Jak odchudzić psa?

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Jak odchudzić psa – dieta i sport

Zwierzę należy odchudzić skutecznie i robić to stopniowo

Są na to różne metody. Kiedy pacjenci pytają mnie jak odchudzić psa, najczęściej zalecam zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Jeśli otyłość nie jest konsekwencją jakiejś choroby endokrynologicznej, takiej jak niedoczynność tarczycy czy nadczynność kory nadnerczy, to zbilansowana dieta oraz właściwie wprowadzona aktywność fizyczna mogą zmniejszyć otyłość. A z czasem nawet doprowadzić do prawidłowej masy ciała.

Ostrzegam jednak, że jest to proces długotrwały. Nie odchudzimy zwierzęcia w tydzień czy dwa. Najczęściej jest to proces, który trwa od 6 miesięcy do roku, albo nawet dłużej. Wszyscy domownicy, z którymi zwierzę żyje muszą być w to zaangażowani i przekonani o słuszności takiego działania. Chodzi o to, żeby nikt psa nie dokarmiał, nie chciał być tą dobrą osobą w rodzinie, która da jakiś smakołyk. Wtedy nie ma to najmniejszego sensu. Wszyscy w domu muszą trzymać wspólny front – odchudzamy zwierzaka, stosujemy karmę o odpowiedniej kaloryczności, zmniejszamy ilość podawanej karmy, a jednocześnie stopniowo zwiększamy aktywność fizyczną. Tak, żeby zwierzę coraz więcej się ruszało, spalało coraz więcej energii. I z czasem osiągało coraz ładniejszą sylwetkę.

Jak odchudzić psa? Trzeba to zrobić skutecznie.

Jak odchudzić psa? Najlepszym sposobem jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Nie wystarczy z psem pójść na spacer. Warto mu porzucać piłkę czy patyk, żeby się porządnie wybiegał.

Jak odchudzić psa – aktywność fizyczna

Nie ma specjalnych ćwiczeń dla psów. Wybieganie zazwyczaj najlepszą aktywnością. Oczywiście, żeby zachęcić psa do biegania nie wystarczy wypuścić go np. do ogrodu czy pójść z nim do parku i powiedzieć: teraz biegaj. Może pies chwilę pobiega, ale zaraz mu się znudzi i będzie sobie leżał. Dlatego musimy go czymś zająć. Jeżeli zwierzę lubi aportować to rzucamy mu patyk lub piłkę, tak żeby się zmęczyło. Jeżeli nasz pies lubi spacery to idziemy z nim do lasu, ewentualnie wsiadamy na rower i jedziemy (tu przestrzegam  – w bardzo wolnym, spacerowym tempie), a pies przy nas truchta. Nie jest na smyczy, tylko sobie swobodnie biegnie. Jeśli zwolni albo się zatrzyma to znaczy, że się zmęczył. Wtedy musimy mu dać odpocząć. Tak jak my po wysiłku chcemy odpocząć, tak pies też ma prawo do odpoczynku. Po chwili możemy wrócić do treningu, do tego marszu czy biegu.

Pamiętajmy, że to nie jest kwestia tygodnia, ale miesięcy żebyśmy w ogóle zaobserwowali jakikolwiek spadek masy ciała. Mniej więcej po 4-5 tygodniach oceniamy czy nowa dieta oraz aktywność fizyczna, które zastosowaliśmy są skuteczne. Natomiast osiągnięcie docelowej masy ciała, tak jak powiedziałem, zajmuje od 6 do 12 miesięcy. To jest czas jaki trzeba na to poświęcić, żeby osiągnąć sukces.

W sprzedaży dostępne są karmy odchudzające, dietetyczne, typu light – różnie się je określa. Są to po prostu karmy o obniżonej kaloryczności. Efekt ten osiąga się najczęściej wzbogacając karmę o włókno pokarmowe, czyli błonnik, węglowodany, które są niestrawne. Organizm nie jest w stanie ich strawić w związku z tym nie pozyska z tego energii, ale zwierzę będzie miało wrażenie sytości i obfitość tego posiłku. Ułatwi to proces odchudzania.

 

 

Podsumowanie
Jak odchudzić psa?
Tytuł
Jak odchudzić psa?
Opis

Co zrobić, gdy przegapimy moment, w którym nasz ukochany psiak ze smukłego i żwawego stał się powolną beczułką? Jak odchudzić psa, radzi Franek Paśko – lekarz weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *