Jak przygotować zwierzę do oddania krwi?

Bożena Marczak-Bryzek, Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi

Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi

Jak przygotować zwierzę do oddania krwi, żeby zabieg był bezpieczny?

Pies lub kot, aby zostać dawcą krwi musi spełniać pewne wymogi. Do każdego zabiegu trzeba też zwierzaka odpowiednio przygotować.

Jak przygotować zwierzę do oddania krwi? Psy przed oddaniem krwi nie powinny mieć pełnego żołądka. Jeżeli pies je rano, należy  go przyprowadzić najwcześniej po 4-5 godzinach od posiłku. Po jedzeniu bowiem, w krwi następują pewne zmiany i mogą zafałszować jej obraz. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest przyprowadzenie zwierzęcia na czczo lub dopiero po upływie 5-8 godzin od zjedzenia posiłku.

Jak przygotować zwierzę do oddania krwi, żeby zabieg był bezpieczny i skuteczny?

Jak przygotować zwierzę do oddania krwi? Dobrze odżywiać, nie karmić na co najmniej 5 godzin przed zabiegiem, a po  – nie przemęczać.

Środki uspokajające dla kota

Koty bezwzględnie muszą być na czczo, ponieważ dostają środki uspokajające. Jeżeli wcześniej zjadłyby jakiś posiłek, mogłyby pojawić się wymioty lub nadmierne ślinienie. Właściciele kotów, zanim zdecydują się na oddanie przez nich krwi, powinni zostać poinformowani, że zwierzak dostanie substancje uspokajające. Ma to na celu umożliwienie pobrania od niego krwi bez narażania weterynarza i zwierzęcia na niepotrzebny stres czy niespodziewane kocie reakcje. Po zabiegu, do końca dnia, organizm neutralizuje podany środek i kot wraca do swojego normalnego stanu. Jednak jest to element, który sprawia, że kocich dawców jest niewielu, ludzie boją się stosowania środków uspokajających u swoich zwierząt.

Krew to dodatkowy czas na diagnozę

O zastosowaniu krwi czy preparatu krwiopochodnego zawsze decyduje lekarz weterynarii. Zwierzęta przyjmują krew zazwyczaj podczas zabiegów operacyjnych, czy chorób wiążących się z niedokrwistością. Czasami zastosowanie krwi daje weterynarzowi niezbędny czas na zdiagnozowanie zwierzaka. Zdarza się, że zwierzęta trafiają do nas w takim stanie, że jakakolwiek diagnostyka mogłaby się źle skończyć. W takiej sytuacji możemy podbudować zwierzę krwią i dać mu w ten sposób możliwość przeżycia. Mamy wtedy dodatkowy czas na diagnozę, wykonanie zdjęć rentgenowskich, USG czy inne procedury diagnostyczne.

Odpowiednia dieta

Po oddaniu krwi przez zwierzaka zaleca się, aby przez kilka następnych dni nie był narażony na intensywny wysiłek. Pomimo, że pobiera się niewielki procent objętości krwi krążącej w organizmie psa, to gwałtowny i ciężki wysiłek mógłby spowodować problemy zdrowotne, a tego chcemy uniknąć. Dieta dawcy musi przede wszystkim zaspokajać jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Pies powinien otrzymywać odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia. Od sponsora banku, dawcy otrzymują pokarm zawierający wszelkie niezbędne dla psa substancje. Dodatkowo właściciel powinien podnieść odpowiednio kaloryczność pokarmu poprzez dodawanie preparatów wysokokalorycznych. Dawcy dostają od nas także składniki potrzebne do produkcji krwi: żelazo, kwas foliowy, witaminę B12 i inne leki, mające znaczenie przy kolejnych pobraniach krwi.

Odżywcza kroplówka

U kotów po oddaniu krwi stosuje się kroplówkę z płynów, aby uzupełnić objętość płynów w organizmie. Nie ma to aż tak dużego znaczenia przy pierwszym oddaniu krwi, jednak przy kolejnych staje się coraz istotniejsze. Do kilku godzin po zabiegu kot może być otumaniony, w związku z czym nie jest w stanie sam jeść i nie pije. Dlatego, aby zapobiec nadmiernej utracie substancji odżywczych należy zastosować kroplówkę.

Podsumowanie
Jak przygotować zwierzę do oddania krwi?
Tytuł
Jak przygotować zwierzę do oddania krwi?
Opis

O tym, jak należy przygotować zwierzaka do oddania krwi, o zaleceniach po zabiegu i odpowiedniej diecie dla dawcy, mówi Bożena Marczak-Bryzek, ze Specjalistycznego Weterynaryjnego Banku Krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *