Jak pobrać psu mocz – skuteczne sposoby

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Jak pobrać psu mocz, żeby próbka nadawała się do badania?

Jak pobrać psu mocz? Takie pytanie zadają sobie właściciele czworonogów, które dostały skierowanie na badanie moczu. Są trzy sposoby na pobranie moczu u psów. Możemy to zrobić podczas spaceru, kiedy pies sika. Bardzo pomocna jest wtedy chochelka, którą należy podstawić pod strumień moczu, a następnie przelać “złapane” siki do specjalnego pojemnika. I mamy mocz do badania. Ważne, żeby chochelka nie była wymyta w jakimś mocnym detergencie. Najlepiej ją odtłuścić i sparzyć. Może to być chochla albo jakiś rondelek. Chodzi o to, żeby naczynie miało rączkę, umożliwiającą podstawienie, kiedy pies sika. To jedna metoda.

Jak pobrać psu mocz, żeby zwierzę się nie stresowało

Jak pobrać psu mocz, żeby próbka była miarodajna? Są trzy sposoby: “łapanie” moczu do naczynia, cewnikowanie i nakłucie pęcherza. W przypadku kotów dobrze sprawdza się specjalny żwirek diagnostyczny, który zatrzymuje mocz na powierzchni.

Cewnikowanie i nakłucie pęcherza

Drugą metodą jest cewnikowanie. Zakładamy cewnik i przez niego pobieramy mocz, co niestety jest bolesne i nieprzyjemne dla zwierzaka. Trzecia metoda to nakłucie pęcherza moczowego przez powłoki jamy brzusznej. Ten sposób dobrze sprawdza się u kotów. Ludzie się tego obawiają, ale jest to dość bezpieczna metoda, zwłaszcza, gdy robimy to pod kontrolą USG. Możemy pobrać czysty mocz, bez zanieczyszczeń pochodzących z cewki, z pochwy, czy z prącia. Należy tylko dopilnować, zarówno w przypadku psów jak i kotów, by pęcherz zwierzęcia był w miarę pełny, żeby podczas nakłucia było co z niego pobrać. Jest to jedna z przyjemniejszych metod. Wiem, że może brzmi strasznie, ale naprawdę czasami warto się do niej przekonać. Jest bardzo miarodajna i dodatkowo – to jedyna metoda wskazana do pobrania moczu do badania bakteriologicznego, czyli na posiew.

Prosto z kuwety

Jeśli natomiast chcemy pobrać mocz kotu, możemy kupić specjalnie do tego celu przeznaczony żwirek diagnostyczny, który nie wchłania sików. Sypiemy taki żwirek do kuwety i gdy tylko kot się zsika, ściągamy pipetą mocz z dna kuwety. Ważne, by przypilnować kota i pobrać mocz od razu. To samo dotyczy moczu, który jest pobierany z czystej kuwety. Nie może wyschnąć, musi zostać zebrany w przeciągu minuty, przełożony do pojemnika i wtedy może czekać na transport do lecznicy.

Zobacz też:

Nietrzymanie moczu u zwierząt

Syndrom urologiczny kotów

Koci tyfus – jak rozpoznać i leczyć?

Summary
Jak pobrać psu mocz - różne sposoby
Article Name
Jak pobrać psu mocz - różne sposoby
Description
Istnieje kilka sposobów na skuteczne pobranie moczu psu lub kotu. Na przykład, na spacerze z psem - podstawienie naczynia, podczas gdy zwierzę sika, albo nakłucie pęcherza moczowego - zabieg pod nadzorem weterynarza - metoda, która jest szczególnie zalecana do pobierania moczu na posiew. W przypadku kotów, skutecznym sposobem jest nakłucie pęcherza, ale dobrze sprawdza się również specjalny żwirek diagnostyczny, który nie pochłania sików.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Psa i Kota
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *