Jak rozpoznać nowotwór u zwierzaka?

lek. wet. Tomasz Dominiak – onkolog

Lecznica weterynaryjna Dom-Vet

Jak rozpoznać nowotwór? Pytanie to zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów

Objawami, które mogą wskazywać na to, że pies czy kot może mieć nowotwór, są wszelkie zmiany na skórze i na błonach śluzowych. To sygnał dla właściciela, by udać się do lekarza. A jak rozpoznać nowotwór? Najlepszą metodą jest biopsja. Nie patrzenie i oglądanie, co się zdarza. Właściciele często mówią, że ktoś zalecił im obserwację guza. Najlepiej jednak od razu sprawdzić co to jest. Jeżeli deformacja jest mała, to mamy większą szansę na całkowite wyleczenie pacjenta, albo zaleczenie choroby oraz poprawienie komfortu i jakości życia zwierzaka.

Jak rozpoznać nowotwór - najlepszą metodą jest biopsja

Jak rozpoznać nowotwór u psa czy kota? Najlepszą metodą, którą można wykorzystać samodzielnie, jest głaskanie zwierzęcia. Pozwala to wykryć zmiany na skórze, które mogą być pierwszą informacją o chorobie.

Źle gojąca się rana może być objawem choroby

Zmiany skórne są pierwszym niepokojącym sygnałem. Ale zmiany zachowania zwierzęcia, takie jak: osowiałość, brak apetytu, utrata wagi, też stanowią informację o tym, że może zaczął się proces rozrostowy. Oczywiście mogą to być też objawy wielu innych schorzeń, np. u kotów – chorób nerek, natomiast bardzo często mamy już do czynienia z chorobą nowotworową. Również przewlekłe wymioty i biegunki, które nie ustępują, to znak dla właściciela, że trzeba zrobić USG oraz badania dodatkowe. Kolejnym objawem, który powinien zaniepokoić są rany, które goją się dłużej niż 2-3 tygodnie. Nieraz spotykamy się z tym, że pies dłuższy czas ma niegojącą się ranę i okazuje się, że organizm został zaatakowany przez nowotwór. W takiej sytuacji trzeba zrobić biopsję, jest to najłatwiejsze badanie diagnostyczne.

Głaskanie – skuteczna metoda diagnostyczna

Jak rozpoznać nowotwór samodzielnie? Najlepszą metodą dla właściciela jest głaskanie kota czy psa. W ten sposób możemy wyczuć, że coś się pojawiło na ciele zwierzaka. Jeśli chodzi o zmiany skórne, to ani koty ani psy nie pokazują żadnych dolegliwości. Okazuje się natomiast, że pacjent, któremu usunięto taką zmianę i była to zmiana nowotworowa, zaczyna się inaczej zachowywać, ponieważ czuje się dużo lepiej niż wcześniej. Zwierzęta też odczuwają, że coś jest nie tak w ich organizmie.

Badania specjalistyczne

Badanie morfologiczne, sprawdzenie pracy szpiku kostnego mówi nam tylko o chorobach, które wywodzą się z tego szpiku, czyli o białaczce, chłoniakach. Często natomiast, na podstawie samego badania krwi trudno jest jednoznacznie zdiagnozować nowotwór. Trwają prace nad tym, by można było wcześniej wykrywać choroby nowotworowe, chociażby właśnie chłoniaki, w oparciu o takie metody cytometria przepływowa. Jest to bardzo specjalistyczne badanie, jeżeli chodzi o przeciwciała. Oznaczamy te komórki i szukamy ich we krwi.

Zobacz też:

Nowotwory u zwierząt – rodzaje, kontrola

Tomografia komputerowa zwierząt

Jak pobrać psu mocz – skuteczne sposoby

Podsumowanie
Jak rozpoznać nowotwór u zwierzaka?
Tytuł
Jak rozpoznać nowotwór u zwierzaka?
Opis

Najlepszą metodą, by dobrze zdiagnzować chorobę nowotworową jest biopsja. Jeżeli zauważymy jakieś zmiany na skórze zwierzęcia lub błonie śluzowej, najlepiej od razu sprawdzić, co to jest. Im wcześniej wykryje się chorobę, tym większa szansa na jej wyleczenie lub zaleczenie i znaczną poprawę komfortu życia psa czy kota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *