Higiena psa i kota – jak o nią dbać?

lek. wet  Jacek Bany – specjalizacja chirurgiczna

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Higiena i pielęgnacja zwierząt to szerokie pojęcie, jest jednak kilka niezbędnych czynności, które wzorowy właściciel powinien  zawsze wykonywać

Higiena to najkrótsza droga do psiego i kociego szczęścia. Jednym z podstawowych działań jest dopilnowanie czystości skóry. Musimy dbać o to by ta skóra nie pachniała brzydko i nie zbierała zbyt wielu zanieczyszczeń. Jednak kąpiele nie są potrzebne tak często, jak na ogół kąpiemy swoje zwierzęta – zależy to od rasy, od budowy sierści, od trybu życia. Jeśli zwierzę biega dużo w terenie i ma długą sierść to najlepiej jest jednak je ostrzyc i wtedy wymagane są częstsze kąpiele.

Jeśli włos psa zbliżony jest do włosa wilczego, czyli pies ma dużo włosów ościstych, stabilnych i twardych to na ogół takie kąpiele są wymagane raz na pół roku bądź raz na rok.  Zależy to w dużej mierze od tego w jakim środowisku żyje takie zwierze.

Pielęgnacja uszu

Pielęgnacja uszu

Cudne jedwabiste uszy są ozdobą wielu ras. Bolesna prawda jest jednak taka, że im większe uszy tym trudniejsze w pielęgnacji. A duże ucho lubi się zranić, poszarpać, zainfekować. Lekarze zapraszają więc na regularne wizyty, by ocenić czy wszystko jest ok. Dobry lekarz pokaże też jak uszy prawidłowo pielęgnować – samodzielne, amatorskie działania, choćby wsparte najlepszymi chęciami mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Jeśli chodzi o pielęgnację uszu, wystarczy do nich zajrzeć i jeśli nie są zanieczyszczone to nie powinno się ich pielęgnować. Jeśli mamy do czynienia ze zwierzętami, które mają odrastające wewnątrz włosy to powinny być albo przystrzygane albo wyskubywane. Najlepiej zwrócić się z tym do lekarza, który dokładnie nauczy państwa jak to robić i w jakich sytuacjach. Czasami występuje w uszach stan zapalny i wtedy zwierzęta nie pozwolą nam nic przy nich zrobić. A próbując możemy spowodować tylko nasilenie stanu zapalnego.

Zęby!

Jeśli chodzi o wszelkie działania pielęgnacyjne to zawsze warto poradzić się lekarza weterynarii bądź osoby doświadczonej, która od dawna wykonuje tego typu usługi. Powinniśmy dbać o stan uzębienia naszych zwierząt. Zwierzęta duże, powyżej 20 – 30 kilogramów wymagają tylko prawidłowego karmienia i czyszczenie ich zębów nie jest niezbędne. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, żeby ocenił typ uzębienia i to jak szybko powstaje w nim płytka nazębna. U ras małych bardzo namawiamy do czyszczenia zębów, nawet codziennego. Czasami wystarczy przetrzeć zęby zwykłym gazikiem. Czyszcząc uzębienie wtedy kiedy jeszcze osady są miękkie można znacznie ograniczyć okresy w których niezbędne jest czyszczenie poprzez skaling ultradźwiękowy, który wykonujemy w znieczuleniu ogólnym – zawsze przy tego typu zabiegach jest pewne zagrożenie dla piesków, choć obecnie te narkozy są bardzo bezpieczne.

Czyszczenie płytki nazębnej

U ras małych jeśli już mamy płytkę nazębną to nie łudźmy się, że jakiekolwiek środki typu “patyczki dental sticks” oczyszczą taką płytkę. Higiena zębów wymaga fachowego oczyszczenia przez skaling, czy użycie specjalnego aparatu, który rozbije twarde struktury płytki nazębnej. Ważne jest żeby wykonywać to naprawdę profesjonalnie, aby nie uszkodzić koronki zębów. Trzeba też zabezpieczyć dziąsła, bo jeśli się tego nie zrobi to będziemy musieli usuwać zwierzętom zęby. Usunięcia czasami są niezbędne chociażby z powodu długotrwałego stanu zapalnego czy ropni kłów zębowych. Jest to niezbędne,bo zęby które się ruszają – naprawdę bolą. Pamiętajmy o tym, że zwierzęta nie będą się skarżyły, popiskiwały, drapały się po pyszczku  – nie będą dawały znać, że boli i dlatego trzeba po prostu przeglądać te zęby.

Warto zaglądać do lekarza raz na pół roku czy raz na rok i kontrolować uzębienie

Psie zęby

Aparat ortodontyczny dla psa? Ależ oczywiście! Zęby psa to szeroki i niedoceniony przez właścicieli temat. Po pierwsze – higiena jamy ustnej. Psy, tak jak ludzie – powinny myć zęby, im drobniejsze – tym częściej. W przypadku zaniedbania psi pysk staje się mapą fantastycznych infekcji i uszkodzeń. U kotów stan pyszczka i jamy ustnej jest probierzem ogólnego zdrowia.

Jeśli jest wszystko w porządku to oczywiście nic z tym nie robimy. Jeśli natomiast zauważymy chwiejące się zęby, ropnie zębowe  to trzeba interweniować i usunąć ruszające się zęby oraz oczyścić dziąsła, a następnie podać leki, które zniosą stan zapalny. Psom można także plombować zęby. Wykonuje się to na ogół  po urazach mechanicznych, złamaniu zęba czy innych wypadkach. Są gabinety, które specjalizują się w tego typu usługach i znajdują się one w całej Polsce. Można robić też endodoncję, można wykonywać aparaty ortodontyczne jeśli zwierzę ma zaburzenia zgryzu. Wszelkie techniki, które są stosowane u ludzi mogą być też stosowane u zwierząt. Dokonuje się również wszczepów zębów, choć zwykle nie tak często jak u ludzi – często wykonujemy wszczepy autogenne. Po złamaniu szczęki czy żuchwy, kiedy mamy silne urazy lecz zęby nie są uszkodzone to przymocowujemy taki wszczep poprzez stały aparat i ząb zrasta się z nim. Czasami są to już zęby martwe ale dalej dzielnie służą psom i kotom przez długie lata.

Kocie zęby

Higiena zębów jest też ważna u kotów. Jednak, uch uzębienie ma pewną specyfikę. Choroby ogólne wywołują u kotów pewne zmiany w jamie ustnej, takie jak plazmocytarne zapalenie jamy ustnej. Wtedy na tylnych łukach podniebienia mamy kalafiorowate pęcherzyki i bardzo brzydki zapach z pyszczka. Dość często dochodzi też do powstania tzw. nadżerek odontoklastycznych, czyli uszkodzeń samego szkliwa korony zębów, a potem uszkodzenia wnętrza zęba. Wtedy możemy już tylko wykonywać ekstrakcje, ale możliwe są też wcześniejsze zabezpieczenia jeśli zmiany są niewielkie. Można zaplombować, zabezpieczyć, czy zrobić lapisowanie uszkodzonych koronek zębów z powodu tego, że kot może jeszcze przez kilka lat z tych zębów korzystać. Niektóre choroby ogólne mogą wywoływać też zmiany w jamie ustnej u kotów, takie jak mocznica czy cukrzyca. Jeśli obserwujemy silne zmiany w jamie ustnej kota, to warto je pokazać lekarzowi i powinien on wykonać podstawowe badania krwi i ustalić czy nie ma jakichś innych problemów ogólnych

Zobacz też: 

Rozwój psa – kalendarium

Ropomacicze

Kastracja psów i kotów

Podsumowanie
Higiena psa i kota
Tytuł
Higiena psa i kota
Opis

Miłość do zwierzaka do także dbanie o jego higienę. Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie uszu i zębów, czesanie, kąpanie czy przycinanie pazurów, są bardzo ważne dla zdrowia oraz dobrego życia, zarówno psa, jak i kota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *