podawania jedzenia. Jednak ogólnie rzecz ujmując to, ile razy w ciągu dnia pies powinien jeść, nie ma związku z jego rasą.

 

 

Podsumowanie
Jak często karmić psa?
Tytuł
Jak często karmić psa?
Opis

Ważne jest, by psa karmić regularnie. Dorosły pies, jeśli jest zdrowy, powinien jeść 1-2 razy dziennie. Szczeniaki należy karmić częściej - nawet do 7 razy dziennie, i wraz z wiekiem zmniejszać częstotliwość posiłków. Rodzaj karmy trzeba dostosować do trybu życia zwierzaka. Pies, który codziennie intensywnie biega, potrzebuje więcej kalorii niż ten, który wychodzi na 3 krótkie spacery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *