Jak kot reaguje na napięcie w domu?

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

 www.zoospycholog.com

Jak kot reaguje na nastrój człowieka?

Kot jest stworzeniem bardzo, bardzo wrażliwym. Wszystkie zwierzęta towarzyszące są wrażliwe na to, co się wokół nich dzieje. Ale można powiedzieć, że u kotów ta wrażliwość jest wyjątkowa.

Miałam dużo do czynienia z kotami – własnymi i moich klientów. Klienci często opowiadali mi różne historie o ich relacjach z kotami. O tym, jak kot reaguje na nastroje człowieka, jak je wyczuwa. Jestem więc przekonana, że koty bardzo wyczuwają napięcie. Oczywiście, kiedy są świadkami jakiejś awantury, to nas za bardzo nie dziwi. Jednak potrafią też wyczuć napięcie, które nie jest wyrażone. Mam wrażenie, że współodczuwają. Współchorują nawet ze swoimi opiekunami. Nie tylko w sensie fizycznym, ale także psychicznym, czy jakimś takim duchowym. Zwłaszcza z tymi opiekunami, z którymi są jakoś bardziej związane. Sama tego doświadczyłam w relacji z moimi, dziś już nieżyjącymi, kotkami. Ich zachowanie nie raz świadczyło o tym, że bardzo dużo rozumiały z tego, co się dzieje. Nie tylko w danym momencie, ale tak ogólnie. Zupełnie jakby rozumiały ludzką mowę.

Jak kot reaguje na to, co się wokół niego dzieje.

Koty to niezwykle wrażliwe zwierzęta. Doskonale odczytują emocje swoich opiekunów. Jak kot reaguje na te emocje? Może być smutny, może nie chcieć jeść, albo zaczyna załatwiać się poza kuwetą.

Jak kot reaguje na stres?

To się potwierdza również w opowieściach innych ludzi, którzy żyją z kotami. Właśnie fakt, że koty bardzo się przejmują tym, co dzieje się w domu, co dzieje się między ludźmi. Znam przykłady rodzin, które się rozpadły i kot strasznie to przeżywał. W jaki sposób to może się wyrażać? Na przykład w taki, że kot sam zaczyna mieć jakieś problemy. Koty są niezwykle wrażliwymi stworzeniami, ale też introwertycznymi. Jeżeli więc dzieje się coś złego w ich życiu lub życiu ich opiekunów, to często kończy się kocią chorobą somatyczną. Ale koty też często wykazują zaniepokojenie, które może się objawiać np. tym, że zaczynają załatwiać się w domu. I nie dzieje się tak dlatego, że maja złą kuwetę, tylko po prostu w ten sposób wyrażają swój niepokój. To, że w jakiś sposób czują się zagrożone tą sytuacją, napięciem, które panuje w domu. Wtedy zaczynają zostawiać swoje ślady, właśnie moczu lub kału, ponieważ jest to też sposób komunikacji. Czasami właśnie tak komunikują poczucie zagrożenia swojego terytorium, ale też  swoją chorobę, zaniepokojenie, czy po prostu tęsknotę. Albo też jakiś inny stres, który przeżywają.

Mogą również zacząć wylizywać sobie jakieś części ciała – np. brzuszek czy łapki. W ten sposób radzą sobie ze stresem, pokazują go. Albo zwyczajnie robią się smutne, przestają jeść, zmieniają swoje rytuały codziennego kontaktu z człowiekiem, co jest łatwiej zauważyć. Na przykład przestają przychodzić na pieszczoty albo właśnie wręcz przeciwnie – stają się pieszczochami. Tak więc to się może przejawiać w rozmaity sposób. Czasami nie przejawia się od razu, ale dopiero po jakimś czasie. Trzeba jednak być świadomym tego, że mając kota w domu, mamy bardzo czuły rejestrator tego wszystkiego, co się dzieje. Koty idą razem z nami przez nasze kłopoty, problemy. Również przez nasze radości. I to też potrafią zamanifestować.

 

 

Podsumowanie
Jak kot reaguje na napięcie w domu?
Tytuł
Jak kot reaguje na napięcie w domu?
Opis

Koty bardzo przeżywają to, co się wokół nich dzieje. Są czułym radarem odbierającym ludzkie emocje. O współodczuwaniu kotów oraz ich wrażliwości, mówi Antonina Kondrasiuk - zoopsycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *